Diskuse k článku

Proč Velký Narcis, otec bankovního socialismu, neměl nazvat Havla levičákem

Připomínka éry kapitánů průmyslu, poslušných bank, prvních lobbistů a obědů zadarmo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Josef Novak

je jedno kde se to pise, jde
je jedno kde se to pise, jde o to zda je to skutecnost!
0/0
21.2.2013 20:17
Foto

Milpat

Výborný článek
Pane Léko, výborný článek.  Díky.
0/0
21.2.2013 20:06
Foto

Černoušek

technická
btw, komunismus je ideologie internacionalistická. lze mu jistě historicky připisovat leccos nehezkého, ale "xenofobní rasismus" asi těžko. dřív, než budete opět plácat nesmysly, zkuste si o věcech něco přečíst. 
0/0
21.2.2013 18:34
Foto

Černoušek

Nepochopitelný článek!
1. Je označení "levičák" čímkoli urážlivé nebo dehonestující? Řekl bych, že stejně málo, jako označení "pravičák". 2. Snad ještě žijeme ve svobodné zemi a Klaus tedy může každého označovat - v mezích slušnosti - jak chce, a stejně tak kdokoli Klause. Z určitého pravicového pohledu pochopitelně zemřelý dramatik Havel jako levičák asi působit mohl a nechápu, proč by měl takový Klausův náhled někoho pobuřovat. Na druhou stranu není pravděpodobné, že by se Havel za příznivce levice považoval a ani jeho činy o tom nesvědčily. Takže je to opět hloupý plk, daný tím, že Klaus sám sebe pasuje na "tu jedinou správnou pravici" a zbytek světa v jeho pohledu musí vystačit s jinými kategoriemi :D3. Na počátku 90. let prostě bankovní sektor byl ve státním vlastnictví. Každý premiér by býval byl "bankovní socialista". I Havel by jím byl, kdyby se býval nestal prezidentem, ale premiérem...     4. Na činnosti Klause a neméně jeho spolupracovníků je jistě mnoho co kritizovat - to chápu. Co nechápu je, proč má být záminkou ke kritice těchto lidí naprosto nicotná a nezajímavá poznámka nějakého Klause o nějakém Havlovi kdesi v Polsku. ... Je to jako hádat se veřejně ve 30. letech o to, v jakém poměru byla k císaři pánu paní Schrattová a proč se zastřelil následník Rudolf v Mayerlingu...5. Jinak řečeno: koho dnes zajímá dramatik Havel? A koho bude zítra zajímat ekonom Klaus? 
0/0
21.2.2013 18:27
Foto

L65a50d72i33s42l96a86v 69N44o20v29á81k 2987203104433

Nekrmte trolla "Josef Novak"... :D
"Všichni přece vědí", že on má vždycky pravdu.
0/0
21.2.2013 18:07
Foto

L46a89d79i93s81l63a37v 86N92o59v73á11k 2597603234303

"Generálů po bitvě" se najde vždycky dost. Bulvární tón motivuje
tuhle kategorii "novinářů" i "občanů, kteří to všechno věděli dopředu" (ale tehdy drželi "hubu a krok" nebo jen remcali po hospodách).Moc by mě zajímalo, co psal v devadesátých letech panIstván Lékoa jaké titulky dával nad své texty. Z podobných slátanin, jako je tento Lékův text, se mi obrací žaludek. Naplácané věty bez respektování souvislostí, v jakých se odehrával vývoj po pádu komunistického režimu. Pane Léko, Lubomír Zaorálek (ten z ČSSD) se Sobotkou by vám určitě zatleskali! Už vám tam chybí jenom poukaz na Zemanovy žvásty o "spálené zemi", jimiž získal hlasy ve volbách od komunistické klientely. Pro koho tyhle s*ačky píšete vy?
0/0
21.2.2013 18:04
Foto

Bug

ano
Ano a děkuji, jen neskromě: Co budete dělat těhle pět let, protože tenhle blábol (jsme na něj hrdí, ale podruhé ho už nenapíšeme) číst nemusíte, ale poslouchat a dívat se na prezidenta, to je přeci povinnost pravověrného čecha (áčka).Děkujino, když jsme to vydrželi těch deset, tak co by ne pět nebo do dočasnosti?
0/0
21.2.2013 17:49
Foto

