Diskuse k článku

Jak kvůli přežití planety Země omezit porodnost

Svoboda množit se je považovaná za základní. Důvodů, proč ji omezit či vzít, je podle francouzského prognostika Antoina Buéna několik a uvádí je ve své knize Permis de procréer (Povolení rodit).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Patta 19.1.2020 11:58

Babišova vláda pokračuje úspěšně v trendu, který nastolila v daňové legislativě první vláda V. Klause v roce 1992. Zohlednění nákladů na výchovu dětí kleslo z 50 % na 12,5 %, tj. o tři čtvrtiny (!). Od ledna 1993 stát PRACUJÍCÍM rodičům peníze na výchovu dětí sebere v daních. Jen z uvedeného důvodu v letech 1994 - 1996 spadla porodnost o 30 000 novorozenců ročně. Aktuálně dělá nadměrné zdanění mezd rodičů 44 miliard korun ročně. Nízkou porodnost v našich rodinách pojistili zákonodárci postupným odebráním věkového bonusu pracujícím matkám při odchodu do důchodu podle počtu dětí. Vadné účetní metodiky při správě důchodového a zdravotního pojištění preferují bezdětné důchodce. Ti nemusí vychovat děti, protože obdrží důchod a peníze na zdravotní ošetření od cizích dětí. Dětí, které nevychovali. Tunel ve státním důchodovém systému v roce 2020 dělá 50,7 miliard korun. Tunel ve zdravotnictví dělá 18 miliard korun. Všechny uvedené částky působí přímo (daně), nebo nepřímo (tunelování odvodů SP

I. Patta 19.1.2020 11:58

Všechny uvedené částky působí přímo (daně), nebo nepřímo (tunelování odvodů SP a ZP cizích dětí ve prospěch bezdětných důchodců), proti porodnosti v rodinách ve kterých rodiče pracují.

V. Sobotka 19.1.2020 8:28

Předně - kde je tren problém? U bělochů nikoliv. Teď budu asi odsouzen, pranýřován a možná zabit, ale jasné je, trvalou udržitelnost mají v genech běloši. Snad se to naučili už i Číňani. Asi také Japonci a Indiáni. Dále už o nikom nevím. Problém je, že těm ostatním je to jedno protože problém přelidnění je nezajímá. Vím, jak na to. Doplnit Deklaraci lidských práv o Deklaraci lidských povinností. Tedy bez plnění povinností nebudou ani práva. Řešení se neobejde bez násilí při vynucování těch povinností a při omezování těch práv. Stejně tak na humanitu bude právo jen v případě, že budu plnit povinnosti a podmínky, nezbytné k trvalému životu populace. Bude to složité, protože multikulturalismus je největší překážkou tohoto řešení. Třeba u nás, kde díky populační explozi cikánů je nerostoucí počet obyvatel zajišťován vymíráním původního obyvatelstva. Takhle by to tedy nešlo. Nutno jednat individuálně, což ve většině případů zvládne změna v přidělování sociálních dávek. Pak zase cikáni začno

V. Sobotka 19.1.2020 8:30

začnou masově krást a loupit, na což se musíme připravit potřebným posílením represivních složek. Současný trend v pokrývání veřejného prostoru motoringem to naštěstí usnadňuje. Nad slunce jasné je, že ta neudržitelně se množící etnika nebudou smět migrovat do těch zodpovědných a pobírat u nich bezpracné sociální dávky, aby se mohly dále neomezeně množit a parazitovat přitom na těch zodpovědných. Společnost se prostě musí zbavit svých smrtelně nebezpečných parazitů. Jinak totiž zanikne. Nebo bude pokračovat povinnost hýčkat si a živit své vrahy? Na to všechno samozřejmě musí být odpovídající legislativa. Současný trend v globalizaci se musí změnit, aby gliobalizace nevedle k zániku civilizace, k zachování civilizace. Protože nikdo nechce nějakého světového četníka, je nezbytné zachování suverénních národních států, které si svoji budoucnot samy pohlídají a zajistí.

J. Paleček 17.1.2020 6:50

Ach jo. Omezení porodnosti se České republiky republiky, potažmo Evropy zrovna netýká. Tady existuje přesně opačný problém.

P. Čech 16.1.2020 16:35

"Svoboda množit se je vnímána jako základní lidská svoboda. Jak ji tedy někomu omezit či vzít?"

