O ekonomii zábavně a chytře pro začátečníky a středně pokročilé

Bývalý ekonomický novinář Charles Wheelan ukazuje i nejzapeklitější ekonomické pojmy jednoduše a často zábavně. Díky němu lze snadno pochopit rozdíl mezi fiskální a monetární politikou či se dozvědět, proč jsou opatření Fedu důležitá a jaká mají důsledky.

Petr Kain 20.6.2018

Charles Wheelan, Odhalená ekonomie. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Charles Wheelan, Odhalená ekonomie.

O ekonomii toho nevíte mnoho. Zhruba tušíte, jak fungují zákony nabídky a poptávky, ale chtěli byste znát víc. Třeba co se stane, když Fed zvýší sazby, nebo proč čas od času panují obavy z inflace. V takovém případě je kniha Odhalená ekonomie vysokoškolského učitele v Rockefellerově centru na Dartmouth College a bývalého ekonomického novináře Charlese Wheelana přesně pro vás. Poprvé vyšla již před 16 lety, v češtině loni.

Nemusíte se bát složitých matematických vzorců, Wheelan ukazuje i nejzapeklitější ekonomické pojmy jednoduše a často i zábavně. Díky jeho výkladu lze snadno pochopit rozdíl mezi fiskální a monetární politikou či se dozvědět, proč jsou opatření Fedu tak důležitá a jaká mají důsledky. Wheelan i vysvětlí, že role vlády je v mnohém nezastupitelná (myslíte, že byste bin Ladina chytili na vlastní pěst?), a kdy její zásahy škodí. A snaží se přesvědčit (poměrně úspěšně), že dlouhodobě je globalizace správná věc a vysvětlí i „jak mohla tak sympatická země jako Island přijít na buben“.

Záslužná práce

Když Wheelan píše o finančních trzích, začne kapitolu příběhem o grapefruitovo-zmrzlinové dietě, během jeho studijních let tolik populárním (a zároveň tolik neúspěšným) způsobem hubnutí. A dává to smysl, vždyť jak Wheelan píše: „Když dojde na osobní finance (a hubnutí), zahazují inteligentní lidé zdravý rozum rychleji, než byste řekli ‚zázračná dieta‘.“

Wheelan nechtěl totiž napsat odbornou knihu, ale která chytí zájemce o ekonomii za ruku a provede je zábavným vzdělávacím parkem, v němž získají o této vědě základní povědomí a snad i touhu dozvědět se víc. A to je záslužná práce.

Celá kniha se nese v podobně lehkém a svěžím duchu. Ze složitého se rázem stává lehce pochopitelné, což je na jedné straně velká výhoda a na druhé trochu problém. V některých ohledech totiž klouže po povrchu a do hloubky se jí opravdu nechce. Člověk jen lehce dotčený ekonomií to nepostřehne, ten, kdo už ale základy této vědy ovládá, bude zřejmě trochu zklamán. Našlo by se i pár drobných chyb.

Například není pravdou Wheelanovo tvrzení, že Arthur Laffer první přišel s tezí, že snížení daní může nakonec přinést zvýšení daňového výnosu. Tato myšlenka byla dobře známa již třicátému prezidentovi USA Calvinu Coolidgeovi, který ji také zkoušel testovat. Když Coolidge v roce 1933 zemřel, chybělo do narození „vynálezce“ Lafferovy křivky ještě sedm let…

Všechny tyto výtky jsou ale malicherné. A vyčítat Wheelanovi malou odbornost je liché, nechtěl totiž napsat odbornou knihu, ale která chytí zájemce o ekonomii za ruku a provede je zábavným vzdělávacím parkem, v němž získají o této vědě základní povědomí a snad i touhu dozvědět se víc. A to je záslužná práce, neboť jak Wheelan píše: „Ekonomie je jako gravitace: když ji budete ignorovat, narazíte na nepříjemná překvapení.“ Čtenáři této knihy by myslím už příliš bolestivě narážet neměli.

Odhalená ekonomie

Naked Economics: Undressing the Dismal Science, W. W. Norton & Company 2002

AUTOR: Charles Wheelan

VYDAL: Bourdon 2017

ROZSAH: 341 stran

Jak snížit chudobu malými zemědělskými farmami

Emeritní profesor na Cornellově univerzitě John Mellor je doyenem mezi světovými experty na roli zemědělství v ekonomickém rozvoji. Ve své nové knize Agricultural Development and Economic Transformation: Promoting Growth with Poverty Reduction (Zemědělský rozvoj a ekonomická transformace. Podpora růstu snížením chudoby) tvrdí, že nejen v chudých, ale i středně rozvinutých zemích hraje nejdůležitější roli při snižování chudoby rozvoj malých zemědělských farem. Klíčové je, aby je vlády maximálně podporovaly. Kniha je pokračováním Mellorova díla The Economics of Agricultural Development (Ekonomie zemědělského rozvoje).

  • Agricultural Development and Economic Transformation: Promoting Growth with Poverty Reduction

Zemědělský rozvoj a ekonomická transformace. Podpora růstu snížením chudoby

AUTOR: John Mellor

VYDAL: Palgrave Macmillan 2017

ROZSAH: 259

Jak se vyvarovat finančních krizí

Desátému výročí finanční krize se bude věnovat řada publikací. Jednou z prvních je kniha Unfinished Business: The Unexplored Causes of the Financial Crisis and the Lessons Yet to be Learned (Nedokončený byznys. Nezkoumané příčiny finanční krize a ponaučení, jež he třeba si vzít) ekonoma Mezinárodního měnového fondu Tamima Bayoumiho. Detailně pitvá příčiny krize (obecně řečeno k ní dle něho vedlo přílišné sebevědomí regulátorů i bankéřů) a navrhuje i opatření, jak se podobné krize vyvarovat.

Z tohoto díla se nestane takový hit jako z knihy Michaela Lewise The Big Short. V útrobách stroje zkázy. Na to je příliš odborná. Díky tomu by ale mohla ovlivnit myšlení těch, kteří budou podobu té příští krize utvářet. A tak by mohla mít nakonec větší dopad než Lewisův bestseller.

  • Unfinished Business: The Unexplored Causes of the Financial Crisis and the Lessons Yet to be Learned

Nedokončený byznys. Nezkoumané příčiny finanční krize a ponaučení, jež he třeba si vzít

AUTOR: Tamim Bayoumi

VYDAL: Yale University Press 2017

ROZSAH: 296 stran

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.