Diskuse k článku

Íránská nukleární apokalypsa, nebo uměle vytvářená krize?

Írán buduje jadernou bombu a je jen otázkou času, kdy ji sestrojí a použije – zejména proti Izraeli, ale i Západu. Tuto mediální mantru udržuje plejáda světových politiků, novinářů a lobbistů. V recenzi knihy Garetha Portera se snaží o nápravu Břetislav Tureček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Franz 15.7.2014 17:53

Takže Izraelci jen tak z plezíru

obviňují Írán a kampaň v médiích taky spustili jen tak ze srandy, protože ve skutečnosti Írán žádné nebezpečí nepředstavuje, jelikož tam nejsou u moci islámští fanatici, kteří věší své odpůrce na jeřáby. Hm, tak to mě teprve uklidnilo.

E. Riegerová 12.7.2014 15:13

Íránci

Myslím, že nám schází v současné době relevantní informace o dění v Íránu. Už za Ahmadínežáda bylo zřejmé, že se nám dostává značně tendenčně zkreslených informací, Ahmadínežád byl líčen západními i našimi médii jako ďábel v lidské podobě. Nebyl to jistě žádný velikán, ale ta démonizace jeho osoby byla zřejmá. Vzpomínám na jednu situaci, která se týkala propuštění britských občanů, kdy tento muž prokázal jistý smysl pro humor. Íránci jsou schopný národ, myslím, že to jsou jiní, než Arabové, i když nám nejsou příliš nakloněni.

V.Hricák 10.7.2014 11:07

Skutečný důvod,proč se Irán nechce jaderného programu vzdát,

znají asi jenom iránci.Jadernou bombu má dnes už hodně zemí.U žádné ale není možnost jejího použití reálnější,než u Iránu.Tato země je momentálně postavená na silně náboženských základech.Navíc,je to náboženství,které v mnoha frakcích hlásá násilné šíření islámu a kde pokládají za čest pro toto šíření,resp. hubení nevěřících,i zemřít.Pokud jim samotným nezáleží na vlastním životě,asi u nich nebude fungovat odstrašující efekt v podobě globální jaderné války a následné likvidace všeho živého,vč. jich samotných.Z mého,asi dost jednoduchého pohledu,to vidím tak,že pošuk s ručníkem na hlavě zmáčkne červené tlačítko s výkřikem Aláh agbar a bude se těšit na vstup do ráje,kde ho jistě čeká oněch padesát panen,jako všechny ty,kteří na sobě už stačili odpálit bombu.

Kovarja@Volny.Cz 10.7.2014 11:17

Re: Skutečný důvod,proč se Irán nechce jaderného programu vzdát,

Víte, zajímavé je, že nejvíce, jak říkáte, těch pošuků s ručníkem, je ze zcela jiných zemí, nežli právě z Íránu. A o tom, že jsme trvale manipulování velkým bratrem nejen pro jeho politické blaho, ale i pro zcela přízemní ekonomické cíle, není pochyby, viz citované sliby "přítelkyně Česka " paní Allbrightové. A kolik podobných slibů stálo za Havlovým postojem a prosazováním líkvidace českého a slovenského zbrojního průmyslu!

Přitom tam, odkud jsme my odešli v rámci mírových aktivit , v tu ránu se cpali zbrojaři z Německa, Francie, Itálie!

V.Hricák 10.7.2014 12:36

Re: Skutečný důvod,proč se Irán nechce jaderného programu vzdát,

Přiznávám,že se v islamistických frakcích trochu ztrácím,ale nejsou to právě iránští šíté,kdo se angažuje,mimo jiných,v Sýrii?A to jsou také pěkní pitomci.S uřezanými hlavami svých nepřátel hrají fotbal...

J. Křivan 10.7.2014 13:14

Re: Skutečný důvod,proč se Irán nechce jaderného programu vzdát,

Pane Hirčáku, nejspíše se mýlíte, v Sýrii hlavní povstalecký proud jsou radikální sunnité. ISIL (islámský stát Iráku a Levandy), nyní po dobytí značného území v Iráku přejmenován na IS (islámský stát, nebo také podle islámské věrouky Chalifát), který si do budoucna dělá mimo jiné nároky na značnou část jižní Evropy, včetně Španělska. Zhruba řečeno šíté jsou především v Iránu a v menší míře v Iráku a Sýrii. Třetí síla v Iráku jsou Kurdové, rovněž však sunnité, o čemž se nevím proč moc nemluví.

