Diskuse k článku

Nejdůležitější surovinou kapitalismu je lidská hloupost

Po pádu komunismu levicové kritice kapitalismu jednak chybějí masy vyžadující radikální změnu, jednak v důsledku rychle po sobě jdoucích krizích není dost času na diskusi o smyslu ekonomického řádu. Navzdory tomu v Německu nezmizela.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kucirek 7.1.2016 9:41

Dobry clanek

Markus Metz a Georg Seeßlen presne vystihli podstatu dnesniho kapitalismu. My spotrebitele nejsme zakaznici v tom smyslu jak chapano drive. My jsme dnes pouze "nastroj" ke generovani zisku velkych nadnarodnich koncernu. Globalisace je jejich sen. Kdyz to prezenu, tak uprchlicka krize je vlastne "jimi" vytana. 20 miliard euro co v Nemecku ma stat zvladnuti migrantu, musi nakonec nekde skoncit.

K. Plíhal 7.1.2016 10:13

Re: Dobry clanek

Máte pravdu, že těch 20 mld. musí někde skončit. Např. namísto ze státní pokladny k migrantům na jejich živobytí by šly na jiné státní výdaje a odtud k daňovým poplatníkům. Nebo by do státní kasy nebyly vůbec vybrány a daňoví poplatníci by je utratili podle svých představ rovnou.

K. Plíhal 6.1.2016 15:47

Dobrá recenze knihy.

Lidé rádi baští, co jim je podstrkováno. Pokud to dělají z hlouposti, nemusí se nám to líbit, ale oni to ve své hlouposti chtějí. Pokud se zavede systém, který lidskou hloupost vyřeší tím, že lidem nařídí, co mají chtít, tak zase budou tam, kde byli - bude jim dodáváno, co někdo jiný chce, aby jim dodáváno bylo, ale tentokrát povinně bez volby. Já si hlavně myslím, že tomuto propadá jen část populace a její velikost je zdánlivá a rozmázlá právě proto, že reklama a média na tuto skupinu cílí. Skutečnost nebude tak hrozná.