Diskuse k článku

Plánované hospodářství aneb Cesta k nevolnictví po 75 letech

Rakouský ekonom a britský občan Friedrich August Hayek (1899–1992) ve své knize Cesta k nevolnictví, od jejíhož prvního vydání letos uplynulo 75 let, svým názorovým oponentům nepřisuzoval špatný záměr, ale intelektuální omyl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavík 24.12.2019 7:17

Hájek byl hlupák a následkem toho i demagog. On především nepochopil nejzákladnější věc - že je ohromný rozdíl mezi tradiční a liberální společností. A to, o čem píše, jsou jen varianty liberální společnosti. On porovnával jakýsi ideál ranné liberální společností s jejím zákonitým následkem - fašizmem (do kterého patří i trockizmus, nebo-li dnešní vyjádření rádoby 'reálného socializmu'). Jenomže 'reálný socializmus' (dnes chápu, že to byl krajně nevhodný název) je potomkem tradiční společnosti. Viz Bůh synergie.

A. Reček 19.12.2019 13:46

Idea socialismu žije, ale v praxi nefunguje a historie to prokázala. Nic ekonomicky efektního. Komouši protlačovaný kolektivismus + třídní boj = marxistický dávnověk, zaostalost !!

J. Pleva 19.12.2019 11:20

"...ani skandinávské výrazné vykročení na cestu k socialismu, kdy přes stát protéká 60 až 70 procent HDP, nemusí znamenat konec svobody..."

Tož tady jste se pořádně spletli - trvalo to sice pár let, ale např. Švédsko je dnes totalitní stát, kde stupeň svobody určuje všemocný stát! Máte opožděné a zkreslené informace!

J. Zima 20.12.2019 12:35

Na tom je celkem zábavné, že Zeman dříve horlivý propagátor švédského modelu socialismu o něm přestal mluvit.

J. Pleva 20.12.2019 15:37

Přesně tak, taky jsem to pozoroval, a takových je víc. Ale socialisti se sotva něco přiučili, ti jsou nenapravitelní, vrhnou se na nějakou jinou zničující ideologii, jako je teď klima-fanatismus.;-(