Poradci pod povrchem české politiky

Kamarádství od školy, byznysové napojení či milostný poměr hýbou nejen českou politikou. Ta se nerodí ve sněmovně ani sídle strany. Některá klíčová rozhodnutí dosavadních premiérů měla ještě skrytější linku – lobbistickou nebo osobní. Hlavní role šedých eminencí spočívá v zařizování, aby se správné obchody dostaly ke správným lidem.

Nadační fond proti korupci, kolektiv anonymních autorů, Premiéři v rukách poradců aneb Kdo komu vládne. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Nadační fond proti korupci, kolektiv anonymních autorů, Premiéři v rukách...

V úvodu knihy Premiéři v rukách poradců aneb Kdo komu vládne, kterou napsal kolektiv anonymních autorů a vydal Nadační fond proti korupci (NFPK), se píše: „Každý lídr politické strany kolem sebe potřebuje věrné pomocníky. Bez nich se na vrcholu neudrží. Bez nich by se na vrchol ani nedostal.“ Kamarádství od školy, byznysové napojení či milostný poměr jsou vazby, které podle NFPK hýbou nejen českou politikou.

Autoři se snaží přesvědčit, že to není sněmovna, poslanecký klub nebo stranické sídlo, kde se politika rodí. Některá klíčová rozhodnutí dosavadních premiérů měla podle fondu ještě skrytější linku, lobbistickou nebo osobní. Stěžejní role šedých eminencí podle autorů spočívá v zařizování, aby se ty správné obchody dostaly k těm správným lidem.

Dlouhá i krátká spojenectví

„Nelze opomenout zálibu v armádních zakázkách. Ty byly vždy oblíbené. Jde v nich totiž zpravidla o velké miliardy – a když se z nich něco ztratí...,“ píší anonymní analytici. Nejnovější přírůstek v publikační řadě nadačního fondu totiž není podepsán jmény, jen fondem jako takovým. Některá spojenectví přetrvala desítky let, jiná zhasla stejně rychle, jako se zažehla.

Bývalý premiér Mirek Topolánek tvořil s Markem Dalíkem nerozlučnou dvojici. Pomyslný rozchod přišel s kauzou půlmiliardového úplatku v nákupu obrněných transportérů Pandur. Jiná přátelství trvají dodnes, například úřadujícího ministerského předsedy Bohuslava Sobotky a jeho blízkého přítele Radka Pokorného.

Bývalý premiér Mirek Topolánek tvořil s Markem Dalíkem nerozlučnou dvojici. Spolu s dalšími vlivnými byznysmeny a lobbisty jezdívali dokonce na dovolenou. Pomyslný rozchod přišel s kauzou půlmiliardového úplatku v nákupu obrněných transportérů Pandur. Dalík byl odsouzen za pokus o podvod mimo jiné i za to, že si podle soudu vliv na premiéra vymýšlel.

Jiná přátelství trvají dodnes, například úřadujícího ministerského předsedy Bohuslava Sobotky a jeho blízkého přítele Radka Pokorného. Jeho právnická firma zastupuje třeba polostátní energetický gigant ČEZ. „Nejsem žádný jeho pravidelný poradce, na Úřadu vlády jsem za jeho vládnutí nikdy nebyl. Slávek Sobotka je v první řadě můj kamarád, už 25 let,“ cituje kniha Pokorného slova z roku 2015.

Příběh manželů Nečasových

Jestli politiku mohou ovlivnit i osobní vztahy, se NFPK ptá nad příběhem manželů Nečasových. Publikace popisuje, jak Jana Nagyová, tehdy ambiciózní šéfka kanceláře premiéra Petra Nečase, dokázala řídit mnoho a mnohé. Nečas, který se s první chotí rozvedl, teď sedává po boku své druhé manželky. I v soudní síni, kde se prověřuje, zda jeho paní zneužívala vojenského zpravodajství.

