Diskuse k článku

Politický manifest Thomase Pikettyho. Nikoli vědecká práce.

Jaká je optimální míra příjmové nerovnosti, jak vzniká, jaké jsou možnosti ji omezit, nebo naopak podpořit? Na to světový bestseller francouzského profesora ekonomie neodpovídá. Navíc ve snaze objevit základní rozpor kapitalismu znovuobjevil Lafferovu křivku. Svět je plný paradoxů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Goeg 8980987959729

Nevědecká práce?

Zaujalo mě tvrzení pana Kohouta, že Pikettyho kniha není vědeckou prací. Na Web of Science jsem zjistil, že Thomas Piketty publikuje (na rozdíl od Pavla Kohouta) v těch nejlepších vědeckých časopisech včetně Science, American Economic Journal - Economic Policy, Econometrica, IMF Economic Review, Journal of Economic Perspectives atd. Má tam 33 článků. Velice pochybuji, že byt všechny tyto vědecké časopisy publikovaly politické manifesty a ne seriózní vědeckou práci. Chápu, že se výzkum a závěry Thomase Pikettyho panu Kohoutovi nelíbí, protože na to má nárok, ale nazývat to nevědeckou prací, je hodně levná kritika a ve vědě klasická podpásovka. Možná od nějakého opravdu špičkového vědce by se to snad dalo tolerovat, ale zcela určitě ne od někoho, kdo panu Pikettymu vědecky nesahá ani po kotníky. Proč si to myslím? Protože pan Kohout má na Web of Science JEDEN jediný záznam v českém časopise Finance a Úvěr z roku 2001 a NULA citací. Kdo je potom tady v té jednostranné diskusi vědec a kdo

0/0
2.8.2014 20:45
Foto

Goeg 8360417909459

Re: Nevědecká práce? Pokračování

je pouhý ideolog píšící do novin? Závěr ať si udělá každý sám.

0/0
2.8.2014 20:50

Re: Nevědecká práce? Pokračování

Tak Vy jste si závěr udělal, jste s ním spokojen a nehodláte na něm nic měnit. V tom případě jste na diskuzním fóru omylem. Toť vše.

0/0
7.8.2014 8:34

P. Mach

Kdo je ideolog blábolící pod článkem

který zřejmě ani nečetl je myslím naprosto jasné. Případně když už tady žvaníte o článcích a citacích tak jistě bude zajímavé zjistit kolik vědeckých článků a kolik citací mají na triku Bernard Zimmern, François Saint-Cast a Aymeric Pontier. Taky bychom mohli zjistit kolik článků v prestižních ekonomických časopisech bylo zveřejněno ekonomům Gary Burtlessovi nebo Martinovi Feldsteinovi. http://ekonomika.idnes.cz/kritika-pikettyho-kapitalu-ve-21-stoleti-fdf-/eko-zahranicni.aspx?c=A140526_125638_eko-zahranicni_neh

Všichni tito pánové tvrdí, že si piketty vybírá údaje které se mu hodí a závěry si cucá z palce.

0/0
3.8.2014 0:13
Foto

Goeg 8500367599149

Re: Kdo je ideolog blábolící pod článkem

Další hulvát, který neumí slušně diskutovat na České pozici. Co k tomu dodat? Snad jen to, že s nevychovanymi hulvaty diskutovat odmítám.

0/0
3.8.2014 19:32

P. Mach

Argumenty došly,

popřípadě nikdy žádné nebyly, takže jste se rozhodl, že je čas zahrát si na uraženého. Fajn, máte na to právo ale upozorňuji vás, že je to infantilní. Co bude příště, začnete vřískat jako děcko v supermarketu, kterému matka nechce koupit bonbony? :-)

0/0
5.8.2014 18:06

J. Vávra 907

pokracovani

A hlavně za Pikettovy postoje můžou jeho rodiče, kteří byli komunisti. To jsou šílené konstrukce, ze kterých ideologie jen teče.

Ekonom Kohout poukazuje na metodický nedostatek v práci, kdy z historických daňových přiznání vyplývá, že bohatí bohatnou rychleji. Pan Kohout poznamenává, že je to logické, protože zkrachovalí „bohatí“ nemají z čeho platit daně. Tento argument v české realitě (od světové se asi moc neliší) mnohé pobaví.

Na závěr lze asi říci, že Pikettova práce nenechává mnohé v klidu. Dělí je na jeho příznivce a odpůrce. Pro toto dokreslení použiji názor jednoho čtenáře zahraničního serveru, který píše: „Emoční odpověď jedné nebo druhé strany je irelevantní. V co můžeme nyní doufat je objasnění Pickettových bodů, které v tak rozsáhlé práci potřebují objasnění či korekci. To je akademický proces, ne politický proces. Sledujme, kam se tento proces bude ubírat. Všichni z takového postupu mohou jen získat.”

0/0
31.7.2014 19:19

Díky pane Vávro, pohled na problém

z hlediska prosté logiky. Trajektorie Lafferovi křivky je závislá na efektivitě státní správy a liberálnosti režimu. Další moment: před 150 lety se rozvoj výroby skutečně financoval z úspor podnikatelů , dnes nikoli. Dnes se financuje úvěry ničím nezajištěnými. To je problém dnešní ekonomiky. Krize pouze srovnávají neefektivní investice ničím nezajištěných úvěrů. Přemrštěné rozdíly odměn se nedají srovnat daněmi. Jako je Lafferova křivka by pan Kohout /kdyby se chtěl proslavit/ měl vypočítat křivku efektivnosti rozdílů odměňování.

0/0
1.8.2014 6:10

P. Mach

Re: pokracovani

Na metodické nedostatky (kulantně řečeno) nepoukazuje pouze ekonom Kohout. Na metodické nedostatky (rozuměj vybírání dat podle toho jak se to hodí a cucání závěrů z palce) poukazuje kde kdo, to za prvé. http://ekonomika.idnes.cz/kritika-pikettyho-kapitalu-ve-21-stoleti-fdf-/eko-zahranicni.aspx?c=A140526_125638_eko-zahranicni_neh

A za druhé, když pravičák na ty metodické nedostatky poukáže tak levičák hned něco blábolí o "emoční odpověďi". Jestli je něco "emoční odpověď" tak právě tohle, a potom také žvanění o "šílených konstrukcích, ze kterých ideologie jen teče". :-)

0/0
1.8.2014 19:18

J. Vávra 907

Pane Kohoute, trochu více nadhledu

Pan Kohout se pustil do polemiky s výsledky ekonomických výzkumů (dlouhé časové řady s daty z daňových registrů některých států), které předkládá francouzský ekonom Thomas Piketty. Očekával jsem seriózní diskusi na odborné úrovni, jakou třeba předložil Paul Krugman v The New Yourk Review of Books z května tohoto roku (viz http://www.nybooks.com/articles/archives/2014/may/08/thomas-piketty-new-gilded-age/).

Očekával jsem vyváženou odbornou polemiku o nerovnosti mezi bohatstvím a příjmy, která se ve vyspělých zemích otevřela v souvislosti s bankovní krizí a "zaslouženými platy udřených bankéřů se strhanými tvářemi a s unavenýma očima, kteří nesli plnou odpovědnost za své rozhodování, jejich spravedlivé a odpovědné řešení problémů stylem ztráty ponese daňový poplatník, zisk podnikatel/bankéř."

Bohužel jsem se nedočkal. Jen jsem se dozvěděl, že Pikettova nenávist k rentiérům pramenila pravděpodobně z jeho neúspěchu, když se v mládí dvořil bohaté (rentiérské) nevěstě. A hlavně za Pikett

0/0
31.7.2014 19:13