Recenze
Jak se (ne)stát nacistou

Nacismus se mnohem více než hrou na city snažil přesvědčit vědeckostí a normálností. Nacisté byli posedlí vědou a snažili se dokázat, že jejich teorie mají vědecký základ. Nacismus je zvrácená, ale vnitřně soudržná doktrína s uceleným pohledem na svět. Právě tyto dva aspekty umožňují pochopit, proč se jím mnoho Němců nechalo svést.
Žijeme v místě zrodu vesmíru

Nová kosmologie by mohla změnit vztah k vesmíru i pohled na místo a osud lidstva v nový příběh od počátku vesmíru až po současnost. Člověk, lidstvo, Země a naše galaxie jsou středem vesmíru a prostoupené stejnou energií.
Pro člověka informační společnosti klasické dějiny skončily

Dějiny jsou po Osvětimi, jež nebyla náhoda, ale vyplývá z historicity západního člověka, nemožné a děsivé, protože ukázaly, že se v naší civilizaci skrývá teror. Postdějinný člověk však nemůže dějinám úplně uniknout.
Katolická církev se musí reformovat odspodu

Krize západní společnosti je především krizí víry – postmoderní člověk ji odmítá, a proto je uzavřen do svého světa a časem se propadá do beznaděje. Víra je osobní vztah k Bohu, který se odehrává v rámci katolické církve. Věřící by měli usilovat o lepší křesťanský život, jehož centrem je modlitba a Bůh.
Chůze v šeru Alžběty Skálové

Na výstavě s názvem Chůze v šeru představuje cenami ověnčená výtvarnice Alžběta Skálová v dosud největším rozsahu zejména svoji volnou tvorbu, rozbíhající se nejroztodivnějšími směry. Ta je základem i pro její imaginativní a rovněž uznávanou tvorbu ilustrační.
Myšlení Tomáše Halíka aneb O krizi rozumu

Profesor Tomáš Halík si zvolil myšlenkový konformismus, proto ho vlivní intelektuálové nepovažují za rovnocenného partnera, ale spíše si ho pěstují jako trojského koně, který koroduje katolicismus podle jejich představ.
České Budějovice: Umění ve městě aneb O sochách a sochařích

V Českých Budějovicích a okolí se koná každý rok od začátku června výstava Umění ve městě. Letošní 12. ročník je ve znamení moderních technologií, robotického 3D tisku a recyklace a umělci se zamýšlejí nad dnešní celosvětovou nadprodukcí a odpady.
Když je sledovanost důležitější než pravda

U seriózních médií se předpokládá, že informace jsou ověřené a anonymní zdroje reální lidé, kteří nechtějí zveřejnit své jméno. Blogy jsou podřízené rychlosti a ověřováním informací nemarní čas.
Je hodnocení umění jen relativní?

Nejen v umění, ale i v módě, kultuře a běžném životě vidíme to, co víme – respektive, vidění je ovlivněno věděním. Proto má každý o umění nějaké po/vědomí. V čem spočívá estetická hodnota? Existují obecná kritéria? Jsou trvalá, nebo se mění?
Okouzlující fantazie i geometrický řád Otakara Slavíka

V Karlových Varech byla 23. června ukončena retrospektiva malíře Otakara Slavíka. V dlouhých prosvětlených sálech budovy návštěvníka zalil příval intenzívních barevných akordů s převážně figurálními motivy. Obrazy prozrazovaly malířův lidský naturel, lásku k životu i tvoření, také však nelehkou cestu člověka pevných morálních zásad.
Lidstvo se utváří jen díky limitům, které si uloží

Omyl genderistů a bojovníků za práva zvířat a eutanazii spočívá ve víře, že je třeba odstranit všechny hranice a zábrany – mezi pohlavími, zvířetem a člověkem a živými a mrtvými. Ty ale udržují lidstvo. Pokud je odstraníme, ocitneme se v divočině. Uznat limity a hranice je cestou k nové identitě.
Každý neuspěje. Důležité je narodit se správným rodičům

Neviditelné „pomocné ruce“ pomáhají příslušníkům střední třídy uchovat pozici v elitních povoláních. Uchazeče o práci může v Británii znevýhodnit přízvuk i „neprivilegovaný“ způsob odívání. Prolomit bariéru je pro příchozího zvenku obtížné až nemožné.
Proces seznámení s pravým partnerem nezměnil ani internet

Internet vzbuzuje zvědavost, proto se hledání na něm protahuje v očekávání ideálního partnera, až pokusy setkat se s někým v reálném světě ustanou.
Sdružení 12/15 Pozdě, ale přece aneb Starý dobrý rock´n roll

Jsme veteráni studené války, řekl o skupině 12/15 malíř Michael Rittstein, ale se svými druhy stále na naší výtvarné scéně bojuje. Spolu vystavují jen zřídka. O to více potěšila společná výstava v Příbrami.
Jak vychovávat dítě, aby se stalo dobrým člověkem

Jen dítě vychované v milující rodině se může pokusit o všechna dobrodružství, jež mu svět nabídne. Naučí-li se přijímat realitu, byla jeho výchova úspěšná. Důsledkem neúspěšné výchovy jsou děti, které nejsou odpovědné za svůj život ani za společnost, v níž žijí.