Tak za prvé. Svoboda množit se není žádná svoboda, ale lidská (a nejen lidská) přirozenost. A za druhé, nelze jíi vzít "někomu", ale všem. Potom to nebude vnímáno jako ůsvoboda". Každopádně je naprosto jasné, že lidé se množí jako myši, geomertrickou řadou. Myši však mají (nejen myši) své přirozené predátory. Člověk nikoliv. V historii tento problém byl řešen válkami a nemocemi. Toto dnes již neplatí a je nutno se shodnout na jiném řešení a to navzdory zmíněným náboženským žvástům i hloupým politickým dogmatům. Je nutno opustit i zde uvedené hlouposti jako tu, že kapitalismus je založen na rostoucí spotřebě. To totiž není pravda. Je založen na spotřebě, to ano, nikoliv však na rostoucí, ani klesající. Prostě jen na spotřebě. Zajistit to, že spotřeba neporoste, je v lidských silách. Jen chtít a nepodléhat přitroublým , dogmatickým politickým a hlavně stranickým ideologiím. Že to všechno uskuteč

P. Čech 16.1.2020 16:36

uskutečnit lze,ukázala nedávno Čína.Skutečnost, že současná světová ekonomika je založena na neustálém růstu hrubého domácího produktu je sice pravda, ale je to obecný nesmysl, který je nám vtloukán do hlav. Jde totiž o to, že naprosto nic na světě, a snad ani kdekoliv jinde, nemůže neustále růst donekonečna. Všechno je omezeno a má svou limitu. Vyznavači neustálého růstu čehokoliv pouze tuto obecnou pravdu nechtějí chápat a vedou tím lidstvo do záhuby. Vedoucí úlohu v tom hrají socani a jen hloupí lidé jim v tom naslouchají.

D. Bartušek 16.1.2020 21:49

Argumentovat v čemkoli totalitní čínou je irrelevantní pro všechny, kteří si cení svobody. A limity lidstva se stále posouvají díky technickému pokroku. Není tedy jasné, zda platí nějaká omezení potenciálního růstu. Pokud by se přestaly posouvat, váš závěr, že dojde dalším nárůstem spotřeby ke katastrofě by platil.

P. Čech 17.1.2020 19:53

Ono jde o to, pane Bartušku, že čekání na dosažení jakékoliv limity lidstva je cestou do pekel. Jde o to, že až té limity lidstvo dosáhne, bude již pozdě na jakoukoliv nápravu. Lidstvo prostě vyhyne jako živočišný druh.

D. Bartušek 16.1.2020 21:46

Uvědomujete si, co píšete za nesmysly? Pokud se nějaká svoboda vezme všem, vezme se tím automaticky kažnému jednotlivému někomu. Proč tedy píšete, že ji nelze vzít někomu? A pokud svobodu vezmete všem, stále to bude vnímáno jako ztracená svoboda. O tom by mohli dlouho mluvit zotročení černoši. A ikdyby byli zotročení všichni lidé, třeba roboty, stále by cítili své zotročení a ztracenou svobodu.

Ani vrcholoví predátoři se nemnoží do nekonečna, mají limity dané prostředím. A lidská porodnost celosvětově klesá, žádbé přelidnění nehrozí. A pokud k němu někde přecijen dojde, opět se to vyřeší jako vždy v historii - válkami a hladomorem.

P. Čech 17.1.2020 19:37

"Lidská porodnost celosvětově klesá"??? To snad nemyslíte vážně. Před 50 lety, kdy jsem maturoval, bylo na planetě Zemi 1,8 miliardy lidí. Dnes je nás cca 8 miliard. Tento nárůst geometrickou řadou nebyl zastaven ani lokálními válkami, ani epidemií AIDS. V roce 2050 takto bude na planetě cca 50 miliard lidských jedinců. "Ani vrcholoví predátoři se nemnoží donekonečna"? To je sice pravda, ale netýká se to člověka, jako živočišného druhu. Jeho rozmnožování má jen jednu limitu. Zkázu planety Země jako prostředí, na kterém člověk žije. Bohužel i prostředí, ve kterém žije mnoho jiných druhů živočichů i rostlin. Člověk svou existencí ničí nejen své životní prostředí. Produkuje extrémní a nijak neregulované množství odpadů z nichž zejména plasty a výfukové plyny automobilů ničí dýchatelné ovzduší a pitnou vodu. Čím více lidských jedinců, tím více zničeného životního prostředí. Srovnatelně s tím, jak se zvyšuje množství lidských jedinců, mizí jiné živočišné a rostlinné druhy. Je sice pravdou, že mnohé ž

