Recenze
Stará britská geopolitická teorie v novém německém hávu
Britský geograf Halford Mackinder ve své přednášce z roku 1904 nabídl i geopolitickou předpověď. Její nové německé vydání Der Schlüssel zur Weltherrschaft: Die Heartland-Theorie mit einem Lagebericht von Willy Wimmer tuto jeho teorii potvrzuje.
Návrat k dílu Sigmunda Freuda vede k novému i hlubšímu přemýšlení

Dílo Přednášky k úvodu do psychoanalýzy rakouského zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda představuje vstup do jeho učení. Obsahuje univerzitní projevy, jimž se věnoval zhruba 15 let.
Zhroucení současného systému jako začátek nové budoucnosti
Francouzští autoři Pablo Servigne a Raphaël Stevens se ve své knize Comment tout peut s’effondrer. Petit manuel de collapsologie à l’usage des générations présentes zamýšlejí, nad kolapsem světa.
Oslepující zelená nenávist

Klimatičtí aktivisté a aktivističtí klimatičtí vědci zahájili kampaň proti filmu režiséra Jeffa Gibbse a producenta Michaela Moora Planet of the Humans (Planeta lidí), jenž ukazuje pokrytectví a nesmyslnost zelené energetiky.
Georg Wilhelm Friedrich Hegel: Filozofická mocnost, jež zatím nepadla

Na mnoho „Hegelů“ i na kritiku jednoho Hegela, německého filozofa, od jehož narození letos uplyne 250 let, reaguje ve své knize Hegel: Der Philosoph der Freiheit. Biographie) německý filozof Klaus Vieweg.
Až přírodní výběr v ložnici nahradí moderní genetika…

Americký odborník na moderní technologie Jamie Metzl se ve své knize Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity snaží ukázat, jak genetika umožní vyhubit nemoci.
Kultura jako součást člověka v době karantény přežívá – virtuálně

Kontakt s kulturou se za koronavirové pandemie přesunul domů a na internet. Ani výtvarné umění nezůstává pozadu a muzea či galerie virtuálně ožívají – počet onlinových výstav a zábavných i odborných nabídek roste..
Jak vydělávat na neodlišování lidi od zvířat

Francouzský novinář Aymeric Caron ve své knize Vivant: De la bactérie a Homo ethicus ukazuje vlastní extrémně levicové postoje. Zdá se však, že je zastává, neboť jsou módní, a část veřejnosti mu za ně zatleská.
Dějiny 20. století jako strhující a dramatický příběh

Paměti Svět včerejška. Vzpomínky jednoho Evropana Stefana Zweiga, spisovatele, publicisty a překladatele rakousko-židovského původu, jsou jedním ze zdrojů k pochopení novodobé evropské kultury.
Internet nepřinesl svobodu, ale závislost

Francouzský novinář Bruno Patino se ve své knize La civilisation du poisson rouge: Petit traité sur le marché de l’attention zabývá dopadem internetu a sociálních sítí na člověka.
Důsledky morové a koronavirové epidemie se částečně podobají

Snaha najít příčinu morové epidemie narážela na stejné překážky jako u současné koronavirové. Pomohl ji odhalit i německý lékař a historik Klaus Bergdolt svou knihou Černá smrt v Evropě.
Jak může vypadat úpadek mužské sexuality v době internetu

Film V síti neseznamuje s realitou mužského sexuálního predátorství. Ukazuje sexuální prasáctví.
Jak vést rozhovor a nesouhlasit s druhou stranou

Americký filozof Peter Boghossian ve své knize How to Have Impossible Conversations: A Very Practical Guide nabízí návod na efektivnější konverzaci.
Ze západní společnosti mizí nuancovaný pohled na svět

Kniha zesnulého francouzského spisovatele Philippa Muraye L’Empire du bien (Říše dobra) vyšla poprvé v roce 1991 a od té doby se dočkala dalších pěti vydání.
Předsudek neexistence genetických rozdílů mezi populacemi má meze
David Reich shrnuje svůj genetický výzkum v knize Who We Are and How We Got Here: Ancient DNA and the New Science of the Human Past.