Diskuse k článku

Proč Velký Narcis, otec bankovního socialismu, neměl nazvat Havla levičákem

Připomínka éry kapitánů průmyslu, poslušných bank, prvních lobbistů a obědů zadarmo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

P83a56v43e63l 66M70i72c18h57a13l 9663525103

P.T. diskutující mohli již dříve debatovat
po bitvě poněkud škoda sil. Opatřit lidem jídlo, skromné a zdravé, bylo jistě dobře, zejména pokud někdo neměl zahrádku. Platit jim k tomu ještě tingl tangl procoviště na zábavu během dne, už marnotratnost. Východní němci dokázali alespoň opravit fasády po vesnicích, když zbyli lidi a kromě přidavačů byli nepoužitelní.Stát vrhnul náklad na svou dobročinnost nejen na poplatníky, ale zejména garance bydlení zničily vlastníky na celou generaci (mimo metropole), tak zdražení bydlení, kdy platící nájemce hradí škody několika neplatičů, ač na bydlení je sociálka, ale bez vymahatelnosti jen sranda, jak toto slovo potvrdil p.Werich.Stejně bylo zničeno zemědělství, na jedné straně snové dotace a nákup nepřiměřené cizokrajné techniky, na druhé propad kvality ornice i krajiny.Krok za krokem se parodie a evropské hospodářství bez evropské vymahatelnosti mění v tragedii. Pár olašských klanů práce se štítících uživíme, ale propad poloviny nastupující generace na tuto úroveň je zkáza. To odpovídá i nomenklatura, pan Dienstbier a předvádečky, inu je právník, jen aby ta církev nám nekonkurovala!
0/0
21.2.2013 17:33
Foto

Tono

zapomněl jste uvést zdroj - "Haló noviny" :-)))
taky jsem to tam četl, svatá pravda ...
0/0
21.2.2013 16:11
Foto

L54a81d29i38s58l72a13v 10N63o34v14á48k 2777513924223

Nekrmte trolla "Josef Novak"... :D
"Všichni přece vědí", že on má vždycky pravdu.
0/0
21.2.2013 18:07
Foto

Josef Novak

je jedno kde se to pise, jde
je jedno kde se to pise, jde o to zda je to skutecnost!
0/0
21.2.2013 20:17
Foto

Josef Novak

Havel nebyl levičák, ale
Havel nebyl levičák, ale křivák.Nesmíme zapomenout na takzvané humanitární bombardování Jugoslávie, kdy umírali srbští civilisté a srbské děti. Nesmíme též zapomenout, že po zvolení prezidentem amnestoval, byť z dobrých pohnutek, sebranku vrahů, kteří po svém propuštění z kriminálu znovu vraždili. A na názor těchto pozůstalých na pana Havla se nikdo neptá. Propustil více než dvacet tisíc zločinců a rapidně narostla kriminalita. Ať se udělá zákon: Václav Havel se zasloužil o smrt mnoha lidí. Havel se také omlouval sudetským Němcům, kteří chtěli vyhladit český národ, poklonkoval Evropské unii. Nevím, proč by měl dostat ocenění, že se zasloužil o stát, když chtěl nezávislý stát de facto rozpustit v Německem ovládané Evropské unii. Občan Havel byl též znám svými v uvozovkách humanitními názory na Romy, protože s nimi nikdy nemusel bydlet. Šušká se lecos i jeho morálce a jak byl věrný své manželce Olze a tak dále.K Havlovým největším chybám z doby prezidentování patří, že bývalý aktivní husákovský kariérní komunista Marián Čalfa se stal jedním z jeho poradců a stanul v čele první vlády, kterou jmenoval. S touto Havlovou chybou souvisí chyba ještě významnější a to, že hned neprosadil zákaz komunistické strany přesto, že KSČ byla ústavním soudem prohlášena za zločineckou organizaci. Filosofické, ideologické i praktické pragmatické problémy s úspěšnou parlamentní stranou KSČM, která se v našem demokratickém státě svým názvem otevřeně prezentuje jako pokračovatelka zrušené zločinné KSČ, byť prozatím transparentně hájí demokracii, máme dodnes.Další Havlovou závažnou prezidentskou chybou bylo, sice dobře míněné, avšak neodpustitelně naivní ukončení lukrativních zbrojařských výrobních programů na Slovensku. Tím proti sobě pochopitelně popudil nejen Slováky, ale i pragmaticky uvažující občany Česka. Nesoulad tohoto rozhodnutí s oprávněnými ekonomickými zájmy nejen Slovenska, oživil latentní národnostní napětí, které zakrátko eskalovalo až do rozpadu společného státu. Primární Havlovou chybou v tomto aspektu bylo, že zjevně podcenil odstředivé tendence Slováků známé z historie společného státu již od roku 1918.Za další podstatnou Havlovu chybu, která souvisí s jeho nedostatečným zájmem o ekonomii jako důležitý společensko - vědní obor, která se ukázala být, bohužel, osudovou nejen pro ekonomický, ale i morální a sociální vývoj našeho státu, je nutno považovat skutečnost, že přes kontradikční osobní vztah plně respektoval Václava Klause jako seriózního a schopného ekonomického odborníka, kterým tento, po bohatství a kariéře toužící nevýznamný bankovní úředníček a socialistický ekonomický výzkumník a prognostik, nikdy nebyl /x/./x/ Poznámka: Z neoficiálních životopisů našeho druhého prezidenta je známo, že tento někdejší ctižádostivý úředníček, manžel husákovské komunistky, nebyl "ozdoben" členstvím v komunistické straně pouze proto, že domovské pracovní stranické organizace jeho opakované přihlášky do KSČ zamítaly pro "neoblíbenost v pracovním kolektivu".  
0/0
21.2.2013 15:46
Foto

