Diskuse k článku

Proč Velký Narcis, otec bankovního socialismu, neměl nazvat Havla levičákem

Připomínka éry kapitánů průmyslu, poslušných bank, prvních lobbistů a obědů zadarmo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Josef Novak

to nebyla urazka, ale je
to nebyla urazka, ale je popis skutecnosti! Ten pan nema ani paru o cem pise!
0/0
21.2.2013 11:24
Foto

St.Guenther

myšlení 50.let
...to je uvažování respondentů komunistického režimu 50. let.... bolševické výkřiky o cizácích .... takový ten klasický bolševický xenofobní rasismus... ale Bolševik je diagnosa a tak bez ohledu na barvu politického dresu zůstane Bolševikem celý život....
0/0
21.2.2013 11:23
Foto

Stradlin

Ale na druhou stranu proč vše
Ale na druhou stranu proč vše stavět na jiném rozhodování ? Nikdo nemohl vědět, co a jak se vyvine, ale pořád je to člověk, který to řídl a tedy logicky by měl vědět on sám zřejmě nejlépe, co udělal špatně. Jenže já tu vidím jen dvě možné varianty. Není si ochoten přiznat chybu se snahou o nápravu (Na to už je pozdě) a nebo.. to už si jistě domyslíte.
0/0
21.2.2013 10:38
Foto

Stradlin

Já nevím, ale zdá se mi, že
Já nevím, ale zdá se mi, že jste úplně utekl od vašeho tvrzení, že tu každý jen kritizuje a nikdo nedává jiná řešení. Ale k vašemu komentáři. Já si moc nedovedu představit srovnání VK a VH, když oba byli v úplně jiné pozici. Havel by se asi těžko pouštěl do takových věcí do jakých se s chotí pustil VK, takže jak můžete tvrdit, kdyby tohle udělal Havel ... A ještě jedna otázka na vás. Myslíte, že není někde chyba v úvaze, že člověk má psát pouze o tom, co dokáže na 100% podložit ? Nemyslíte, že bysme potom měli články trochu strohé a vlastně by jste tím říkal, že jakkoliv je něco podezřelé, nesmí o tom nidko psát ale nejdřív shánět důkazy ? Jak by to asi vypadalo ?
0/0
21.2.2013 10:33
Foto

Miki

Takže zase nic. (A přitom bez
Takže zase nic. (A přitom bez odpovědnosti a ex post je to o tolik jednodušší.)  Ano, různé strany mají různé názory na to, jak to udělal VK, ale takové obecné blábolení umí kdekdo. Chtěl jsem jen, aby autor alespoň naznačil, co konkrétně měl VK v některých situacích dělat - jenže to nedokázal ještě nikdo. Nikdo v ČR neví, jak se to mělo provést správně, jen všichni naprosto přesně vědí, že VK to provedl špatně. (Jediné jiné řešení, o kterém jsem slyšel, bylo zachování socialismu.)
0/0
21.2.2013 10:28
Foto

Kecálek

Četl jste ten článek?
Je to kritika Klause, založená spíše na dojmech než na faktech. Už například ta věta, kde se VK podsouvá zájem udržet se u moci a to je jediný důvod, proč se (jako premiér, nikoliv jako celý parlament a vláda) podílel na udržování při životě některých velkých podniků v ČR. Pokud by totéž udělal Václav Havel - bylo by to samozřejmě (podle autora článku) v pořádku a morální, protože chaos který by v této zemi vznikl obrovským skokovým nárůstem nezaměstnanosti, by nikomu a ničemu neprospěl...Ten článek nepolemizuje, neporovnává postoje VH (humanitární bombardování) a VK (neznám špinavé peníze). Jednostraně a podpásově staví kritiku VK na záměmě doměnek za fakta.
0/0
21.2.2013 10:25
Foto

Hdkn

Hokynář Klaus
svou politickou kariéru prodává jak lepidlo "Drží to".Je to jako s odvykáním kouření. Novináři ne a ne přestat psát o největším podvraťákovi naší polistopadové éry. Snad vůle zvítězí až tomu šizunkovi skončí mandát.
0/0
21.2.2013 10:24
Foto