Jestli politiku mohou ovlivnit i osobní vztahy, se NFPK ptá nad příběhem manželů Nečasových

Kniha si za hlavní cíl dala ukázat, co zůstává skryto, co se děje pod povrchem. Je tak kompilací názorů analytiků NFPK a odkazuje na články z českých médií. Už proto, že dotčené politiky a poradce neoslovovali, autoři často spíš naznačují a nechávají na čtenáři, aby si závěr udělal sám. I když je knížka dostupná na webu, nadační fond tištěnou verzi rozeslal všem zákonodárcům. Reakcí od dotčených aktérů se ale prý zatím nedočkal.

Opoziční smlouva všemu nasadila korunu

Obzvlášť oblíbené bývají napínavé knihy s douškou „podle skutečné události“. Všechny tyto parametry může splnit nový svazek od Nadačního fondu proti korupci. Ten začátkem července vydal knihu, která mapuje, kdo v průběhu deseti let „vrtěl“ českými premiéry. Za počátek bodu zlomu, kdy se do české demokracie přimíchala hořká pachuť, považuje ředitel fondu Karel Škácha moment, kdy uzavřely opoziční politické spojenectví Zemanova ČSSD a Klausova ODS.

LIDOVÉ NOVINY: Kniha je označena jako prázdninové čtení, ale vyšla pár měsíců před sněmovními volbami. To je náhoda?

ŠKÁCHA: V načasování není záměr. Dosud jsme vydali čtyři knihy a vždy vyšly před prázdninami. Pokud bychom to chtěli načasovat na volby, kniha by vyšla v září. NFPK se snaží být maximálně apolitický a „střílí“ na všechny strany.

LIDOVÉ NOVINY: Proč v publikaci není ani zmínka o Andreji Babišovi?

ŠKÁCHA: Věnujeme se i kauzám kolem Babiše. Není tam jednoduše proto, že nebyl a není premiér.

LIDOVÉ NOVINY: Co je cílem? Osvěta společnosti, nebo popíchnutí politiků?

ŠKÁCHA: Ukázat, co za mediálním obrazem politiků není vidět. Že jsou věci jinak, než se zdají. Když přijedu třeba na Šumavu a bavím se tam s lidmi o politice, je vidět, že pochopitelně úplně nevědí, co je za tím vším. Když se o politiku nezajímáte na denní bázi, neznáte všechny příběhy. Síla knihy je v tom, že jsou tam všechny příběhy premiérů pohromadě. Má spíš charakter shrnující zprávy.

LIDOVÉ NOVINY: Pod žádnou z knih NFPK není nikdo podepsán. Proč nejsou autoři zřejmí?

ŠKÁCHA: Jsme přesvědčeni, že publikace splní svůj účel více, když autor nebude znám. Lidé se bojí neznámého, projektují si do toho své černé představy a jejich případná nejistota je mnohem silnější než při znalosti konkrétní osoby autora.

LIDOVÉ NOVINY: Jak knihu přijali její aktéři?

ŠKÁCHA: Zatím jsme nezaznamenali negativní reakce. Většinou vždy nejvíc nadává potrefený, tady se evidentně všichni bojí něco říct. Zhruba pětinu knihy tvoří odkazy na zdroje, aby to bylo neprůstřelné. Jako politolog mám ohlasy od spolužáků, kteří učí na fakultách. Je to materiál, který se jim přesně hodí.

LIDOVÉ NOVINY: Kniha líčí, že se česká politika bez lobbingu a korupce neobejde. Opravdu jsme na tom hůř než jinde?

ŠKÁCHA: Začal bych větou „My jsme cinkali klíči a oni zakládali firmy...“ Nadšení ze změny systému znamenalo zaslepení lidí, kteří nevěnovali pozornost tomu, že tady někdo v zákulisí připravuje něco, co je vlastně o něčem jiném. Jednoznačně to lze spojit s osobou Václava Klause, který v této zemi zhasl.

