Diskuse k článku

Proč Velký Narcis, otec bankovního socialismu, neměl nazvat Havla levičákem

Připomínka éry kapitánů průmyslu, poslušných bank, prvních lobbistů a obědů zadarmo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Kecálek

S čím z tohoto nesouhlasíte?
The central values of civilization are in danger. Over large stretches of the Earth’s surface the essential conditions of human dignity and freedom have already disappeared. In others they are under constant menace from the development of current tendencies of policy. The position of the individual and the voluntary group are progressively undermined by extensions of arbitrary power. Even that most precious possession of Western Man, freedom of thought and expression, is threatened by the spread of creeds which, claiming the privilege of tolerance when in the position of a minority, seek only to establish a position of power in which they can suppress and obliterate all views but their own.The group holds that these developments have been fostered by the growth of a view of history which denies all absolute moral standards and by the growth of theories which question the desirability of the rule of law. It holds further that they have been fostered by a decline of belief in private property and the competitive market; for without the diffused power and initiative associated with these institutions it is difficult to imagine a society in which freedom may be effectively preserved.Believing that what is essentially an ideological movement must be met by intellectual argument and the reassertion of valid ideals, the group, having made a preliminary exploration of the ground, is of the opinion that further study is desirable inter alia in regard to the following matters:The analysis and exploration of the nature of the present crisis so as to bring home to others its essential moral and economic origins.The redefinition of the functions of the state so as to distinguish more clearly between the totalitarian and the liberal order.Methods of re-establishing the rule of law and of assuring its development in such manner that individuals and groups are not in a position to encroach upon the freedom of others and private rights are not allowed to become a basis of predatory power.The possibility of establishing minimum standards by means not inimical to initiative and functioning of the market.Methods of combating the misuse of history for the furtherance of creeds hostile to liberty.The problem of the creation of an international order conducive to the safeguarding of peace and liberty and permitting the establishment of harmonious international economic relations.The group does not aspire to conduct propaganda. It seeks to establish no meticulous and hampering orthodoxy. It aligns itself with no particular party. Its object is solely, by facilitating the exchange of views among minds inspired by certain ideals and broad conceptions held in common, to contribute to the preservation and improvement of the free society.
0/0
21.2.2013 9:47
Foto

Kecálek

Trošku se opomijí některé věci
VK (nijak ho neobdivuji) je oblíbeným terčem kritiky různých socioinženýrských skupin.Je rozhodně kontroverzní osobností. Osobně mu mám nejvíce za zlé, že pro mainstream a socioinženýry nepohodlné myšlenky, které svérázným způsobem vyslovuje, vydává za čistě své. VK je ovšem členem Montpelerinské společnosti (doporučuji si vyhledat) - tento klub myslitelů a ekonomů (socioinženýry nazývanými ultraliberály) ve svých řadách hostí či hostil i nejméně 8 nositelů Nobelovy ceny.Tato společnost dlouhodobě kritizuje současný model, kterým je řízena nejen EU, ale západní společnost jako taková (viz GO, Obamovy sociální experimenty) - tj. intenzivní přerozdělování, sociální experimenty, silný stát atd. To se samozřejmě nelíbí netolerantním tzv. volnomyšlenkářům - tvůrcům multikulturalismu, globálního oteplování, silné centralistické (a nedemokratické EU) a dalším. Klaus díky tomu, že je jedním z mála členů této společnosti, který je v současnosti politicky aktivní a navíc jeho vystupování a chování dává mnohdy dobrou záminku (viz. směšná kausa Chilské pero), je využíván k tomu, aby v očích neinformovaného ovčanstva byly myšlenky Montpelerinské společnosti znevažovány jako takové.Ale opravdu si lidé přejí, aby se naplnily vize Orwellova románu 1984?Je "módní" nemít rád Klause - ale kolik je v tom vlastních vědomostí a kolik jen výsledku stádní reakce na mainstreamovou manipulaci.Pro ty, kteří chtějí vědět víc - https://www.montpelerin.org/montpelerin/index.html
0/0
21.2.2013 9:43
Foto

