Diskuse k článku

Konkurence ničí kapitalismus. Firmy by měly usilovat o monopol.

Investor rizikového kapitálu Peter Thiel se domnívá, že nově vznikající firma musí mít odvahu riskovat, neztrácet čas banalitami, přemýšlet o distribuci a snažit se o monopol. Ten má sice špatnou pověst, ale jen ve statickém světě, v němž se nic nemění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiri Janecek 9.10.2014 10:38

No, nevim...

Nejaky bohaty pan mel na technice pro plantazniky cyklus prednasek "Jak byt uspesny..."... Pak z toho splacal knihu se spoustou libertarianske omacky. Panu Pietrasovi asi dekuji, ze ji precetl a podal jeji zhutneny obsah, takze ji uz nemusim cist...

Jen by mne teda zajimalo, cim byl hedgeovy fond pana Thiela 10x lepsi nez konkurence?

V.Hricák 9.10.2014 8:27

Myslím si,

že pan Thiel nepočítá s lidským faktorem.Člověk je tvor plný emocí a ty se jaksi vylučují s racionálním uvažováním.Pokud vytvoříte monopol a s ním začnete tvořit zisk,drtivá většina managerů si jeho značnou část rozdělí na své odměny,místo investic do dalšího rozvoje firmy,kterou řídí.Jeho teorie by mohla fungovat,pokud by firma patřila jednomu konkrétnímu člověku a to ještě zdaleka ne u všech případů.To ale dnes už téměř nikde neplatí.Drtivá většina velkých firem je dnes akciovými společnostmi a akcionáři očekávají dividendy.Managment zase pohádkové odměny a na vlastní rozvoj firmy zbývá hodně málo.

T. Sauer 9.10.2014 10:21

Re: Myslím si,

Nějaká vlastní zkušenost? Myslím, že těžko. Tohle co píšete platí pro státní/polostátní firmy. Není pravda, že by současné technologické špičky v čele s Google, Apple brzdili vlastní rozvoj, spíše naopak. S nadstandardním odměňováním rozvoj akcelerují!

V.Hricák 9.10.2014 12:22

Re:Předběhl mne pan Cerman

Myslíte si,že banky jsou státní,nebo polostátní?Ale jinak máte pravdu v tom,že mnou popsané chování managmentu se nejčastěji vyskytuje u firem se státní účastí.Ale akcionáři jsou žádostivý svých dividend úpně stejně.Jak u čistě privátních,tak u těch se st. účastí.A pokud máte pochybnosti u chování stoprocentních vlastníků,mohu jenom konstatovat,že jsem poznal několik rodinných firem,kde otec - zakladatel,postavil firmu doslova cihlu k cihle,aby jí předal,jako dobře rozjetou svému synovi,který ji během několika málo let vybydlel,jak cikánský barák.Proto jsem zmínil ony emoce.

S. Cerman 9.10.2014 10:22

A teď jste pane Hricáku přesně popsal

proč jsme tam kde jsme. Tento Vámi popsaný mechanismus se ještě několikrát zvyšuje u bank, které nic nevyrábějí. Kája Marx tomu dal název ten byl bohužel za socíku zprofanován, bohužel je ale pravdivý.

Miki 9.10.2014 7:27

Pravda

Ale nic tak objevného to ale zase není, dynamickému pojetí konkurence rozuměl i Hayek.

S. Cerman 9.10.2014 7:14

Tak se mi jeví že pan Thiel někde vyhrabal

starého zaprášeného Káju Marxe a začal si v něm z nudy číst. A ejhle nová stará dobrá teorie je na světě. Důkaz vývoje ve spirále!!!!!!!

Z. Hlásek 9.10.2014 6:29

Investor a zisk. :)))

Proč mě to od investora nepřekvapuje ? :)))