Do různých struktur – nejen exekutivních, zákonodárných, ale i třeba mezi státní zástupce – byli delegováni lidé, kteří plnili něčí úkol a celé prostředí uzavírali. Když se třeba dnes propálí pochybné financování politických stran, je z toho kauza, ale v devadesátých letech to nikdo neřešil.

LIDOVÉ NOVINY: Kde se stala největší chyba?

ŠKÁCHA: Jednoznačně největší problém je opoziční smlouva z roku 1998, která tomu nasadila korunu. Místo aby se společnost rozvíjela, otvírala a stávala demokratickou, změnila se v bezmála oligarchii. Opoziční smlouva zlikvidovala možnost jakékoliv kontroly. Tehdy se spojila dvě křídla pravice a levice, která se domluvila na čemkoliv. Spojenectví přežila dodnes.

LIDOVÉ NOVINY: Do NFPK chodí různá oznámení na korupci. Když se na ně díváte, skomírá už duch divokých devadesátých let, nebo pořád trvá?

ŠKÁCHA: Napojení na politiku je u většiny případů. Korupce je vždycky o tom, že se někde rozděluje krajíc, a o tom rozhoduje politická reprezentace. Je jedno, jestli na celorepublikové, či regionální úrovni. Politické strany jsou dobře promazané stroje na přidělování dotací či rozkrádání rozpočtů. Nitky z regionální politiky vedou většinou do nejvyšších politických pater.

LIDOVÉ NOVINY: Když už mluvíte o nejvyšších politických patrech, jakou roli hraje prezident?

ŠKÁCHA: Jeho specifikem je, že vytvořil novou mocenskou strukturu, která je podnikatelská. Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého vlastně moc nezajímá, co se děje tady. To, co je zajímá, je ruský, čínský a nyní zjevně i kyrgyzský trh. Zemanovi jde hlavně o znovuzvolení a to, že u toho podpoří nějakou firmu, je mu v podstatě jedno. Je to čistě populistická hra.

Premiéři v rukou poradců

  • Václav Klaus, premiér 1992–1998

Jiří Weigl, ekonom, pracoval od roku 1990 na ministerstvu financí jako Klausův poradce, dnes vede Institut Václava Klause.

  • Miloš Zeman, 1998–2002

Miroslav Šlouf, lobbista a Zemanův šéf poradce.

  • Vladimír Špidla, 2002–2004

Jaroslav Ungerman, odborářský ekonom, byl poradcem na ministerstvu financí.

  • Stanislav Gross, 2004–2005

Pavel Musela, zbrojař, poradce a lobbista.

Robert Sýkora, někdejší náměstek ministra průmyslu, Grossův přítel už z časů Mladých sociálních demokratů.

Radek Pokorný, vlivný právník.

  • Jiří Paroubek, 2005–2006

Miroslav Jansta, vlivný advokát, člen ČSSD a předseda České unie sportu.

Jaroslav Tvrdík, bývalý volební manažer ČSSD, předseda představenstva fotbalové Slavie.

Valtr Komárek, ekonom, v šedesátých letech radil také Kubánci Ernestu Che Guevarovi.

  • Mirek Topolánek, 2006–2009

Aleš Řebíček, bývalý ministr a poslanec za ODS, někdejší majitel fotbalové Slavie.

Marek Dalík, lobbista, premiérova pravá ruka.

  • Petr Nečas, 2010–2013

Jana Nagyová (Nečasová), šéfka expremiérova kabinetu, dnes je jeho manželkou.

  • Bohuslav Sobotka od roku 2014

Radek Pokorný, vlivný právník.

Zdroj: Kniha Nadačního fondu proti korupci

Premiéři v rukách poradců aneb Kdo komu vládne

AUTOŘI: Kolektiv anonymních autorů

VYDAL: Nadační fond proti korupci 2017

ROZSAH: 137 stran

Počet příspěvků: 1, poslední 12.10.2017 09:36 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.