P21a37v47e38l 61M84i91c52h57a36l 9173575403

Marx chtěl rovnou vyhladit slovany
an gro. Tak napsal, vyšlo i v českém vydání. Plést do života romanopisce nebo řečníky moc smyslu  nemá. Jejich literární produkce má podobně jako u p.Zemana chvilkové bojové cíle. Bez kontextu je to fantasmagorie, hitler neměl ani na rusa, jen ubohé všemi šlapané Židy a pár cikánů. Čechy živil pilně, toleroval i černý trh, jen aby země šlapala. Iluze o jeho vítězství mohla fakt jen české socialisty fascinovat, co měli za cíl totéž v barvě rudé. Ti potom ukázali, jak se se sedláky a Slánským nemazali...
0/0
11.3.2013 22:45
Foto

Boris Mihoň

Klaus rivalem sám sobě
Václav Havel nebyl nikdy "odvěkým rivalem" Klausovým. Pokud vím, v časech, kdy se Havlovo jméno nesmělo vyslovit, mlčel i statečný konzervativec. Za rivala ho začal označovat poté, co se dva roky po jeho odchodu na věčnost a deset let po odchoddu z prezidentského úřadu naplno projevilo, že váhy Havlovy osobnosti prakticky po celém světě (možná s výjimkou představitelů kubanského, severokorejského, čínského nebo ruského režimu, což ale lze logicky pochopit) Klaus nikdy nedosáhne. Víc bych už toto ubohé téma od rovněž ubohého, narcistního staříka, ničím se nelišícího od desítek jemu podobných lokálních supermanů od Venezuely po Kazachstán, nerozebíral.
0/0
21.2.2013 15:37
Foto

Čech

Klaus je prototypem českého
Klaus je prototypem českého maloměšťáckého zlodějíčka. Ve světě mu to ale nikdo moc nežere. Pěkný článek.
0/0
21.2.2013 14:58
Foto

I28s86t61v30á63n 83L50é39k50o

Tak takový blábol pod svým
Tak takový blábol pod svým jménem byste asi nenapsal(a). A v tom je ta svoboda... :)))
0/0
21.2.2013 14:26
Foto

Bug

ano
Ano a děkuji, jen neskromě: Co budete dělat těhle pět let, protože tenhle blábol (jsme na něj hrdí, ale podruhé ho už nenapíšeme) číst nemusíte, ale poslouchat a dívat se na prezidenta, to je přeci povinnost pravověrného čecha (áčka).Děkujino, když jsme to vydrželi těch deset, tak co by ne pět nebo do dočasnosti?
0/0
21.2.2013 17:49
Foto

Bug

nicka & sem
Jsem hrdá nicka, kasta nic a nikdo a zůstanu nízko pod stupínkem ke svobodě, posraným a poblitým. Zůstanu nickou hrdou na své nic, i když mi zakážete do svýho lesa lízt. Jsem svobodná nicka, svobodné nic a svobodné nikdo, protože nejsem v Severní Koreji. Děkuji za reakci
0/0
21.2.2013 14:06
Foto

Vlkodlac

Kolego murdochu.
Kam na ty nápady chodíte? Známo mi je (jak to souvisí s výše napsaným?) a o jakobínech jsem proklamoval povšechné znalosti. Zato Vy jste se nijak nevyjádřil k mé prokázané erudovanosti v problematice ústavního práva:http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/primo-zvoleny-prezident-prostor-k-posileni-pravomoci-nema#comment-62038Takže nevím, co pindáte :-)
0/0
21.2.2013 13:41
Foto