P34a92v86e34l 20M15i17c23h91a55l 9813305763

P.T. diskutující mohli již dříve debatovat
po bitvě poněkud škoda sil. Opatřit lidem jídlo, skromné a zdravé, bylo jistě dobře, zejména pokud někdo neměl zahrádku. Platit jim k tomu ještě tingl tangl procoviště na zábavu během dne, už marnotratnost. Východní němci dokázali alespoň opravit fasády po vesnicích, když zbyli lidi a kromě přidavačů byli nepoužitelní.Stát vrhnul náklad na svou dobročinnost nejen na poplatníky, ale zejména garance bydlení zničily vlastníky na celou generaci (mimo metropole), tak zdražení bydlení, kdy platící nájemce hradí škody několika neplatičů, ač na bydlení je sociálka, ale bez vymahatelnosti jen sranda, jak toto slovo potvrdil p.Werich.Stejně bylo zničeno zemědělství, na jedné straně snové dotace a nákup nepřiměřené cizokrajné techniky, na druhé propad kvality ornice i krajiny.Krok za krokem se parodie a evropské hospodářství bez evropské vymahatelnosti mění v tragedii. Pár olašských klanů práce se štítících uživíme, ale propad poloviny nastupující generace na tuto úroveň je zkáza. To odpovídá i nomenklatura, pan Dienstbier a předvádečky, inu je právník, jen aby ta církev nám nekonkurovala!
0/0
21.2.2013 17:33
Foto

Tono

zapomněl jste uvést zdroj - "Haló noviny" :-)))
taky jsem to tam četl, svatá pravda ...
0/0
21.2.2013 16:11
Foto

Boris Mihoň

Ad LUCAS - co si to
Ad LUCAS - co si to dovolujete? Už jen to, co všechno tihle "neužiteční lidé, co nikdy nic nevytvořili" musí zaplatit na daních, aby je pak dobrodruzi a vychytrálci typu Klause mohli prožrat a rozházet - to je málo? Kolik ti je, kuliferdo, devět a půl?
0/0
21.2.2013 15:49
Foto

Josef Novak

Havel nebyl levičák, ale
Havel nebyl levičák, ale křivák.Nesmíme zapomenout na takzvané humanitární bombardování Jugoslávie, kdy umírali srbští civilisté a srbské děti. Nesmíme též zapomenout, že po zvolení prezidentem amnestoval, byť z dobrých pohnutek, sebranku vrahů, kteří po svém propuštění z kriminálu znovu vraždili. A na názor těchto pozůstalých na pana Havla se nikdo neptá. Propustil více než dvacet tisíc zločinců a rapidně narostla kriminalita. Ať se udělá zákon: Václav Havel se zasloužil o smrt mnoha lidí. Havel se také omlouval sudetským Němcům, kteří chtěli vyhladit český národ, poklonkoval Evropské unii. Nevím, proč by měl dostat ocenění, že se zasloužil o stát, když chtěl nezávislý stát de facto rozpustit v Německem ovládané Evropské unii. Občan Havel byl též znám svými v uvozovkách humanitními názory na Romy, protože s nimi nikdy nemusel bydlet. Šušká se lecos i jeho morálce a jak byl věrný své manželce Olze a tak dále.K Havlovým největším chybám z doby prezidentování patří, že bývalý aktivní husákovský kariérní komunista Marián Čalfa se stal jedním z jeho poradců a stanul v čele první vlády, kterou jmenoval. S touto Havlovou chybou souvisí chyba ještě významnější a to, že hned neprosadil zákaz komunistické strany přesto, že KSČ byla ústavním soudem prohlášena za zločineckou organizaci. Filosofické, ideologické i praktické pragmatické problémy s úspěšnou parlamentní stranou KSČM, která se v našem demokratickém státě svým názvem otevřeně prezentuje jako pokračovatelka zrušené zločinné KSČ, byť prozatím transparentně hájí demokracii, máme dodnes.Další Havlovou závažnou prezidentskou chybou bylo, sice dobře míněné, avšak neodpustitelně naivní ukončení lukrativních zbrojařských výrobních programů na Slovensku. Tím proti sobě pochopitelně popudil nejen Slováky, ale i pragmaticky uvažující občany Česka. Nesoulad tohoto rozhodnutí s oprávněnými ekonomickými zájmy nejen Slovenska, oživil latentní národnostní napětí, které zakrátko eskalovalo až do rozpadu společného státu. Primární Havlovou chybou v tomto aspektu bylo, že zjevně podcenil odstředivé tendence Slováků známé z historie společného státu již od roku 1918.Za další podstatnou Havlovu chybu, která souvisí s jeho nedostatečným zájmem o ekonomii jako důležitý společensko - vědní obor, která se ukázala být, bohužel, osudovou nejen pro ekonomický, ale i morální a sociální vývoj našeho státu, je nutno považovat skutečnost, že přes kontradikční osobní vztah plně respektoval Václava Klause jako seriózního a schopného ekonomického odborníka, kterým tento, po bohatství a kariéře toužící nevýznamný bankovní úředníček a socialistický ekonomický výzkumník a prognostik, nikdy nebyl /x/./x/ Poznámka: Z neoficiálních životopisů našeho druhého prezidenta je známo, že tento někdejší ctižádostivý úředníček, manžel husákovské komunistky, nebyl "ozdoben" členstvím v komunistické straně pouze proto, že domovské pracovní stranické organizace jeho opakované přihlášky do KSČ zamítaly pro "neoblíbenost v pracovním kolektivu".  
0/0
21.2.2013 15:46
Foto

