Jak (ne)úspěšně manipulovat finančním trhem

Tom Hayes patřil do skupiny, která několik let manipulovala s úrokovými sazbami Libor, na nichž závisí finanční trh v ohromujícím objemu 800 bilionů dolarů. V tomto prostředí o úspěchu rozhoduje jen výše zisku z dalšího obchodu a jediné vztahy, na nichž záleží, jsou s lidmi umožňujícími víc vydělat.

Petr Kain 3.1.2018
David Enrich, The Spider Network: The Wild Story of a Math Genius, a Gang of... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Enrich, The Spider Network: The Wild Story of a Math Genius, a Gang of... | foto: Montáž Richard CortésČeská pozice
David Enrich, The Spider Network: The Wild Story of a Math Genius, a Gang of...

Téma rozsáhlé konspirace vedoucí k manipulaci s mezibankovními sazbami Libor nezní příliš zábavně a většinu čtenářů by takový popis obsahu asi odradil. A to by byla veliká chyba. Kniha The Spider Network: The Wild Story of a Math Genius, a Gang of Back-stabbing Bankers, and One of the Greatest Scams in Financial History (Pavoučí síť. Fascinující příběh o matematickém géniovi, gangu, který napadal bankéře ze zadu a o jednom z největších podvodů ve finančních dějinách) novináře Wall Street Journalu Davida Enriche je totiž o tomto tématu. Navíc napínavá a zábavná.

V centru Enrichova zájmu je osud Toma Hayese, britského tradera zaměstnaného nejprve v UBS a posléze v Citigroup. Ten patřil ke skupině lidí, kteří několik let bezostyšně manipulovali s úrokovými sazbami Libor, na nichž závisí finanční trh v ohromujícím objemu 800 bilionů dolarů. Jen pro zajímavost, mimo jiné se od této sazby odvíjejí úroky velké části hypoték ve světě.

Oběť systému

Enrich strávil v přítomnosti tohoto geniálního matematika trpícího Aspergerovým syndromem nespočet hodin, díky čemuž vznikla nejprve série novinových reportáží a posléze i úspěšná kniha. Enrich popisuje, jak si v roce 2006 skupina bankéřů, traderů a brokerů z těch nejvýznamnějších světových institucí uvědomila, jak snadné by bylo manipulovat se sazbou Libor. A jak by jim i jejich finančním ústavům mohla i sebenepatrnější úprava sazby správným směrem vydělat nepředstavitelné peníze.

Enrich poukazuje nejen na hamižnost finančních institucí, ale i na chyby regulátorů, kteří nad prohřešky dlouho přimhuřovali oči. Nejsilnější pak je, když Hayese popisuje jako oběť systému, který nad jeho chováním rád mávl rukou a hlavu odvrátil jinam.

Enrich je asi nejzajímavější v pasážích, v nichž popisuje, jakými způsoby se síť traderů a brokerů snažila Libor ovlivnit, přičemž nevycházel jen z rozhovorů s Hayesem a dalšími obchodníky, ale poctivě prošel i tisíce stran spisů vyšetřovatelů, v nichž se popisuje komunikace mezi jednotlivými členy „sítě“. Odhaluje přitom prostředí, v němž o úspěchu rozhoduje pouze výše zisku z dalšího obchodu a jediné mezilidské vztahy, na nichž záleží, jsou s lidmi, kteří vám umožní příště vydělat víc.

V mnoha ohledech jde o knihu velmi znepokojující a potvrzující představy o finančním světě jako místě plném bezskrupulózních prospěchářů. Hayese nikdy nenapadlo, že by mohl přestat se svými podvody, protože nedostal od svých nadřízených sebemenší náznak, že dělá něco špatného. Naopak tvrdí, že byl ve svém konání povzbuzován. A i když byl nakonec ze Citigroup kvůli vyšetřování regulátorů propuštěn, okamžitě mu nabídly práci Deutsche Bank a Bank of America.

Enrich poukazuje nejen na hamižnost finančních institucí, ale i na chyby regulátorů, kteří nad prohřešky dlouho přimhuřovali oči. Nejsilnější pak je, když Hayese popisuje jako oběť systému, který nad jeho chováním rád mávl rukou a hlavu odvrátil jinam. Hlavně když přiteklo hodně peněz. A jak už to bývá, všechno nakonec odnesl Hayes. Zatímco jeho nadřízení žijí poklidným životem, odpykává si nyní ve vězení 14letý trest odnětí svobody…

The Spider Network: The Wild Story of a Math Genius, a Gang of Back-stabbing Bankers, and One of the Greatest Scams in Financial History

Pavoučí síť. Fascinující příběh o matematickém géniovi, gangu, který napadal bankéře ze zadu a o jednom z největších podvodů ve finančních dějinách

AUTOR: David Enrich

VYDAL: Custom House 2017

ROZSAH: 528 stran

Vzestup a pád miliardáře Stevena A. Cohena

Někdejší hedgeový manažer Sheelah Kolhatkar napsal fascinující knihu Black Edge: Inside Information, Dirty Money, and the Quest to Bring Down the Most Wanted Man on Wall Street (Černý okraj. Informace ve vnitřním styku a špinavé peníz aneb Jak se pokusit svrhnout nejhledanějšího muže Wall Street) o jednom z nejslavnějších finančních zločinů.

Příběh o vzestupu a pádu miliardáře a známého hedgeového manažera Stevena A. Cohena a jeho fondu SAC Capital je snad nejznámějším a bezpochyby největším vyšetřováním insider tradingu v historii Wall Street. Pro fanoušky televizní série Billions nebo filmů Sázka na nejistotu či Vlk z Wall Street povinná četba.

  • Black Edge: Inside Information, Dirty Money, and the Quest to Bring Down the Most Wanted Man on Wall Street

Černý okraj. Informace ve vnitřním styku a špinavé peníz aneb Jak se pokusit svrhnout nejhledanějšího muže Wall Street

AUTOR: Sheelah Kolhatkar

VYDAL: Random House 2017

ROZSAH: 368 stran

Jak zvítězit nad ruletou

V knize A Man for All Markets: From Las Vegas to Wall Street, How I Beat the Dealer and the Market (Muž pro všechny trhy. Z Las Vegas na Wall Street, jak porážím dealera a trh) vypráví příběh vlastního života Edward O. Thorp, geniální matematik, který v šedesátých letech 20. století objevil metodu, s níž lze porazit kasino v blackjacku, aby pak uplatnil své schopnosti v „největším kasinu“ – na Wall Street.

Thorp vymyslel matematické vzorce, s nimiž byl schopný porážet trh. Kdo by nechtěl číst o muži, který pomáhal odhalit podvody Bernieho Madoffa či vymyslel první ruční počítač, aby s ním mohl porazit ruletu?

  • A Man for All Markets: From Las Vegas to Wall Street, How I Beat the Dealer and the Market

Muž pro všechny trhy. Z Las Vegas na Wall Street, jak vítězím nad dealerem a trhem

AUTOR: Edward O. Thorp

VYDAL: Random House 2017

ROZSAH: 416 stran

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.