Murdoch

Nevím, co pindáte Vy
Nevím, co pindáte Vy zarputilý pravdoláskaři:-) Jeden právník tvrdí, že k posílení pravomocí je nakročeno, druhý (taktéž na ČP) tvrdí opak a oba jsou stejně jako Vy zajisté neochvějně přesvědčeni o správnosti svého náhledu:-) Proč sem nepastnete i ten oponentní náhled? Vy si totiž jako správný eklektik vybíráte od každého, co se Vám hodí - od jednoho vybíráte posílení pravomocí, od druhého, který posílení pravomocí popírá, vybíráte zase jeho pochybnosti nad Vaší kruciální kauzou Melčák a tak dále a tak dále. Nic ve zlém, jen Vás škádlím:-)) S výše napsaným to souvisí tak, že kdybyste znal dějinné souvislosti, tak byste možná nepindal:-)
0/0
21.2.2013 13:58
Foto

Vlkodlac

Každý holt není profesor a nestor ústavního práva.
A mimochodem mi dává za pravdu i v dalších mých názorech (charakter amnestie a odpovědnost za ni). Ale od Vás bych se asi uznalého zamručení nedočkal, takže jsem se musel pochválit sám :-)Na druhé straně je sice jen docent a dobře placený žvanil, což ale neznamená, že v lecčems nemůže mít pravdu. Hloupý evidentně není, jen obratně obrací slovíčka podle politického zadání, aby se u korýtka udržel. Takže vybírat si je možné, vhodné a nutné. Pan profesor taky už není nejmladší a holduje spíše předchozí ústavě bez přímo zvoleného prezidenta, takže mu nelze vyčítat, že si "žádný jiný postih představit nedokáže, než cestu (ne)důvěry v Poslanecké sněmovně". Zato já jsem mladý, moderní a progresívní, takže si představit dovedu. Za situace, kdy tu máme přímo zvoleného prezidenta (což i Pavlíček uznává, že mu "výrazně zvedá legitimitu"!) a vládní slepenec evidentně žádnou odpovědnost vyvozovat nehodlá! Ostatně si myslím, že přechod k plnému prezidentskému systému (s odvolatelným prezidentem) by vyřešil mnohé problémy našeho nemocného parlamentního systému. A bylo by aspoň konečně neoddiskutovatelné, "kdo za všechno může".Oponentní náhled jsem pastnul, paměť-li mě nešálí. Celý ten pučistický ústavně-soudní paskvil v originálním znění.A kauza Melčák samozřejmě kruciální je. Nejen z hlediska neslýchaného protiústavního puče několika samozvaných tajtrlíků (na zakázku mocipánů, samozřejmě), ale i z hlediska důsledků - odstavení "zdroje veškeré státní moci" na dlouhý skoro rok a půl od moci a konečně i z hlediska nedozírných z toho vyplynulých škod.Dějinné souvislosti s poprvé napsaným prosím vysvětlit polopatě :-)
0/0
22.2.2013 6:24
Foto

Murdoch

Kolego Vlkodlacu, Vy
Kolego Vlkodlacu, Vy pravdoláskaři jeden, při Vaší vratké znalosti historie - zajisté Vám není známo, jak vzniklo ono dělení pravice-levice. Vzhledem k tomu, že nevíte nic o jakobínech, tak pak můžete oduševněle kvitovat hlášky o ultralevičácích a novodobých jakobínech jako relevantní:-)
0/0
21.2.2013 13:32
Foto

Vlkodlac

Tak proč?
Proč by národní socialista nemohl nazvat Havla ultralevičákem? Mezi těmi dvěmi pozicemi je ještě dost velká vzdálenost.Sám bych Havla nazval spíš agentem a hochštaplerem.
0/0
21.2.2013 13:20
Foto

Bug

nečekané
Opravdu nečekané a snad archivovatelné, i když příliš stručné. Ať si milovníci VK (Velkého ...), ráčí uvědomit, že politika není parkování - na potřetí  že se to podaří. Tady jeden jedinec ohnul( či byl nástrojem  a to spíš) vývoj zcela jednoznačně nevhodně z hlediska obecního blaha, ale bohužel škody nelze vyčíslit všechny, protože není srovnání.Ovšem jediná pravda milovníka VK je - za působení VK v politice jsme průměrně všichni ztloustli, ovšem né z vybrané krmě.Jediné správné hodnocení bude - VK, neúspěšný národohospodář a politik, lžiprofesor a prezident chilského pera z doby Karla Gotta
0/0
21.2.2013 13:14
Foto

