Diskuse k článku

Ekonomický model podle Koránu je pouhou ideologií

Proč se říká, že islámské banky nabízejí etičtější finanční produkty než západní banky? Vize rovnostářské islámské společnosti, která tvoří základ ekonomistické teorie a řízení islámských bank, je totiž utopická.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Schneider

Je to asi trochu jinak

Běžný úrok je spojený s časem. Čas je ale atributem božím, a pánbůh nám nemůže vydělávat peníze. Píšu to "obecně", protože to je argumentace jak islámská, tak i středověká křesťanská ("Úrok je zisk, který stoupá v čase. Avšak Bůh je pánem času – a tak si lichvář ten čas nemůže přivlastnit, aby mu vydělával peníze." Jan Hus).

Proto v popisu islámského bankovnictví nebývá používán výraz "úrok", ale "podíl na zisku" (ten je fixní a rozložený do splátek a je konstruován mnohými, i zde naznačenými způsoby). Zisk je odměnou za riziko spojené s obchodem či jinou transakcí, ale hlavně - nestoupá v čase. To je podle mého porozumění ten zásadní rozdíl.

Domnívám se, že bankovní úředníci v systému islámského bankovnictví nejsou placeni fixně, ale v závislosti na výši podílu banky na zisku z bankou financovaného projektu (takže je úředník placen v závislosti na zisku, a nikoliv na výši rozpůjčovaných peněz, což ho vede ke zcela jiné odpovědnosti).

0/0
25.11.2016 0:29

T. Sauer

Díky

za zprostředkování zajímavého textu. Také tímto způsobem je potřeba v současné Evropě otevírat oči všem hledajícím identitu a zažehnout jejich jiskru kritického myšlení.

0/0
24.11.2016 10:35