Interaktivita v roli vizionáře: Hudební videoklipy mění svou tvář

Videa vyžadující aktivní přístup diváka nejsou jen pomíjivým trendem – podílí se na transformaci zábavního průmyslu.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Hudební průmysl se pomalu dostává z krize, která jej málem položila na lopatky. Už v tuto chvíli je ale jasné, že internet otřásl zavedenými pořádky tak silně, že nelze spoléhat na osvědčené formule. Ti bystřejší z řad vydavatelů, prodejců, distributorů i samotných umělců už dávno razí nové cesty v neznámé krajině pokryté hlubokým sněhem.

Změny se pochopitelně dotkly velmi markantně i fenoménu hudebních videoklipů. Ironická parafráze Internet Killed the Video Star, odkazující ke známému hitu skupiny Buggles, jenž předznamenal nástup televizního giganta MTV (ne náhodou byl také klip k písni Video Killed the Radio Star tím vůbec prvním, který byl roku 1981 veřejně uveden), poměrně přesně vystihuje vývojovou etapu populární kultury, jíž jsme v současné době svědky.

Ani internetový obr YouTube však není v čele pelotonu progrese...I přes poměrně slušnou sledovanost (například udílení MTV Video Music Awards loni v srpnu vidělo přes deset milionů diváků) se hudební stanice staly z tvůrce trendů jejich pouhými odběrateli.

Dnes je víceméně stoprocentní jistotou, že už nebudou mít dostatečné schopnosti a ani technické prostředky, aby mohly nějak razantněji vstoupit do diskuse o tom, jakým směrem se budou videoklipy ubírat. Otěže přebral zejména YouTube, u nějž se o distributorskou činnost stará sdílení uživatelů na sociálních sítích. Ani tento internetový obr však není v čele pelotonu progrese, jak za chvíli uvidíme.

Film a hudba znovu pospolu

Ve snaze nabídnout publiku něco navíc přinesla vizuální geneze jednu poměrně nečekanou retrospektivu. Režiséři hudebních videoklipů začali natáčet krátkometrážní filmy, které navazovaly na tradici osmdesátých let. Nejslavnějším zástupcem této vlny je téměř čtrnáctiminutový snímek Thriller doprovázející stejnojmenný megahit Michaela Jacksona. Tento trend se během následujících dvou dekád víceméně vytratil, jelikož vydavatelství nebyla schopna tyto nákladné projekty dotovat – zmiňovaný majstrštyk režiséra Johna Landise přišel na půl milionu dolarů.

Tam, kde hrál dříve hlavní roli rozpočet, dnes vzniká prostor pro zajímavé nápady, neboť dostatek financí už není nutně existenčním kritériemInternetový boom, zlevňování dříve drahé techniky a snadná dostupnost editačního a střihového softwaru – to vše vedlo k oživení kultu hudebních filmů, které měly za úkol rozvinout estetickou zkušenost ze skladby pomocí originálního příběhu a působivých vizuálních prostředků. Tam, kde hrál dříve hlavní roli rozpočet, dnes vzniká prostor pro zajímavé nápady, neboť dostatek financí už není nutně existenčním kritériem.

Pro ilustraci si vezměme za příklad loňský srdceryvný osmiminutový film Afterlife, jenž se stal oficiálním videoklipem ke stejnojmenné skladbě kanadských Arcade Fire. Už tak dojemné písni dala režisérka Emily Kai Bocková nový rozměr, když motiv posmrtného setkání přenesla do smutného života mexického vdovce, který musí uživit své dva syny.

Arcade Fire: Afterlife

Vysoká hra smyslů

Vizionářští Arcade Fire, kteří zdárně ovládají nástroje internetového marketingu, se také stali propagátory videoklipů interaktivních – nového uměleckého výrazu, který si okamžitě začal sbírat fanoušky po celém světě. Sérii započali v roce 2007 spuštěním webu Beonlineb.com, který propojil nové technologie s jejich skladbou Neon Bible. V následujících klipech We Used to Wait, Sprawl II: Mountains Beyond Mountains a Reflektor si už nevystačili pouze s „klikajícím“ divákem, ale do interakce zapojili i jeho aktuální GPS souřadnice nebo webkameru s mikrofonem.

Na interaktivních hudebních klipech je snad nejzajímavější fakt, že se jedná o naprosté unikáty – na druhý takový videoklip nikde nenarazíteNa interaktivních hudebních klipech, které ke své plnohodnotné funkci potřebují aktivní přístup uživatele manipulujícího s obsahem i formou videa, je snad nejzajímavější fakt, že se jedná o naprosté unikáty – na druhý takový videoklip nikde nenarazíte. Málokdo by si totiž dovolil udělat si ostudu tím, že sáhne na trend, jehož mantrou je originalita, a zkopíruje nápady někoho jiného. A když už se tak stane, tak jen proto, aby se cizí nápad rozšířil o nový rozměr.

Jedním z nejzajímavějších počinů na poli interaktivních videí je to, které se stalo vůbec prvním oficiálním klipem pro Like a Rolling Stone, jednu z nejslavnějších skladeb Boba Dylana. Ironicky odkazuje na bezduché přepínání nabídkou televizních kanálů, které jistě každý z nás někdy zažil.

Za zmínku rozhodně stojí i ambiciózní počin amerického zpěváka a producenta Pharella Williamse, který se v poslední době zase připomněl spoluprací s Daft Punk. Do svého projektu Happy sehnal na 400 lidí a vytvořil čtyřiadvacetihodinovou taneční podívanou, která je zřejmě nejnakažlivější formou interaktivního fenoménu. Míra optimismu a dobré nálady donutí k úsměvu i toho nejzapřisáhlejšího kakabuse a rozhýbe jeho kolena do rytmu Williamsovy chytlavé skladby. Oba příklady tak jen dokládají, že nová mánie není jen zábavou alternativních umělců, ale že pronikla i do sfér středního proudu.

Interaktivní videa mají obrovský potenciál i v dalších oblastech. Ze spojení montrealského (tato metropole Québeku je domovem i Arcade Fire) obchodu s oblečením SSENSE, tria rapperů (FKI, Iggy Azalea a Diplo) a wireWAX technologie umožňující přidat do videa interaktivní tagy vzešel formát, jemuž se říká „shoppable music video“.

V praxi se jedná o to, že si klip můžete kdykoli zastavit a po kliknutí na jednoho z rapperů budete přesměrováni do e-shopu, který vám nabídne ke koupi všechny kusy oděvu, které mají aktéři v danou chvíli na sobě.

FKI, Iggy Azalea a Diplo: I think she ready

Oblíbenost interaktivních klipů není – vzhledem k dlouhodobému prolínání zábavního a kulturního průmyslu – ničím překvapivým. Prvotní okouzlení, růst, vrchol popularity a poté pozvolný propad do podoby muzejního exponátu – křivka, která jistě nemine ani tento trend.

Nicméně to nejlepší interaktivní videa teprve čeká. Autoři popkulturních děl jsou často kritizováni za vytváření pasivního publika. Interaktivní videoklipy jsou tak po uvedení Nintenda Wii, videoherní konzole snímající lidský pohyb, dalším milníkem v zábavní revoluci, jejímž klíčovým pojmem je aktivní přístup člověka.