Stradlin

Tak tohle je klasická blbost.
Tak tohle je klasická blbost. Jak můžete v takovémto případě prohlásit "Ať si pan Léko přijde s vlastním řešením !!" či něco podobného. Víte jak tu vypada politická mapa ? Víte, kolik tu existuje stran které mají X odlišných názorů ? Tady přišlo už tolik lidí a jiným řešením, jenže... zřejmě i díky lidem jako vy nabízí to prohlasované řešení stále ten samý ..
0/0
21.2.2013 10:08
Foto

Kecálek

S čím z tohoto nesouhlasíte?
The central values of civilization are in danger. Over large stretches of the Earth’s surface the essential conditions of human dignity and freedom have already disappeared. In others they are under constant menace from the development of current tendencies of policy. The position of the individual and the voluntary group are progressively undermined by extensions of arbitrary power. Even that most precious possession of Western Man, freedom of thought and expression, is threatened by the spread of creeds which, claiming the privilege of tolerance when in the position of a minority, seek only to establish a position of power in which they can suppress and obliterate all views but their own.The group holds that these developments have been fostered by the growth of a view of history which denies all absolute moral standards and by the growth of theories which question the desirability of the rule of law. It holds further that they have been fostered by a decline of belief in private property and the competitive market; for without the diffused power and initiative associated with these institutions it is difficult to imagine a society in which freedom may be effectively preserved.Believing that what is essentially an ideological movement must be met by intellectual argument and the reassertion of valid ideals, the group, having made a preliminary exploration of the ground, is of the opinion that further study is desirable inter alia in regard to the following matters:The analysis and exploration of the nature of the present crisis so as to bring home to others its essential moral and economic origins.The redefinition of the functions of the state so as to distinguish more clearly between the totalitarian and the liberal order.Methods of re-establishing the rule of law and of assuring its development in such manner that individuals and groups are not in a position to encroach upon the freedom of others and private rights are not allowed to become a basis of predatory power.The possibility of establishing minimum standards by means not inimical to initiative and functioning of the market.Methods of combating the misuse of history for the furtherance of creeds hostile to liberty.The problem of the creation of an international order conducive to the safeguarding of peace and liberty and permitting the establishment of harmonious international economic relations.The group does not aspire to conduct propaganda. It seeks to establish no meticulous and hampering orthodoxy. It aligns itself with no particular party. Its object is solely, by facilitating the exchange of views among minds inspired by certain ideals and broad conceptions held in common, to contribute to the preservation and improvement of the free society.
0/0
21.2.2013 9:47
Foto

Kecálek

Trošku se opomijí některé věci
VK (nijak ho neobdivuji) je oblíbeným terčem kritiky různých socioinženýrských skupin.Je rozhodně kontroverzní osobností. Osobně mu mám nejvíce za zlé, že pro mainstream a socioinženýry nepohodlné myšlenky, které svérázným způsobem vyslovuje, vydává za čistě své. VK je ovšem členem Montpelerinské společnosti (doporučuji si vyhledat) - tento klub myslitelů a ekonomů (socioinženýry nazývanými ultraliberály) ve svých řadách hostí či hostil i nejméně 8 nositelů Nobelovy ceny.Tato společnost dlouhodobě kritizuje současný model, kterým je řízena nejen EU, ale západní společnost jako taková (viz GO, Obamovy sociální experimenty) - tj. intenzivní přerozdělování, sociální experimenty, silný stát atd. To se samozřejmě nelíbí netolerantním tzv. volnomyšlenkářům - tvůrcům multikulturalismu, globálního oteplování, silné centralistické (a nedemokratické EU) a dalším. Klaus díky tomu, že je jedním z mála členů této společnosti, který je v současnosti politicky aktivní a navíc jeho vystupování a chování dává mnohdy dobrou záminku (viz. směšná kausa Chilské pero), je využíván k tomu, aby v očích neinformovaného ovčanstva byly myšlenky Montpelerinské společnosti znevažovány jako takové.Ale opravdu si lidé přejí, aby se naplnily vize Orwellova románu 1984?Je "módní" nemít rád Klause - ale kolik je v tom vlastních vědomostí a kolik jen výsledku stádní reakce na mainstreamovou manipulaci.Pro ty, kteří chtějí vědět víc - https://www.montpelerin.org/montpelerin/index.html
0/0
21.2.2013 9:43
Foto