Murdoch

Pane Léko, výborný, ale
Pane Léko, výborný, ale opravdu výborný  a zevrubný komentář. Možná ještě v roce 95-96 měl šanci to ukočírovat, kdyby popřál sluchu hlasům z ODA, KDU, Ježkovi a dalším, že je třeba rychle vytvořit právní rámec pro fungování kapitálového trhu, čínslé zdi v privatizačních fondech... Ale proč by to pan samolibý dělal, vždyť transformace již skončila a ČR je postkomunistickým hegemonem, že? Zdravím a přeji hezký den!
0/0
21.2.2013 12:07
Foto

St.Guenther

trefné
trefné
0/0
21.2.2013 11:24
Foto

St.Guenther

myšlení 50.let
...to je uvažování respondentů komunistického režimu 50. let.... bolševické výkřiky o cizácích .... takový ten klasický bolševický xenofobní rasismus... ale Bolševik je diagnosa a tak bez ohledu na barvu politického dresu zůstane Bolševikem celý život....
0/0
21.2.2013 11:23
Foto

Černoušek

technická
btw, komunismus je ideologie internacionalistická. lze mu jistě historicky připisovat leccos nehezkého, ale "xenofobní rasismus" asi těžko. dřív, než budete opět plácat nesmysly, zkuste si o věcech něco přečíst. 
0/0
21.2.2013 18:34
Foto

Babaq

Neřekl bych, komunisti nikdy
Neřekl bych, komunisti nikdy neměli rádi světoobčany, kosmopolity. Většinou naopak jeli v nacionalistické tónině. Hlavně když se nedařilo, což bylo většinou :)
0/0
23.2.2013 12:09
Foto

Stradlin

Ale na druhou stranu proč vše
Ale na druhou stranu proč vše stavět na jiném rozhodování ? Nikdo nemohl vědět, co a jak se vyvine, ale pořád je to člověk, který to řídl a tedy logicky by měl vědět on sám zřejmě nejlépe, co udělal špatně. Jenže já tu vidím jen dvě možné varianty. Není si ochoten přiznat chybu se snahou o nápravu (Na to už je pozdě) a nebo.. to už si jistě domyslíte.
0/0
21.2.2013 10:38
Foto

Stradlin

Já nevím, ale zdá se mi, že
Já nevím, ale zdá se mi, že jste úplně utekl od vašeho tvrzení, že tu každý jen kritizuje a nikdo nedává jiná řešení. Ale k vašemu komentáři. Já si moc nedovedu představit srovnání VK a VH, když oba byli v úplně jiné pozici. Havel by se asi těžko pouštěl do takových věcí do jakých se s chotí pustil VK, takže jak můžete tvrdit, kdyby tohle udělal Havel ... A ještě jedna otázka na vás. Myslíte, že není někde chyba v úvaze, že člověk má psát pouze o tom, co dokáže na 100% podložit ? Nemyslíte, že bysme potom měli články trochu strohé a vlastně by jste tím říkal, že jakkoliv je něco podezřelé, nesmí o tom nidko psát ale nejdřív shánět důkazy ? Jak by to asi vypadalo ?
0/0
21.2.2013 10:33
Foto

Kecálek

četl jste příspěvek na který reagujete?
Já nikde nepíšu, že každý jen kritizuje (to předchozí přispěvatel) - pouze konstatuji, že článek je snůškou desinformací. A tvrdím-li, že něco bylo špatně, měl bych vědět, tak je to dobře nebo jak to lze udělat jinak a lépe. VK byl v situaci jednak bylo zapotřebí převést českou (československou) ekonomiku do podmínek (tehdy ještě) tržní ekonomiky a jednak zachovat alespoň částečnou kontinuitu. Nemohl jen tak z ničeho nic zakřičet - STOP - všichni všeho nechte a zítra začneme znovu a lépe. Pamatuji si dost dobře jak se po celou dobu "privatizace" znárodněných firem křičelo - kuponová privatizace byla špatně (nevyzkoušený experiment), privatizace managementu, kritizovaná v tomto článku, byla také špatně (kapitáni průmyslu, kteří si půjčovali na privatizaci a enměli na rozvoj), prodej podniků zahraničním zájemcům - také špatně (výprodej národního zlata, stříbra a drahého kamení). Takže podle autora článku (a asi i Vás) - správná cesta byla všechno zastavit, nechat zbankrotovat hned 2. ledna 1990 a vrátit se zpátky na stromy a začít vše budovat od začátku ...A druhá Vaše výtka chce-li někdo napsat, že VK nemá právo nazývat VH levičákem, neb jím sám je, mělo by to stát na něčem více, než na osobní antipatii vůči VK.  A i kdybych přistoupil na premisu, že VK je také levičák (viz bankovní socialismus) - takže proč nemůže nazvat VH levičákem? To jako jeden komunista nesmí prohlásit o druhém komunistovi, že je komunista?
0/0
21.2.2013 11:51
Foto

