Diskuse k článku

Lze oživit vyprázdněnou demokracii?

Nedůvěra v demokratické principy na Západě narůstá. Populisté si nárokují právo hovořit v zájmu obyčejného člověka. Technokrati poškozují demokracii tím, že zásahy do legitimity ospravedlňují údajným zvýšením efektivity státní správy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vážená paní,

než někde něco napíšete a použijete při tom cizí slova, potom si nejprve zjistěte, co znamenají v českém jazyce. Konkrétně jde o slovo "populisté". Podle slovníku cizích slov toto označení pasuje na téměř všechny politiky všech politických stran a to napříč politickým spektrem. Všichni tito lidé se před volbami chovají populisticky, aby jim občané rozuměli. Kdo takto nečiní, nemá naději být zvolen. Toto platí obecně a na celém světě, ČR nevyjímaje. Označovat tedy kohokoliv za populistu je nesmyslné a trapné. Ukazuje to pouze a jedině na obecnou neznalost autorů takovýchto označení. Nic jiného.

0/0
19.7.2014 8:11

Blahopřeji Vám pane Gabrieli , že jste takový

zanícený konzervativní ochránce demokracie. Řada věhlasných vědců zemřela s názorem , že atom je nejmenší částice hmoty. A pak jiní přišli na to, že to není pravda. Zemřít s přesvědčením, že demokracie je ten nejméně špatný způsob řízení společnosti bude jistě příjemná smrt. A přijdou jiní a zjistí že to není pravda. Tak to na tom našem světě chodí. Pokud budeme mít mít štěstí a supertotalitní imperialističtí Rusové a superdemokratičtí imperialističtí Američané nás ve svých nesmyslných půtkách o moc, jako lidstvo nevyhubí zajisté my, nebo naši potomci zjistí, že jsou i lepší způsoby řízení věcí veřejných než je stařičká vetchá demokracie, která vůbec není schopná zajistit klid na této krásné Zemi.

0/0
18.7.2014 11:00

P. Mach

Jestli příjemná smrt čeká i hlupáky,

pak se jistě máte na co těšit. Obávám se však, že vám tu příjemnou vyhlídku musím poněkud zkazit. Ti "jiní" co na to přijdou zcela určitě nepřijdou s vámi taky oblíbeným konceptem tzv. osvíceného diktátora. Že je něco takového chiméra, stejně jako socialismus s lidskou tváří, totiž už bylo dávno pokusy v praxi dokázáno. Existuje sice jedna možnost, vzhledem k vašim názorům však předpokládám, že ta možnost se vám bude líbit ještě míň než demokracie, a to ta, že tím osvíceným diktátorem bude umělá inteligence. :-)

Mimochodem, zkuste si představit mapu světa, promítnout na ni území kde panují různé varianty demokracií a území kde naopak panují různé varianty diktatur. Pak si na tuto mapu promítněte místa kde v současnosti dochází ke konfliktům. Jestli to zvládnete tak dojdete tak zřejmě dojdete k pro vás šokujícímu závěru ohledně schopností demokracie (ve srovnání s jinými systémy vlády) zajistit klid a mír. :-)

0/0
2.8.2014 10:29

CO JE TO ZA PITOMOST PANÍ MATĚJČKOVÁ?

To, že různí hlupáci, nebo darebáci demokracii zneužívají, že se uplatňují práva, která právy nejsou a nikdy být nemohou, jako například "právo" vraždit nenarozené staré, postižené a nemocné," právo" zakládat státem uznaná manželství osob stejného pohlaví a adoptovat děti heterosexuálů, "právo" zabíjet embrya in vitro a dělat na nich biologické pokusy...neznamená, že je demokracie vyprázdněná! Stejně jako to, že většina povrchních, hloupých, ignorancí stižených a líbivému populismu podléhajících voličů volí líbivé čachráře, šíbry a hochštaplery, kteří pak v politice dělají pestva, kradou, škodí a dávají špatný příklad. Stejně, jako povrchnost podléhání názorům založeným na nedostatečném a nedostatečně vědeckém a nedokončeném poznání, jako rúzné ekologistické a katastrofické teorie a kampaně! Demokracie je systém, který byl vybojován konzervativními lidmi na feudálech, krvelačných jakobínech a bolševicích a musí být konzervativními demokraty neustále kultivován, chráněn a znovu vyboj

0/0
18.7.2014 7:05

E. Riegerová

Re: CO JE TO ZA PITOMOST PANÍ MATĚJČKOVÁ?

Pane Gabrieli st., doporučuji Vám přečíst si článek pana Bělohradského Čestně o lidských právech, který vyšel v dnešním Právu. Nebo stačí si přečíst poslední odstavec.

0/0
19.7.2014 9:51

Proč oživovat něco co už je udržováno při životě

pouze přístroji. Nebylo by lepší udržet při životě něco co je třeba ve stavu embrya , ale má naději na dlouhý život. A né to potratit i když to bude piplačka. Co tomu říkáte paní Matějčková. vzpomeňte na svého tátu!!!!!

0/0
17.7.2014 11:03

P. Mach

Nikdy bych nečekal, že k vlastnímu mozku

budete tak kritický. :-)

0/0
2.8.2014 10:09

E. Riegerová

nedůvěra v demokracii

Vážená paní Matějčková, díky za článek, v němž je plno zajímavých informací k tematu. Nicméně myslím, že důvody k nedůvěře v demokracii na západě (a jistě i u nás) jsou v podstatě psychologické povahy a nelze je tedy obejít nějakým vnějším opatřením, jakým je např. losování. Jde zde spíš o hluboce zakořeněné přesvědčení dnešních lidí (často spíše nevědomé) o naprosté bezvýznamnosti člověka jako soukromé osoby, o jeho naprosté bezmoci cokoliv z věcí veřejných ovlivnit v již zcela nepřehledném světě, ovládaném peněžními zájmy, VIPś, medii, tedy silami zcela jiného kalibru, než je osobní přesvědčení, či politický názor jedince. Na otázku v názvu Vašeho článku bych tedy odpověděla: ne ,nelze.

0/0
16.7.2014 19:47