P. Čech 17.1.2020 19:38

živočišné a rostlinné druhy mizely z planety i v minulosti, ovšem pozor! Mizely mnohem a mnohem pomaleji než dnes a nemalou "zásluhu" na tom měl opět jen kdo? Člověk! Proto apeluji na obecný konsensus ve věci snižování počtu lidských jedinců v čase, např. omezováním porodnosti. Jak jsem již řekl, rozmnožování není svoboda, ale přirozenost, v historii přírodou regulovaná. Tato přirozená regulace dnes již neexistuje a je nutno ji nahradit něčím jiným, např. obecnou dohodou ve věci omezování porodnosti, např. 1 rodina - jedno dítě po předem danou dobu. Až po čase bude tímto zregulován počet lidských jedinců na cca 1,5 miliardy (na celém světě) bude možno přistoupit k nové dohodě, např. 1 rodina - dvě děti. A nikdy v budoucnosti více. Pokud se lidé na něčem takovém neshodnou, nutně po nedlouhém historickém čase z planety Země zcela zmizí.

D. Bartušek 19.1.2020 16:11

Od padesátých let se spousta věcí změnila. Porodnost celosvětově klesla na polovinu. Tam, kde bylo normální mít na ženu dětí 8 mají nyní 4. A kde měli 3-4 mají 1,5-2. Ani podle předpovědí nejvyššího nárůstu to nyní na rok 2050 není více než 11-12 miliard.

L. Kašparová 20.1.2020 10:49

to jako 12 miliard je málo? Kam je nacpete? Když chceme, aby nemizely pralesy a bylo dost pitné vody pro všechny?

D. Bartušek 22.1.2020 9:37

12 miliard je horní limit. Průměrný odhad je 9-10 miliard. Přitom nárůst bude už jen v Africe, kde má dojít ke zdvojnásobení na 2 miliardy a v některých oblastech Asie, hlavně jižní.

A není můj ani náš problém, kam se nacpou a co budou jíst, protože to je jejich problém. Náš problém bude udržet je mimo prostor, kam nebudeme chtít, aby se cpali. Nejsou to naše děti, abychom se o ně museli starat, jsou to dospělí lidé, kteří odpovídají sami za sebe.

Pokud je prales na území státu, jehož občané se k němu chovají jinak, než bychom si představovali my (Brazílie, Indonésie, Zair,..) tak se můžeme buď pokusit o oboustranně výhodnou dohodu, nebo použít sílu. Mají pravdu, že to je jejich stát a majetek, ikdyž poskytuje služby, které využívají všichni...

J. Paleček 22.1.2020 10:14

Pane Bartůšku, to kam se "nacpou" je setsakra náš problém. Už z fyziky je jasné, že každé žádné vakuum se neudrží věčně a prostor zaplní to co je okolo.

D. Bartušek 22.1.2020 15:49

Když už budeme argumentovat nevhodnými fyzikálními přirovnáními, tak pokud někde chcete udržet vakuum, je potřeba izolovat danou oblast a vytvořit tak hranici. A vyčerpat zevnitř vše, co tam nechcete. Tím, že budete ředit okolí, nad kterým nemáte kontrolu, vakua nikde nedosáhnete.

J. Paleček 22.1.2020 22:25

Pane Bartušku, tak jinak, jak území Evropy, která se postupně vylidňuje ochráníte před lavinou Afričanů co chtějí také své místo na slunci, při existenci současné doktríny panující v Evropě a přitom se tvářit, že se nás jejich schopnost několikanásobně větší reprodukce netýká.

D. Bartušek 23.1.2020 20:33

Moc nechápu, v čem přesně vidíte problém a co má být ta doktrýna, o které mluvíte. Já stále píšu, že vzhledem k poklesu porodnosti všude na světě nevidím s přelidněním vážný problém. Ani podle pesimistických prognóz nemá přibýt více lidí, než bude možné uživit při technologickém pokroku. Afrika má mnohem menší hustotu zalidnění než Evropa a při zlepšení zemědělství bude možné všechny lidi uživit bez problémů. Ikdyby měli jíst rýži a cukr vypěstovaný hydroponicky nebo vzniklý přímou syntézou. Pokud by se ukázal přílišný nárůst obyvatel z Afriky do Evropy jako problém, tak se jim imigrace zakáže a bude se to vynucovat silou. Pokud bychom skutečně chtěli, aby se sem nikdo nedostal, neproklouzla by z Afriky ani myš. Například pomocí dronů, které zabijí každého v zakázané oblasti.