Miki

Kritika je vždycky
Kritika je vždycky jednoduchá. Ale přijít s vlastním řešením, to už se většinou nikdo neodváží...
0/0
21.2.2013 9:40
Foto

Vanguard

Nějaký věcný komentář místo
Nějaký věcný komentář místo urážek by nebyl? 
0/0
21.2.2013 9:29
Foto

Josef Novak

Vidím, že máte úžasnou
Vidím, že máte úžasnou kvalifikace armádnáho analytika stejnou jako naše zpěvule Parkanová! :-)
0/0
21.2.2013 9:27
Foto

Stradlin

I tvrdím.. lepší ty, jak vy
I tvrdím.. lepší ty, jak vy tvrdíte, falešné hodnoty liberalismu než klausovský nacionalismus.
0/0
21.2.2013 9:25
Foto

Josef Novak

Prave o pochybnych hodnotach,
Právě o pochybných hodnotách, ktere se zaštitují liberalismem je myšleno především.Celkově jde o falešný směr, kde čeští novináři i politici donekonečna mluví o "hodnotách". To je klíčové slovo. Zda jsou správné, špatné, či jiné. Za hodnoty jsou definovány liberální představy, které tento svět každý den svým reálným životem popírá. Představy a ideové hodnoty budou jiné, v různých zemích se plasticky mění a ten liberalismus je zaostalý, je to taková chráněná oblast, která je přikrytá obrazem Havla. Je to dominantní ideologie a novináři se vždy snaží sloužit mainstreamu. Je pro ně výhodné v to věřit, když jim za to ještě platí.Považuji Čechy za historicky moudrý národ, který tím, že byl vždy ve středu dění, velmi vnímá vlivy z venku, vybírá si, co je pro něj výhodnější a tak dále. Myslím, že až většina lidí ucítí, a teď to nemyslím vůbec cynicky, co je pro ně výhodnější, bude se to obracet.  
0/0
21.2.2013 9:25
Foto

Vanguard

Nesmysl
Vyčítat Havlovi zavření slovenských zbrojovek je nesmysl...ty zbrojovky byly po r. 1989-1990 odsouzeny ke krachu bez ohledu na nějakého Havla. Za prvé, se omezováním zbrojní výroby se začalo už za bolševiků, protože kupodivu i soudruzi poznali, že dodávat zastaralé zbraně zemím, které za neplatí asi není tou nejlepší obchodní taktikou. A za druhé, po konci studené války se všechny evropské státy hromadně zbavovaly výzbroje a zmenšovaly armády, takže na trhu byl obrovský přebytek zbraní od samopalů po stíhačky za výprodejové ceny...kdo by v té době nakupoval od slovenských zbrojovek? A za třetí, reálnou bojovou hodnotu zbraní vyráběných ve slovenských zbrojovkách ukázala první válka v Zálivu, kdy Američané udělali právě z těch T-72 vyráběných v Martině jen pojízdné ocelové rakve.
0/0
21.2.2013 9:23
Foto

Stradlin

Vaše logika věci je asi
Vaše logika věci je asi taková. Kdo o ničem nerozhoduje, nic nezkazí. Kdo o ničem nerozhoduje, nemá právo do ničeho kecat. Nechme těch pár vyvolených dělat co a jak chtějí....Nejde náhodou i o vaše peníze ??
0/0
21.2.2013 9:22
Foto

Stradlin

Evropa, místo, kde je lidská
Evropa, místo, kde je lidská civilizace už po několik staletí názorově na vrcholu, pláče. Jediné, co je neudržitelné, jsou státy, které svou velikostí zminimalizovaly význam jedince na minimum a přitom dopřály mnoha lidem vzdělání, o kterém se jim ani nesnilo.  Liberalismus není ani omylem překážkou, ovšem jeho čas nastane, až bude společnost jinak strukturována a lidé se přestanou ohánět nacionalismem postaveným na pochybných hodnotách.
0/0
21.2.2013 9:10
Foto