Miki

Kritika je vždycky
Kritika je vždycky jednoduchá. Ale přijít s vlastním řešením, to už se většinou nikdo neodváží...
0/0
21.2.2013 9:40
Foto

Stradlin

Tak tohle je klasická blbost.
Tak tohle je klasická blbost. Jak můžete v takovémto případě prohlásit "Ať si pan Léko přijde s vlastním řešením !!" či něco podobného. Víte jak tu vypada politická mapa ? Víte, kolik tu existuje stran které mají X odlišných názorů ? Tady přišlo už tolik lidí a jiným řešením, jenže... zřejmě i díky lidem jako vy nabízí to prohlasované řešení stále ten samý ..
0/0
21.2.2013 10:08
Foto

Bug

co se stalo nejde odestát
Když nevím kudykam ve chvále bláznoství, použiji okřídlené generál po bitvě, ale tady to nesedí:1.2....n.a plus - že tu můžeme takhle psát a s kartou si vyjet na kafe do pasova, ale to není o V.K.
0/0
21.2.2013 13:19
Foto

I18s60t13v39á36n 26L67é15k65o

Myslíte, že to je SVOBODA, že
Myslíte, že to je SVOBODA, že můžete sem psát pod nickem a vyjet na kafe do Pasova? To je hodně málo. Zkuste to třeba psát bez nicku a pak jste o stupínek výše ke svobodě.
0/0
21.2.2013 13:52
Foto

Vanguard

Nějaký věcný komentář místo
Nějaký věcný komentář místo urážek by nebyl? 
0/0
21.2.2013 9:29
Foto

Josef Novak

to nebyla urazka, ale je
to nebyla urazka, ale je popis skutecnosti! Ten pan nema ani paru o cem pise!
0/0
21.2.2013 11:24
Foto

Vanguard

Jaký pán, Nováku? Jako já??
Jaký pán, Nováku? Jako já?? Dej nějaký věcný argument, prosím...jak se po roce 1990 mohly uživit slovenské zbrojovky. Nebo umíš jen hloupě plácat?
0/0
21.2.2013 14:59
Foto

Stradlin

I tvrdím.. lepší ty, jak vy
I tvrdím.. lepší ty, jak vy tvrdíte, falešné hodnoty liberalismu než klausovský nacionalismus.
0/0
21.2.2013 9:25
Foto

Josef Novak

Tak to je kauf, radeji se
Tak to je kauf, radeji se drzet falesnych hodnot nez hledat vlastni....
0/0
21.2.2013 11:25
Foto

Josef Novak

Prave o pochybnych hodnotach,
Právě o pochybných hodnotách, ktere se zaštitují liberalismem je myšleno především.Celkově jde o falešný směr, kde čeští novináři i politici donekonečna mluví o "hodnotách". To je klíčové slovo. Zda jsou správné, špatné, či jiné. Za hodnoty jsou definovány liberální představy, které tento svět každý den svým reálným životem popírá. Představy a ideové hodnoty budou jiné, v různých zemích se plasticky mění a ten liberalismus je zaostalý, je to taková chráněná oblast, která je přikrytá obrazem Havla. Je to dominantní ideologie a novináři se vždy snaží sloužit mainstreamu. Je pro ně výhodné v to věřit, když jim za to ještě platí.Považuji Čechy za historicky moudrý národ, který tím, že byl vždy ve středu dění, velmi vnímá vlivy z venku, vybírá si, co je pro něj výhodnější a tak dále. Myslím, že až většina lidí ucítí, a teď to nemyslím vůbec cynicky, co je pro ně výhodnější, bude se to obracet.  
0/0
21.2.2013 9:25
Foto

Gustafa 9575926125761

Dobrý den, velmi dobrý
Dobrý den,velmi dobrý článek, popisující podstatu mocenské logiky VK, ale přesto článek na dvě stránky, klobouk dolů.Jen poznámka pro obránce VK - o existenci tzv. "bankovního socialismu" psala i pravá ruka VK v oblasti měnové teorie prof. Holman, někdy na přelomu tohoto a minulého století ve své publikaci o transformaci 90. let (i když samosebou nepřímo píše, že lepší cesta asi nebyla). Bankovní soicalismus byl hlavním nástrojem hospodářské politiky VK, resp. jeho mocenským nástrojem.Na druhou stranu by se na tuto problematiku stálo za to podívat v porovnání s vývojem v podobných státech. Asi by se ukázalo, že vývoj byl obdobný, jen každý z politických vůdců měl jiný psychiatrický profil.
0/0
21.2.2013 9:04
Foto