V.Hricák 10.7.2014 13:54

Re: Skutečný důvod,proč se Irán nechce jaderného programu vzdát,

Díky za informace.

R. Jackl 10.7.2014 14:21

Re: Skutečný důvod,proč se Irán nechce jaderného programu vzdát,

studovat, studovat, studovat! takovy fotbal hraji práve kamaradi USA...sunite podporovani lidovou a demokratickou republikou Saudi , Katar a ostatnimi smejdy..........................

J. Křivan 10.7.2014 11:34

Re: Skutečný důvod,proč se Irán nechce jaderného programu vzdát,

Pane Hirčáku, to pokrytectví, které hrdinům slibuje padesát panen mne vždycky fascinuje. To co se na zemi považuje za prostopášnost a hřích, vždyť jde vlastně o nevěstinec se v nebi nabízí jako odměna.

S. Cerman 10.7.2014 14:26

Pane Skřivánku , co takhle podívat se na věc

z jiné stránky a to z toho důvodu , že absolutně nemáme relevantní informace k zhodnocení co je pravda a co není. Je zde obrovský vliv tradic myšlení muslimů i židů a potom zpravodajské hry všech zainteresovaných organizací. V celé oblasti mají neobvyklý vliv emoce jejich účastníků. Jedná se především strach účastníků a potom víra v "cokoli" těchto účastníků. Zvláště víra v "cokoli" je emoce která člověku přináší nejvíce štěstí i prokletí. Pro víru v "cokoli" / Boha, lepší budoucnost, vítězství, pravdu/ byla příčinnou nejvíce mrtvých a nešťastných lidí. Co má víra společné s racionalitou. Víra je štěstí i prokletí lidstva. Co s vírou, zakázat , vytěsnit, kdo ví????

J. Křivan 10.7.2014 15:22

Re: Pane Skřivánku , co takhle podívat se na věc

Pane Cermane, dovolím si citovat ještě jeden bonmot Sergeje Kapici: Zatím co církev věří, že si bůh vymyslel člověka, já věřím, že člověk si vymyslel boha.

PS Vše z větší vzdálenosti vypadá jednoduše, naopak čímž blíže tím víc rozum nahrazují pudy a víra. Jen málokdo umí z blízka posoudit skutečnost. Většinou ho pak ti ostatní nemají v lásce.

R. Jackl 10.7.2014 14:18

Re: Skutečný důvod,proč se Irán nechce jaderného programu vzdát,

Trochu pomotane!!!  ti posuci, jak rikate se rekrutuji hlavne z oblasti demokraticky osvobozenych od ropy americkou armadou nebo dokonce sponzorovanych us gov jako je AlKaida. Iranci od dob stareho Egypta nikoho a nikdy neokupovali a nikomu nevyhrozovali!! A pokud chteji A bombu, tak protoze je jim neustale vyhrozovano USA a Izraelem

V.Hricák 11.7.2014 6:44

Re: Izrael skutečně Íránu vyhrožoval.

Ale až tehdy,kdy začali vyrábět bombu a souběžně s tím častovali izraelce vyhrůžkami,že je vymažou z mapy světa.Teprve pak následovaly výhrůžky,že jim jaderný výzkum zhatí,stůj co stůj.Konec konců,povedlo se jim to i u Husajna v Iráku i u Asada v Sýrii.Nevím,ale zatím jsem nezaregistroval územní nároky Izraele,které by vybočovaly z jimi současně obývaného území.Kdo ví. Kdyby arabové přijali vznik státu Izraele v poklidu,možná by dnes i palestinci měli svůj stát.Jak se říká.Není kouře bez ohně.Okupaci veškerého sporného území vidím jako odezvu na předchozí arabské výboje.

T. Gass 9.7.2014 21:29

něco tady nehraje

Nevím zda tady zazněly dvě důležité otázky. Proč Írán buduje těžkovodní reaktor, který je energeticky nevýhdoný (když deklaruje mírovou výrobu energie) zato se výborně hodí pro výrobu plutónia, které je výborným materiálem pro štěpnou bombu. A proč chce provozovat obohacování uranu, když má jen jeden reaktor. ČR jich má šest a ekonomicky se to nevyplatí, proč tedy Írán trvá na naprosté neekonomičnosti. Ono pokoud máte centrifugy na obohacování uranu tak je už cekem jedno jestli obohacujete na 3-5% pro reaktory nebo 95-?% pro štěpné bomby. Tvrzení že jde o mírový program a za každnou cenu dost pokulhává. Tím i tvrzení o zcela mírovém programu za každou cenu.