Gustafa 9395936605821

Dobrý den, velmi dobrý
Dobrý den,velmi dobrý článek, popisující podstatu mocenské logiky VK, ale přesto článek na dvě stránky, klobouk dolů.Jen poznámka pro obránce VK - o existenci tzv. "bankovního socialismu" psala i pravá ruka VK v oblasti měnové teorie prof. Holman, někdy na přelomu tohoto a minulého století ve své publikaci o transformaci 90. let (i když samosebou nepřímo píše, že lepší cesta asi nebyla). Bankovní soicalismus byl hlavním nástrojem hospodářské politiky VK, resp. jeho mocenským nástrojem.Na druhou stranu by se na tuto problematiku stálo za to podívat v porovnání s vývojem v podobných státech. Asi by se ukázalo, že vývoj byl obdobný, jen každý z politických vůdců měl jiný psychiatrický profil.
0/0
21.2.2013 9:04
Foto

Jan Vrána Z Vlkanče

toho teplouše nám byl čert dlužen
toho teplouše nám byl čert dlužen
0/0
21.2.2013 8:39
Foto

Ono se to posmiva a radi,
Ono se to posmiva a radi, kdyz jeden nema zadnou vykonnou funkci, ani zodpovednost!!! Tento spolek pisalku, NADLIDI, nikdy nic hmotneho a prospesneho nevytvoril... Tvari se, ze neplati: Jaky je narod vekslaku, takovi budou jiste i nase elity...
0/0
21.2.2013 8:05
Foto

Josef Novak

Mainstreamová média ve
Mainstreamová média ve většině vysílají lež. To je zbraň, kterou používají k tomu, aby přinutila ne jednotlivce, ale celé sociální vrstvy a dokonce národy chovat se k jejich prospěchu. Myslím, že v souvislosti s Havlem je lží velmi mnoho, neboť se ignorují podstatné události spojené s jeho činností.Jde především o dvě podstatné věci. Havel byl jedním z nástrojů na rozložení československé federace. Nejúčinnějším nástrojem. Názory na federaci jsou různé, ale stále víc lidí se bude vracet k myšlence, že Češi a Slováci jsou odsouzeni k tomu, aby spolupracovali. Je to jejich osud, stalo se to několikrát v dějinách a stane se to znovu. Tím pádem rozklad federace byl do velké míry nevyhnutelným neštěstím a byl vyvolaný tím, že vítězové studené války nechtěli tak velký kus strávit naráz. Museli ho rozkrájet.Osobní úloha Havla je nezastupitelná, protože on přišel s velkou lží, která vypadá až scestně a směšně, že války skončily, přichází světový mír a jak Češi a Slováci mohou vyrábět zbraně, nástroje na vraždění? Proto prý musel být zrušen zbrojní průmysl.Velká část zbrojního průmyslu se nacházela na Slovensku, tak toto předurčilo základ pro rozklad federace a předurčilo to i vývoj na Slovensku, kde Havel populární vůbec není. Zůstaly po něm krajiny, které jsou stále hladové. Jde o celé střední Slovensko. Celé generace lidí se tam živily z výroby tanků, které se celkem dobře prodávaly. Přišel „mírumilovný“ Václav Havel a řekl, jak to, že si my troufáme vyrábět tanky.Druhá z Havlových úloh, která je dost ignorovaná, je prosazení falešné ideologie liberalismu, jejíž stoupenci jsou v Česku označováni jako pravdoláskaři. Český národ Havlovi uvěřil a po revoluci se z něho stvořil hrdina. Pokud se český národ bude podle této liberální ideologie řídit, je odsouzený k zániku. 
0/0
21.2.2013 7:52
Foto

M.C.

úžasné shrnutí
Krátká paměť ale vykoná své a brzy se bude říkat - Vždyť on Klaus byl vlastně docela fajn. Pozitivní na amnestii je, že díky ní se budou jeho "zásluhy" líp pamatovat.
0/0
21.2.2013 7:23