Boris Mihoň

Klaus rivalem sám sobě
Václav Havel nebyl nikdy "odvěkým rivalem" Klausovým. Pokud vím, v časech, kdy se Havlovo jméno nesmělo vyslovit, mlčel i statečný konzervativec. Za rivala ho začal označovat poté, co se dva roky po jeho odchodu na věčnost a deset let po odchoddu z prezidentského úřadu naplno projevilo, že váhy Havlovy osobnosti prakticky po celém světě (možná s výjimkou představitelů kubanského, severokorejského, čínského nebo ruského režimu, což ale lze logicky pochopit) Klaus nikdy nedosáhne. Víc bych už toto ubohé téma od rovněž ubohého, narcistního staříka, ničím se nelišícího od desítek jemu podobných lokálních supermanů od Venezuely po Kazachstán, nerozebíral.
0/0
21.2.2013 15:37
Foto

J65a82n 35K19u75l57i79h85r51a95c37h 9623792727686

Proč myslíte?
Poslyšte, proč myslíte, že tady mezi diskutujícími jsou jen lidé, kteří "nema[ji] zadnou vykonnou funkci, ani zodpovednost!!!" ... spolek pisalku, NADLIDI, nikdy nic hmotneho a prospesneho nevytvoril[i]...???? Proč myslíte, že tady nepíší lidé, kteří sami řídí nebo řídili velké podniky a instituce, kteří sami aktivně zažili transformaci a aktivně bojovali právě proti bankovnímu socialismu a argumentům, že "nelze jít jinou cestou, protože by nastal dominový efekt a podnik za podnikem by padal jako domečky z karet"? Proč myslíte, že tu nepíše a nediskutuje řada lidí (včetně pana Léko), kteří se aktivně podíleli na tlaku za posílení roli práva v obchodní oblasti u nás (např. v době obrovských bojů na konci 1. poloviny 90. let, které dospěly k alespoň jakémusi přiblížení obchodního práva civilizovanému světu v r. 1996 a zákonů regulujících finanční trhy o něco později)?V diskuzích na ČP takové lidí viditelně potkáváte, někdy pod jménem, častěji pod nickem.Kdykoliv jedu kolem areálu Škodovky v Plzni, ráji "sběračů železa" - halám Poldi u Kladna, pozůstatkům areálu ČKD ve Vysočanech - dnes ruinám v vytlučenými okny, které zatím nikomu nestojí ani za asanaci, nemohu si nevzpomenout na to, jak nákladnou cestu zaplatili čeští daňoví poplatníci k tomuto neslavnému konci. Dnes je na jiném místě článek o exekuci na Tatru, které - a spolu s ní i Liazu a Pragovce - sebral naději na lepší budoucnost další "kapitán českého průmyslu" Hanák tím, že blokoval vsup zahraničních zájemců do spojení uvedených tří výrobců nákladních automobilů v Československu (tehdy ještě) trváním na "české cestě".   Článek je pěknou, stručnou a výstižnou skicou na téma motivů Václava Klause a vystihuje nejen dobu transformace, ale celé období jeho působení v nejvyšší politice.
0/0
21.2.2013 15:16
Foto

Vanguard

Jaký pán, Nováku? Jako já??
Jaký pán, Nováku? Jako já?? Dej nějaký věcný argument, prosím...jak se po roce 1990 mohly uživit slovenské zbrojovky. Nebo umíš jen hloupě plácat?
0/0
21.2.2013 14:59
Foto

Čech

Klaus je prototypem českého
Klaus je prototypem českého maloměšťáckého zlodějíčka. Ve světě mu to ale nikdo moc nežere. Pěkný článek.
0/0
21.2.2013 14:58
Foto

I94s37t19v31á88n 93L88é21k84o

Tak takový blábol pod svým
Tak takový blábol pod svým jménem byste asi nenapsal(a). A v tom je ta svoboda... :)))
0/0
21.2.2013 14:26
Foto

