Diskuse k článku

Pražské metro: Kdo je tady pánem stavby?

Otázce v titulku se nelze ubránit, projdeme-li si text smlouvy mezi dopravním podnikem a společností IDS, již má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Odpad

TOPoser
podle vseho, je TOP09 novou hvezdou mezi politickymi zlodeji ve velkem, u vysneneho projektu pana Kalouska, je cemu se divit? za kratkou dobu, predcila dokonce i ODS a to soucasne za zvyseneho protikorupcniho zvatlani (i kdyz ne u vsech stran slo o zasterku, napr. u VV byla a je, jejich snaha opravdova). neni historicky usmevne, kdyz katolici zase pletou hlavy lidem svymi pohadkami a za zady, kolaborantsky rozkradaji republiku? neni nic horsiho pro cechy, nez krestanstvi a katolici, znam tisic lepsich pohadek nez tu o jezisovy a vsechny jsou pro deti.
0/0
4.10.2013 11:40
Foto

Adamzdenek

peníze zdarma, které se prodraží
Logika evropských fondů a vůbec myšlenka financování zdarma se mi nikdy nelíbila. Vždy pro mě měli vetší cenu věci, pro jejíž získání jsem musel něco udělat - snažit se, než ty které byly zdarma a přišly tak nějak samy od sebe. Jistě že „evropské“ peníze zdarma nejsou, platíme příspěvky do rozpočtu unie, ale přímá paralela tam jaksi není. Z mé zkušenosti jasně vyplývá, že naši úředníci tam kde měří prostředky z rozpočtu na lékárenských vahách, tam přehazují „evropské“ peníze vidlemi. Ale jeden zásadní rozdíl tam je a ten se týká porušení pravidel. Tam kde dojde k porušení pravidel z „rozpočtových“ peněz a NKÚ, či jiná instituce na to poukáže, je vše vyřešeno rozpačitým pokrčením ramen, maximálně svedením viny na předchozí politickou reprezentaci a nízkou pokutou, jejíž účinek je stejně sporný, protože přece všechny peníze stejně ve finále pochází z jednoho balíku – státního rozpočtu. Ale u projektů spolufinancovaných z „evropských“ prostředků je to jiné. V případě porušení pravidel se tyto prostředky musí do unijního rozpočtu vracet, tedy jsou zaplaceny stejně z našeho, národního rozpočtu a ještě se všemi velkorysými „evropskými“ vymoženostmi. Tedy je to pro veřejný sektor daleko bolavější a mediálně nepříjemnější.  Nevím, zda měli lidé, kteří tento systém vytvářeli na mysli i tento efekt, ale rozhodně se jim, alespoň u nás podařilo uhodit hřebíček na hlavičku. A ke stálému pláči, že projektant je motivován k tomu, aby se stavby co nejvíce prodražovaly, neb je placen alikvotně k investičním nákladům. Přijde mi to absurdní. Proč je naopak nemotivovat nastavením jejich odměny na rozumné úspory a najití nejúspornější cesty – ale to je asi pro český veřejný sektor podobné sci-fi, jako když jsme jedné instituci navrhovali rozdělit naši odměnu při podpoře akvizice nemovitosti na fixní část a success fee.
0/0
3.10.2013 12:34
Foto

Synapse

no, pokud sedí politici
v IDS, kterému tatéž strana zadá zakázku, tak je logicky touhou IDS naúčtovat co nejvíc víceprací  - IDS si přijde na víc peněz a s tím i politici tam sedící, a to z peněz tzv. veřejných, ve skutečnosti našich. Samozřejmě, že je to absurdní, ale těm politickým zlodějům to dalo dost práce takový systém vymyslet a zavést, tak si to přeci nenechají kazit. A  ještě máme z ostudy kabát, protože dle těch zlodějů v EU posuzují celý národ.
0/0
4.10.2013 16:47