Diskuse k článku

Projekt Národní elektronický nástroj aneb Jak to nedělat

Systém na elektronizaci veřejných zakázek za stovky milionů se ne a ne spustit. Další vývoj je nejasný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Odpad 24.1.2014 10:03

programator

to nenapise, bylo jich na to hodne, stejne jako analytiku+testeru. uzivatele jsou zvykli na velky komfort, kdyby slo jen o funkcnost, trva to tretinu, i kdyz za pouhy mesic prace se systememe v tak masivnim nasazeni, se i ty dve tretiny navic mouzou snadno vyplatit v uspore casu uzivately. kriterii je hodne a vsechny je nutne, spojit a realizovat. by se nezda, je to slozitejsi nez organiz0vat let na marz. ve clanku, me trochu schazi postreh, vhled, myslenka. schazi i dulezity fakt, ze se vyvoj prodlouzil vuci puvodnimu planu diky zmenam v zakone. ktere je nutne zabudovat a jejichz pracnost, muze snadno dosahnou vyraznych pomeru k puvodnimu planu. system nebyl komponovany na zmenu dopredu neznamych parametru a zmeny jsou slozite. atd jinak clanek na zajimave tema.
J. Calvera 24.1.2014 9:51

Stale stejna písnička

Jsem z oboru IT a zažil jsem toho ve státní správě již hodně. To, co říká pan Pfeffer je bohužel pravda. A nejen na MMR. Všude ve státní správě. Důvod? 1. IT zakázky jsou účelově přidělovány předem vybraným firmám s klientelistickými vazbami na politické strany, ovládající dané ministerstvo/úřad. Každy to ví!!! 2. SW aplikace jsou účelově vyvíjeny a psány tzv. "na míru", aby byla vytvořena co největší závislost na dodavateli. Další navazné projekty "údržby", "podpory" a "dalšího rozvoje" pak probíhají vždy podle stejného scénáře: JŘBÚ (tedy Jednací řízení bez uveřejnění) s toutéž firmou s argumenty: "jde unikátní řešení" a "ochranu autorských práv". Vzhledem k tomu, že se již nesoutěží, ceny jsou pak často neuvěřitelně předražené. 3. "Zodpovědný úředník" tak vlastně vydá úřad všanc jako rukojmí na několik let jednomu dodavateli, na kterém je pak úřad naprosto závislý. A desítky či stovky miliónů veřejných rozpočtů tečou několik let tím správným směrem k těm správným lidem. 4. Přitom se z 99 % vůbec nejedná o žádné unikátní řešení! Naopak, jde o zcela běžné standardní a opakující se procesy a agendy, jejichž řešení již dávno existuje a je součástí standardních ekonomických ERP SW balíků, běžně dostupných na trhu a ve světě běžně a rutinně používaných. Nejsou zpotřebí žádný dlouhodobý a drahý vývoj, analýza a programování, pouze customizace přednastaveného řešení. Výsledkem je pak rychlé nasazení, nezávislost na jediném dodavateli a v konečném důsleku hlavě nižší náklady. To je však bohužel v rozporu s politickým záměrem "odklonit" co nejvíce peněz z veřejných rozpočtů do stran a soukromých rukou. A tak se neustále vymýšlí kolo. Stále dokola. V tomto je bouhužel ČR unikátní!
Czlars 23.1.2014 11:10

Ale no tak..

.. programátor si to sice napíše, ale tu analýzu si sám neudělá a workflow mu taky musí někdo navrhnout. Navíc ten systém, jestli jsem to správně pochopil, má být k dispozici pro všechny místní a obecní úřady, což jsou tisíce připojených klientů a desítky tisíc uživatelů.Neříkám, že by to nešlo udělat levněji, ale tohle není projekt pro garážového programátora.
R. Jahoda 23.1.2014 6:49

Elektronizace

Sakryš, co stojí na jedné databázi, která je už dávno napsaná, stovky milónů? Tohle napíše jeden šikovný programátor za pár měsíců.