S. Cerman 10.7.2014 5:38

Vážený pane Gassi a proč se Rusko, USA,

Pakistan, Čína i Israel nevzdá JZ. proč to udělala Ukrajina? Pobavme se o psychologii nenávisti mezi národy a touze ovládat jiné národy. To je ten problém.

T. Gass 11.7.2014 16:04

Re: Vážený pane Gassi a proč se Rusko, USA,

Ukrajina se jich vzdala, protože to byly spíše jaderné zbraně Ruska na území Ukrajiny a měla zato určité záruky v podobě Budapešťského memoranda, které jaksi letos Rusko opomělo, ale to je na jinou širší diskusi. Nikdo kdo jadernou zbraň vyvinul se ji nevzdá, stejně dále jako Indie, Severni Korea (co je dosud veřejně známo). Já jsem jen chtěl poukázat nato, že Írán směřuje k jaderné zbrani, protože všechny kroky, které činí k tomu vedou. Stále nepůjde o tak sofistikovaný systém jako ma USA, Rusko či Čína, ale štěpná bomba to bude. Ta celkem vždy zaručuje, že žádná cizí invazní vojska se na dané území nikdy neodváží.

Nebojím se, že by ji Írán někdy použil jako první z čistého rozmaru. Větší strach mám o jaderný arzenál Pákistánu například.

S. Cerman 11.7.2014 16:37

Pane Gassi takže JZ patří spíše ke zbraním

psychologickým působícím efektem, který chytří profesoři popisují jako" hypertrofie sil a prostředků a atrofie cílů" . Na druhou stranu v době, kdy vznikly, neběhalo po světě tolik náboženských fanatiků. Docela by mě zajímalo pane Gassi z čeho usuzujete , že Irán by JZ nepoužil jako první a naproti tomu Pakistán nebo Izrael ano. Ve všech těchto třech zemích je hodně náboženských fanatiků a ti podle mě mají nejblíže takovou věc udělat.

T. Gass 11.7.2014 19:56

Re: Pane Gassi takže JZ patří spíše ke zbraním

Osobně si nemyslím, že Írán vedou lídé, kteří sice mají silné politické řeči navenek, ale jsou si moc dobře vědomi, že použití takové zbraně by byl konec Íránu i těchto vládců u moci. O Izraeli jsem nikdy netvrdil, že by je použil jako prví, opravdu jen v případě, který hrozil v době Jom Kipurské války. Tehdy hrozilo, že Izrael skutečně padne a byl by to asi "poslední výstřel Vinetua". Ale i tam se ukázalo, že vedení tohoto státu umí uvažovat chladně i za těžkých situací. Nakonec to Izrael ostatně ustál. Pákistán je z mého pohledu mnohem problematičtější země. Zde ani vláda a armáda neovládá část svého území a je stále pod tlakem - říkejme jim "teroristé". Dokud vládl této zemi Parvíz Mušaraf tak o nich nebylo ani slyšet, teď ohrožují stabilitu této chudé země a nikdo neví jak to skončí za rok či dva. Pokud by se tyto skupiny dostaly k těmto zbraním tak mám mnohem větší obavu než u Íránu.

Myslím, že poslední události na blízkém východě naopak můžou napomoci k tomu, že Írán bude vzán na milost a napříkald s pom

J. Křivan 11.7.2014 20:08

Re: Pane Gassi takže JZ patří spíše ke zbraním

Pane Gassi, vypadá to celkem rozumě.

T. Gass 11.7.2014 20:37

Re: Pane Gassi takže JZ patří spíše ke zbraním

Děkuji, snažím se mít střízlivý pohled na danou situaci a říct svůj názor. Ale jak jsem psal, je to spíš na diskusi u piva než tady na netu :-)

N. Marek 10.7.2014 9:40

Re: něco tady nehraje

Snaha o soběstačnost? Ta je docela pochopitelná, když na ně půlka světa uvalila hospodářské sankce.

M. Vojtíšek 9.7.2014 14:00

No taky jsem přišel o kšeft

Celá tahle taškařice s Iránem je trapná. EU měla okamžitě po změně vedení v Iránu začít jednat o dodávkách plynu. Jediný co dnes efektivně emancipuje vztahy je obchodní spolupráce.