Bug

sloní aparát poučení
Jako u pana Kojzara, floskule se hromadí na floskule. Pravdou je, že analýza : 1. co se vlastně stalo a 2. co se stát nemuselo , ale stalo se ve sféře národního hospodářství jako souborná bichle není a nebude, protože se to nikdy chtít nebude. a teď by měla následovat analýza:nebude viz předešlé nebude"Nemohl jen tak z ničeho nic zakřičet - STOP - všichni všeho nechte a zítra začneme znovu a lépe. Pamatuji si dost dobře jak se po celou dobu "privatizace" znárodněných firem křičelo - kuponová privatizace byla špatně (nevyzkoušený experiment), privatizace managementu, kritizovaná v tomto článku, byla také špatně (kapitáni průmyslu, kteří si půjčovali na privatizaci a enměli na rozvoj), prodej podniků zahraničním zájemcům - také špatně (výprodej národního zlata, stříbra a drahého kamení)." to  zní jako obhajoba hromadného zločince - on nám udělal bebíčko, ale jináč je to hodnej, chytrej chlapec v krátkých kalhotách na kšandách, flanelové košili a pěšinkou na levé straně. On měl být ihned odejit po prvních výrocích o podstatě peněz jako hmoty - hmota je hmota, peníz je peníz, ale ukradený peníz je taky peníz, jenže 2000 letá existence korupce (podle VK) , když jako každá nemoc přeleze únosnou míru, tak zardousí svého hostitele - motivace něco dělat jako základní motor národního blahobytu vyšumí, potichu se vytratí, vypaří se (není v SAMUELSON, HAYEK etc) - viz Jih a Sever Itálie, proč chcípou limitně totality atd.
0/0
21.2.2013 13:39
Foto

Miki

Takže zase nic. (A přitom bez
Takže zase nic. (A přitom bez odpovědnosti a ex post je to o tolik jednodušší.)  Ano, různé strany mají různé názory na to, jak to udělal VK, ale takové obecné blábolení umí kdekdo. Chtěl jsem jen, aby autor alespoň naznačil, co konkrétně měl VK v některých situacích dělat - jenže to nedokázal ještě nikdo. Nikdo v ČR neví, jak se to mělo provést správně, jen všichni naprosto přesně vědí, že VK to provedl špatně. (Jediné jiné řešení, o kterém jsem slyšel, bylo zachování socialismu.)
0/0
21.2.2013 10:28
Foto

Bug

co měl VK dělat?
Nic nedělat, bylo by to lepší, protože by se udělalo místo pro lepšího, ale to už nešlo, protože kostky byly vrženy, neb to nelze srovnávat s parkováním, jednou tedyne, podruhý  také ne a potřetí jo . tady platí OK a hop a když už byl VK  u hopu, tak všechny vykopal (jen si projděte všechny kritiky VK v ODS, jak se s nimi vypořádal, vzpomeňte na hada L. atd atd.)
0/0
21.2.2013 13:25
Foto

Kecálek

Četl jste ten článek?
Je to kritika Klause, založená spíše na dojmech než na faktech. Už například ta věta, kde se VK podsouvá zájem udržet se u moci a to je jediný důvod, proč se (jako premiér, nikoliv jako celý parlament a vláda) podílel na udržování při životě některých velkých podniků v ČR. Pokud by totéž udělal Václav Havel - bylo by to samozřejmě (podle autora článku) v pořádku a morální, protože chaos který by v této zemi vznikl obrovským skokovým nárůstem nezaměstnanosti, by nikomu a ničemu neprospěl...Ten článek nepolemizuje, neporovnává postoje VH (humanitární bombardování) a VK (neznám špinavé peníze). Jednostraně a podpásově staví kritiku VK na záměmě doměnek za fakta.
0/0
21.2.2013 10:25
Foto

Hdkn

Hokynář Klaus
svou politickou kariéru prodává jak lepidlo "Drží to".Je to jako s odvykáním kouření. Novináři ne a ne přestat psát o největším podvraťákovi naší polistopadové éry. Snad vůle zvítězí až tomu šizunkovi skončí mandát.
0/0
21.2.2013 10:24