Jan Vrána Z Vlkanče

toho teplouše nám byl čert dlužen
toho teplouše nám byl čert dlužen
0/0
21.2.2013 8:39
Foto

Ono se to posmiva a radi,
Ono se to posmiva a radi, kdyz jeden nema zadnou vykonnou funkci, ani zodpovednost!!! Tento spolek pisalku, NADLIDI, nikdy nic hmotneho a prospesneho nevytvoril... Tvari se, ze neplati: Jaky je narod vekslaku, takovi budou jiste i nase elity...
0/0
21.2.2013 8:05
Foto

Stradlin

Vaše logika věci je asi
Vaše logika věci je asi taková. Kdo o ničem nerozhoduje, nic nezkazí. Kdo o ničem nerozhoduje, nemá právo do ničeho kecat. Nechme těch pár vyvolených dělat co a jak chtějí....Nejde náhodou i o vaše peníze ??
0/0
21.2.2013 9:22
Foto

J16a30n 52K50u71l81i75h29r96a86c69h 9873172797526

Proč myslíte?
Poslyšte, proč myslíte, že tady mezi diskutujícími jsou jen lidé, kteří "nema[ji] zadnou vykonnou funkci, ani zodpovednost!!!" ... spolek pisalku, NADLIDI, nikdy nic hmotneho a prospesneho nevytvoril[i]...???? Proč myslíte, že tady nepíší lidé, kteří sami řídí nebo řídili velké podniky a instituce, kteří sami aktivně zažili transformaci a aktivně bojovali právě proti bankovnímu socialismu a argumentům, že "nelze jít jinou cestou, protože by nastal dominový efekt a podnik za podnikem by padal jako domečky z karet"? Proč myslíte, že tu nepíše a nediskutuje řada lidí (včetně pana Léko), kteří se aktivně podíleli na tlaku za posílení roli práva v obchodní oblasti u nás (např. v době obrovských bojů na konci 1. poloviny 90. let, které dospěly k alespoň jakémusi přiblížení obchodního práva civilizovanému světu v r. 1996 a zákonů regulujících finanční trhy o něco později)?V diskuzích na ČP takové lidí viditelně potkáváte, někdy pod jménem, častěji pod nickem.Kdykoliv jedu kolem areálu Škodovky v Plzni, ráji "sběračů železa" - halám Poldi u Kladna, pozůstatkům areálu ČKD ve Vysočanech - dnes ruinám v vytlučenými okny, které zatím nikomu nestojí ani za asanaci, nemohu si nevzpomenout na to, jak nákladnou cestu zaplatili čeští daňoví poplatníci k tomuto neslavnému konci. Dnes je na jiném místě článek o exekuci na Tatru, které - a spolu s ní i Liazu a Pragovce - sebral naději na lepší budoucnost další "kapitán českého průmyslu" Hanák tím, že blokoval vsup zahraničních zájemců do spojení uvedených tří výrobců nákladních automobilů v Československu (tehdy ještě) trváním na "české cestě".   Článek je pěknou, stručnou a výstižnou skicou na téma motivů Václava Klause a vystihuje nejen dobu transformace, ale celé období jeho působení v nejvyšší politice.
0/0
21.2.2013 15:16
Foto

Boris Mihoň

Ad LUCAS - co si to
Ad LUCAS - co si to dovolujete? Už jen to, co všechno tihle "neužiteční lidé, co nikdy nic nevytvořili" musí zaplatit na daních, aby je pak dobrodruzi a vychytrálci typu Klause mohli prožrat a rozházet - to je málo? Kolik ti je, kuliferdo, devět a půl?
0/0
21.2.2013 15:49
Foto