Osobně jsem měl zakázku dlouhodobou na úpravu projektové dokumentace(ne obsah jen forma) od Swiss firmy , která projektovala jaderný elektrárny pro Irán. Všechno pěkně jelo a pak přišlo politický rozhodnutí , že jako pro Irán se dělat nemůže. Bylo v tom zainteresováno vícero českých firem a pro všechny to byl konec projektu ze dne na den.

Celé se to zakonzervovalo a pa pá. Máte alokovaný lidi, no to je život, vyřešte si to jak chcete dělat pro Irán je zakázano.

Mis3 9.7.2014 12:02

Nebuďte směšný

... zatímco teď se stavějí ty paláce v Londýně a Peršané ani to Stonehenge.

S. Cerman 9.7.2014 10:27

Zajímavý článek. Historie nám říká, že Peršané

i když byli obávaní a krutí válečníci, ovládli Egypt více za pomocí válečných lstí a propagandy /zakopané zásoby v poušti/. A ti přitróblí Amíci si stále myslí že je přelstí. Když se v Persii stavěly honosné paláce a měli složitou státní strukturu , tak v Británii lesní lidé stavěli Stonehenge.

S. Cerman 9.7.2014 10:35

Stejně trapné, jako trapné ospravedlňování

smrti našich čtyř vojáků v Afghanistánu. V šedesátých letech bylo spousta našich expertů v Kábulu a bylo tam bezpečne. Moje známá tam chodila do základní školy. To samozřejmě vadilo Amíkům tak to takhle rozvrtali. Včera v Událostech a komentářích měl bohužel pravdu komunista Dolejš, nikoli křesťan Bělobrádek. Tak to naši politici dopracovali , že křesťan musí lhát a komunista má pravdu. Bože jak hluboko jsme klesli!

J. Křivan 9.7.2014 13:54

Re: Stejně trapné, jako trapné ospravedlňování

Pane Cermane, klepl jste hřebík na hlavičku. Když vidíme strategii USA podle výsledků, není jejím cílem zabírat nová území a nést za ně zodpovědnost. Jugoslávie, Afghánistán, Irák, Libye, Sýrie, Ukrajina všude následuje chaos, který tyhle země vrací o desítky, v některých případech i stovky let zpět. Tak to má nespíš být. Zisk, pokud nějaký vzniká odčerpají globální společnosti a instituce. Je třeba se jen zamyslet nad tím, kdo bude další na řadě.

PS Kdysi dávno jsem četl v časopise Moderní řízení tak zvanou žampionovou metodu řízení. Ve zkratce. Když šampion příliš povyroste udělá se z něj žampion a hlavička se uřízne.

J. Tínek 10.7.2014 9:35

Re: Stejně trapné, jako trapné ospravedlňování

Rozděl a panuj. Heslo arogantního vládce...

J. Křivan 10.7.2014 10:47

Re: Stejně trapné, jako trapné ospravedlňování

Ano, takhle vypadá konečný cíl.

M. Gablech 9.7.2014 14:49

Re: Stejně trapné, jako trapné ospravedlňování

Vážený pane Cermane, promiňte, ale napsal jste (vědomě?) strašný blábol. Pokud je obecně známo, pak v nové době vstoupili do Afghánu nejprve Rusáci, a teprve vlna odporu proti nim se svezla na americké podpoře. Až s ní se USA do Afhánu dostaly, nikoli naopak, jak se snaží prezentovat levice. Že se pak Amíkům vposledku podpora mudžáhidů vymkla z ruky, to už je jiná kapitola. Chce to jenom respekovat danou chronologii - pak není možno brát jméno Boží nadarmo a tvrdit, že komunista má pravdu, zatímco lidovec lže (podotýkám, že lidovec není nutně totéž, co křesťan, ale to Vy jistě víte).

J. Křivan 9.7.2014 15:59

Tajemný Afghanistan

Tajemný Afghanistan. Kurt Ziemke německý velvyslanec v Kabulu v 1933-36 napsal velmi plastický obraz o této zemi, kterou si nepodmanili ani Britové ani Sověti. Stejně tak dopadli Američané. Každý, kdo o této zemi něco ví tam nikdy nebude válčit.

Nevytrhávejte jednotlivé příběhy z kontextu. Historická posloupnost říká Velká Británie, SSSR, USA. Pokud vím největší investice jsou tam a bez války, nyní ty čínské.