Bug

nicka & sem
Jsem hrdá nicka, kasta nic a nikdo a zůstanu nízko pod stupínkem ke svobodě, posraným a poblitým. Zůstanu nickou hrdou na své nic, i když mi zakážete do svýho lesa lízt. Jsem svobodná nicka, svobodné nic a svobodné nikdo, protože nejsem v Severní Koreji. Děkuji za reakci
0/0
21.2.2013 14:06
Foto

Murdoch

Nevím, co pindáte Vy
Nevím, co pindáte Vy zarputilý pravdoláskaři:-) Jeden právník tvrdí, že k posílení pravomocí je nakročeno, druhý (taktéž na ČP) tvrdí opak a oba jsou stejně jako Vy zajisté neochvějně přesvědčeni o správnosti svého náhledu:-) Proč sem nepastnete i ten oponentní náhled? Vy si totiž jako správný eklektik vybíráte od každého, co se Vám hodí - od jednoho vybíráte posílení pravomocí, od druhého, který posílení pravomocí popírá, vybíráte zase jeho pochybnosti nad Vaší kruciální kauzou Melčák a tak dále a tak dále. Nic ve zlém, jen Vás škádlím:-)) S výše napsaným to souvisí tak, že kdybyste znal dějinné souvislosti, tak byste možná nepindal:-)
0/0
21.2.2013 13:58
Foto

I89s37t39v76á87n 48L98é42k60o

Myslíte, že to je SVOBODA, že
Myslíte, že to je SVOBODA, že můžete sem psát pod nickem a vyjet na kafe do Pasova? To je hodně málo. Zkuste to třeba psát bez nicku a pak jste o stupínek výše ke svobodě.
0/0
21.2.2013 13:52
Foto

Vlkodlac

Kolego murdochu.
Kam na ty nápady chodíte? Známo mi je (jak to souvisí s výše napsaným?) a o jakobínech jsem proklamoval povšechné znalosti. Zato Vy jste se nijak nevyjádřil k mé prokázané erudovanosti v problematice ústavního práva:http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/primo-zvoleny-prezident-prostor-k-posileni-pravomoci-nema#comment-62038Takže nevím, co pindáte :-)
0/0
21.2.2013 13:41
Foto

Bug

sloní aparát poučení
Jako u pana Kojzara, floskule se hromadí na floskule. Pravdou je, že analýza : 1. co se vlastně stalo a 2. co se stát nemuselo , ale stalo se ve sféře národního hospodářství jako souborná bichle není a nebude, protože se to nikdy chtít nebude. a teď by měla následovat analýza:nebude viz předešlé nebude"Nemohl jen tak z ničeho nic zakřičet - STOP - všichni všeho nechte a zítra začneme znovu a lépe. Pamatuji si dost dobře jak se po celou dobu "privatizace" znárodněných firem křičelo - kuponová privatizace byla špatně (nevyzkoušený experiment), privatizace managementu, kritizovaná v tomto článku, byla také špatně (kapitáni průmyslu, kteří si půjčovali na privatizaci a enměli na rozvoj), prodej podniků zahraničním zájemcům - také špatně (výprodej národního zlata, stříbra a drahého kamení)." to  zní jako obhajoba hromadného zločince - on nám udělal bebíčko, ale jináč je to hodnej, chytrej chlapec v krátkých kalhotách na kšandách, flanelové košili a pěšinkou na levé straně. On měl být ihned odejit po prvních výrocích o podstatě peněz jako hmoty - hmota je hmota, peníz je peníz, ale ukradený peníz je taky peníz, jenže 2000 letá existence korupce (podle VK) , když jako každá nemoc přeleze únosnou míru, tak zardousí svého hostitele - motivace něco dělat jako základní motor národního blahobytu vyšumí, potichu se vytratí, vypaří se (není v SAMUELSON, HAYEK etc) - viz Jih a Sever Itálie, proč chcípou limitně totality atd.
0/0
21.2.2013 13:39
Foto

Murdoch

Kolego Vlkodlacu, Vy
Kolego Vlkodlacu, Vy pravdoláskaři jeden, při Vaší vratké znalosti historie - zajisté Vám není známo, jak vzniklo ono dělení pravice-levice. Vzhledem k tomu, že nevíte nic o jakobínech, tak pak můžete oduševněle kvitovat hlášky o ultralevičácích a novodobých jakobínech jako relevantní:-)
0/0
21.2.2013 13:32
Foto