Osobně si ale myslím, že k ničemu podobnému nikdy nedojde. Zavede se jen přísný systém pracovních povolení pro konkrétní nedostatkové pozice a ekonomičtí imigranti se budou vracet, případně internovat v táborech,

J. Paleček 23.1.2020 23:54

Vy jste na rozdíl ode mne optimista. Však čas oponou trhne.;-)

D. Bartušek 16.1.2020 15:28

Kniha je čistá zrůdnost a autor by měl být zažalován za propagaci hnutí směřujících k omezení lidských práv a svobod. Jsou dvě nejzákladnější svobody - právo na život a právo mít děti. Soft totalita, kterou autor popisuje, by se mohla hrdě postavit po bok nacizmu a bolševismu. Systém, ve kterém by lidé, kteří se nejsou schopni sami uživit, umírali bez pomoci, by oproti tomu byl mnohem humánější, protože by každý alespoň dostal šanci a svobodu se protlouct svými schopnostmi.

P. Čech 16.1.2020 16:42

Právo mít děti není žádné právo, ale přirozenost lidí. Pokud bychom uznali možnost mít děti za lidské právo, nebude tím řečeno obecně, že se jedná o právo mít neomezený počet dětí. Pokud bude ustanoveno, že rodina bude mít po určitou dobu jistý konkrétní počet dětí (třeba i jedno), neznamená to v žádném případě narušení svobody mít děti. Prostě bude v rodině jen jedno. V tom je však nutno obecně opustit náboženské a politické ideologie a začít používat obyčejný lidský rozum.

D. Bartušek 16.1.2020 21:38

Neexistují žádná apriorní lidská práva, všechny vyplynuly z lidské přirozenosti a lidé se na nich tedy shodli.

Absurdnost tvrzení, že omezením množství povolených dětí na jedno není omezení možnosti mít děti, snad bude vidět na příkladu se svobodou cestovat nebo svobodou slova. Tím, že se vám zakáže opustit hranici republiky není v žádném případě narušena vaše svoboda cestovat, protože v jejím rámci se pohybovat můžete. A svoboda slova určitě nebude narušena, když budete moct mluvit jen v liché dny. A vaše právo nebýt zotročen nebude zajisté dotčeno, když bude platit jen do třiceti let věku.

To, co zastáváte, je zaslepenost ideologií, kterou chcete vnutit ostatním. Svobodně se rozhodnout, zda někdo chce mít děti nebo ne není žádná ideologie.

P. Čech 17.1.2020 19:51

Tato Vaše dogmatická tvrzení odmítám přijmout. Lidé že se shodli na někjakých lidských právech? To snad opět nemyslíte vážně. V době, kdy byla taxativně vyjmenovávána lidská práva se tímto zabývali pouze politici a náboženští představitelé církví. Nikoliv lidé obecně. Lidem byla tato "jejich" práva nadiktována. Ptal se snad někdo Vás v případě např. svobody shromažďovací zda o tuto svobodu stojíte? Ptal se někdo lidí v době, kdy byla odsouzena bigamie zda s tím souhlasíte? Ptal se Vás v referendu někdo zda si přejete obecné zrušení trestu smrti? A tak je tomu u všech Lidských "práv". Pokud by si lidé v naprosto svobodném hlasování přímo odsouhlasili jakákoliv svá práva, jen potom bych tato práva nepovažoval za nadiktovaná. Tak tomu však v případě dnešních "lidských práv" nebylo a není.

D. Bartušek 19.1.2020 16:16

A ti politici a náboženští představitelé nebyli lidé? Já nikde nepsal, že proběhlo nějaké všelidové hlasování.

A už sám píšete, že zavedení zákonů a lidských práv je diktát, takže se vracíme k mému původnímu tvrzení, že nutit lidi platit za právo mít děti je totalita. Lidi uznávají současná lidská práva z důvodu, že s nimi souhlasí. Těžko bude někdo protestovat proti právu na život a svobodu. Podle toho se pozná, že se jedná o práva, která souhlasí s lidskou podstatou.