Josef Novak

Mainstreamová média ve
Mainstreamová média ve většině vysílají lež. To je zbraň, kterou používají k tomu, aby přinutila ne jednotlivce, ale celé sociální vrstvy a dokonce národy chovat se k jejich prospěchu. Myslím, že v souvislosti s Havlem je lží velmi mnoho, neboť se ignorují podstatné události spojené s jeho činností.Jde především o dvě podstatné věci. Havel byl jedním z nástrojů na rozložení československé federace. Nejúčinnějším nástrojem. Názory na federaci jsou různé, ale stále víc lidí se bude vracet k myšlence, že Češi a Slováci jsou odsouzeni k tomu, aby spolupracovali. Je to jejich osud, stalo se to několikrát v dějinách a stane se to znovu. Tím pádem rozklad federace byl do velké míry nevyhnutelným neštěstím a byl vyvolaný tím, že vítězové studené války nechtěli tak velký kus strávit naráz. Museli ho rozkrájet.Osobní úloha Havla je nezastupitelná, protože on přišel s velkou lží, která vypadá až scestně a směšně, že války skončily, přichází světový mír a jak Češi a Slováci mohou vyrábět zbraně, nástroje na vraždění? Proto prý musel být zrušen zbrojní průmysl.Velká část zbrojního průmyslu se nacházela na Slovensku, tak toto předurčilo základ pro rozklad federace a předurčilo to i vývoj na Slovensku, kde Havel populární vůbec není. Zůstaly po něm krajiny, které jsou stále hladové. Jde o celé střední Slovensko. Celé generace lidí se tam živily z výroby tanků, které se celkem dobře prodávaly. Přišel „mírumilovný“ Václav Havel a řekl, jak to, že si my troufáme vyrábět tanky.Druhá z Havlových úloh, která je dost ignorovaná, je prosazení falešné ideologie liberalismu, jejíž stoupenci jsou v Česku označováni jako pravdoláskaři. Český národ Havlovi uvěřil a po revoluci se z něho stvořil hrdina. Pokud se český národ bude podle této liberální ideologie řídit, je odsouzený k zániku. 
0/0
21.2.2013 7:52
Foto

Stradlin

Evropa, místo, kde je lidská
Evropa, místo, kde je lidská civilizace už po několik staletí názorově na vrcholu, pláče. Jediné, co je neudržitelné, jsou státy, které svou velikostí zminimalizovaly význam jedince na minimum a přitom dopřály mnoha lidem vzdělání, o kterém se jim ani nesnilo.  Liberalismus není ani omylem překážkou, ovšem jeho čas nastane, až bude společnost jinak strukturována a lidé se přestanou ohánět nacionalismem postaveným na pochybných hodnotách.
0/0
21.2.2013 9:10
Foto

Vanguard

Nesmysl
Vyčítat Havlovi zavření slovenských zbrojovek je nesmysl...ty zbrojovky byly po r. 1989-1990 odsouzeny ke krachu bez ohledu na nějakého Havla. Za prvé, se omezováním zbrojní výroby se začalo už za bolševiků, protože kupodivu i soudruzi poznali, že dodávat zastaralé zbraně zemím, které za neplatí asi není tou nejlepší obchodní taktikou. A za druhé, po konci studené války se všechny evropské státy hromadně zbavovaly výzbroje a zmenšovaly armády, takže na trhu byl obrovský přebytek zbraní od samopalů po stíhačky za výprodejové ceny...kdo by v té době nakupoval od slovenských zbrojovek? A za třetí, reálnou bojovou hodnotu zbraní vyráběných ve slovenských zbrojovkách ukázala první válka v Zálivu, kdy Američané udělali právě z těch T-72 vyráběných v Martině jen pojízdné ocelové rakve.
0/0
21.2.2013 9:23
Foto

Josef Novak

Vidím, že máte úžasnou
Vidím, že máte úžasnou kvalifikace armádnáho analytika stejnou jako naše zpěvule Parkanová! :-)
0/0
21.2.2013 9:27
Foto

M.C.

úžasné shrnutí
Krátká paměť ale vykoná své a brzy se bude říkat - Vždyť on Klaus byl vlastně docela fajn. Pozitivní na amnestii je, že díky ní se budou jeho "zásluhy" líp pamatovat.
0/0
21.2.2013 7:23