Bug

co měl VK dělat?
Nic nedělat, bylo by to lepší, protože by se udělalo místo pro lepšího, ale to už nešlo, protože kostky byly vrženy, neb to nelze srovnávat s parkováním, jednou tedyne, podruhý  také ne a potřetí jo . tady platí OK a hop a když už byl VK  u hopu, tak všechny vykopal (jen si projděte všechny kritiky VK v ODS, jak se s nimi vypořádal, vzpomeňte na hada L. atd atd.)
0/0
21.2.2013 13:25
Foto

Vlkodlac

Tak proč?
Proč by národní socialista nemohl nazvat Havla ultralevičákem? Mezi těmi dvěmi pozicemi je ještě dost velká vzdálenost.Sám bych Havla nazval spíš agentem a hochštaplerem.
0/0
21.2.2013 13:20
Foto

Bug

co se stalo nejde odestát
Když nevím kudykam ve chvále bláznoství, použiji okřídlené generál po bitvě, ale tady to nesedí:1.2....n.a plus - že tu můžeme takhle psát a s kartou si vyjet na kafe do pasova, ale to není o V.K.
0/0
21.2.2013 13:19
Foto

Bug

nečekané
Opravdu nečekané a snad archivovatelné, i když příliš stručné. Ať si milovníci VK (Velkého ...), ráčí uvědomit, že politika není parkování - na potřetí  že se to podaří. Tady jeden jedinec ohnul( či byl nástrojem  a to spíš) vývoj zcela jednoznačně nevhodně z hlediska obecního blaha, ale bohužel škody nelze vyčíslit všechny, protože není srovnání.Ovšem jediná pravda milovníka VK je - za působení VK v politice jsme průměrně všichni ztloustli, ovšem né z vybrané krmě.Jediné správné hodnocení bude - VK, neúspěšný národohospodář a politik, lžiprofesor a prezident chilského pera z doby Karla Gotta
0/0
21.2.2013 13:14
Foto

Murdoch

Pane Léko, výborný, ale
Pane Léko, výborný, ale opravdu výborný  a zevrubný komentář. Možná ještě v roce 95-96 měl šanci to ukočírovat, kdyby popřál sluchu hlasům z ODA, KDU, Ježkovi a dalším, že je třeba rychle vytvořit právní rámec pro fungování kapitálového trhu, čínslé zdi v privatizačních fondech... Ale proč by to pan samolibý dělal, vždyť transformace již skončila a ČR je postkomunistickým hegemonem, že? Zdravím a přeji hezký den!
0/0
21.2.2013 12:07
Foto

Kecálek

četl jste příspěvek na který reagujete?
Já nikde nepíšu, že každý jen kritizuje (to předchozí přispěvatel) - pouze konstatuji, že článek je snůškou desinformací. A tvrdím-li, že něco bylo špatně, měl bych vědět, tak je to dobře nebo jak to lze udělat jinak a lépe. VK byl v situaci jednak bylo zapotřebí převést českou (československou) ekonomiku do podmínek (tehdy ještě) tržní ekonomiky a jednak zachovat alespoň částečnou kontinuitu. Nemohl jen tak z ničeho nic zakřičet - STOP - všichni všeho nechte a zítra začneme znovu a lépe. Pamatuji si dost dobře jak se po celou dobu "privatizace" znárodněných firem křičelo - kuponová privatizace byla špatně (nevyzkoušený experiment), privatizace managementu, kritizovaná v tomto článku, byla také špatně (kapitáni průmyslu, kteří si půjčovali na privatizaci a enměli na rozvoj), prodej podniků zahraničním zájemcům - také špatně (výprodej národního zlata, stříbra a drahého kamení). Takže podle autora článku (a asi i Vás) - správná cesta byla všechno zastavit, nechat zbankrotovat hned 2. ledna 1990 a vrátit se zpátky na stromy a začít vše budovat od začátku ...A druhá Vaše výtka chce-li někdo napsat, že VK nemá právo nazývat VH levičákem, neb jím sám je, mělo by to stát na něčem více, než na osobní antipatii vůči VK.  A i kdybych přistoupil na premisu, že VK je také levičák (viz bankovní socialismus) - takže proč nemůže nazvat VH levičákem? To jako jeden komunista nesmí prohlásit o druhém komunistovi, že je komunista?
0/0
21.2.2013 11:51
Foto

Josef Novak

Tak to je kauf, radeji se
Tak to je kauf, radeji se drzet falesnych hodnot nez hledat vlastni....
0/0
21.2.2013 11:25
Foto

St.Guenther

trefné
trefné
0/0
21.2.2013 11:24