Kalábův vesmír na malířském plátně

Jan Kaláb, spojovaný zejména se světem graffiti a street artu, předvede své dosud nevystavované práce za minulé dva roky v pražské Trafačce.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Jan KalábČeská pozice

Zajímá vás současné umění, ale nezajímáte se o koncept? Výstava Kaláb 33 – Křížení planet pro vás bude jako stvořená.

Jan Kaláb je výrazný autor v Kristových letech, kterého si spojujeme zejména se světem graffiti a street artu. Poznat byste ho však mohli spíš pod přezdívkami/nickami CAKES, POINT, SPLASH nebo dříve jako člena skupiny DSK. Od dob malování písmen fasád a vytváření pouličních objektů po celém světě, kdy se mu povedlo vybudovat své jméno a mezinárodní respekt, si našel další oblast – malířské plátno.

Techniku a vymalovanou ruku z ulice zúročil po svém, osobitě, v nové formě i tvarech. Čistá geometrie, někdy připomínající perfekcionalistického Mondriana, jinde proudění energií barevných linií Zdeňka Sýkory, před vámi vystupuje na velkoformátových plátnech a působí živelně i meditativně zároveň. Nejznámějšími díly/piecy Jana Kalába se staly například Pomník obětem graffiti, umístěný v roce 2007 na pražské Florenci, objekt z paneláků prorostlých červenými chapadly s názvem Casa Nostra, kterým se prezentoval na čínském Expu v loňském roce nebo malí dráčci/pointíci na římsách budov.

Pro graffiti a jeho fanoušky Kaláb uspořádal kromě jiného v roce 2008 Mezinárodní street art a graffiti festival NAMES, který Česku představil na 60 mezinárodně uznávaných writerů. Kalábovy práce vytvořené za minulé dva roky, které dosud nikde nevystavoval, předvede ve své domovské Trafačce, industriálním galerijním prostoru v pražských Vysočanech.

Ochutnávky z toho, co nás čeká na výstavě Kaláb 33 – Křížení planet, 1. až 30. června 2011, Trafačka Praha:
www.trafacka.net
,

www.jankalab.com
,

www.onepoint.cz