Stydíte se za svého ministra školství? Použijte placku!

Hnutí odporu bojuje s Josefem Dobešem novou municí.

Na světě je zatím 300 těchto placek, 150 v Praze a 150 v Brně. Stanou se sběratelskou raritou politického boje na ulici, anebo se rozrostou aktivitou odpůrců kultury DYI - „urob si sám“? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na světě je zatím 300 těchto placek, 150 v Praze a 150 v Brně. Stanou se sběratelskou raritou politického boje na ulici, anebo se rozrostou aktivitou odpůrců kultury DYI - „urob si sám“? | foto: archiv České pozice, hnutí odporuČeská pozice
Na světě je zatím 300 těchto placek, 150 v Praze a 150 v Brně. Stanou se sběratelskou raritou politického boje na ulici, anebo se rozrostou aktivitou odpůrců kultury DYI - „urob si sám“?

Podzemní hnutí odporu (vedené vzdělanými a ve školství aktivními lidmi) bojuje s „nejlepším ministrem školství“, jak véčkařského personalistu Josefa Dobeše nazval prezident Václav Klaus, novými prostředky. Politickým střelivem, jež by se mělo objevit v ulicích na klopách kabátů, mikinách nebo batůžcích (které například pan prezident nesnáší), je placka.Obyčejná připínací placka s nápisem „Stydím se za nejlepšího ministra školství“.

Podle e-mailu, který „rebelové“ rozeslali médiím včetně ČESKÉ POZICE, jich je na světě zatím jen tři sta kusů – 150 se rozletí Prahou, 150 pak Brnem, takže se mohou stát i sběratelskou raritou sui generis. Byla zřízena i stejnojmenná facebooková stránka, kde je vzor ke stažení, tudíž si placku může nechat vyrobit každý, komu vadí působnost ministra Dobeše v čele školského resortu. A proč by se Češi měli za Dobeše stydět? Některé důvody uvádí stránka organizace EDUin, jež se zabývá popularizací vzdělávacích témat:

  • Protože je to nezralá a sebestředná osobnost, která každou chvíli říká něco jiného. Takový politik nemůže řídit ministerstvo, jehož práce je klíčová pro budoucnost.
  • Protože ignoruje demokratické mechanismy při vzniku zákonů a vzdělávacích dokumentů. Nejnovější případ je ignorování reprezentace vysokých škol při přípravě zákonů, které zásadně mění jejich řízení a financování.
  • Protože přivedl do úřadu vysoké úředníky pochybné pověsti, jako je například pan Bátora, kteří zásadně snižují jeho respektabilitu.
  • Protože je stále více reprezentantem krajně konzervativních názorů, prázdného vlastenčení a fangličkářství, které se snaží prosazovat i do školního vyučování.
  • Protože řídí ministerstvo školství chaoticky a udělal z něj průtokový ohřívač permanentně přijímaných a propouštěných úředníků.
  • Protože na jedné straně tvrdí, že je nutné propouštět úředníky a šetřit, a na druhé straně vyhlašuje nesmyslné projekty za stamiliony. Pokud je Evropská unie odmítne financovat, zaplatíme je z rozpočtu ministerstva školství. To už ale Josef Dobeš bude bůhví kde.
  • Protože navrhuje systém financování základních a středních škol, který povede k likvidaci nebo výraznému omezení škol mimo velká města.
  • Protože se rozhodl pro zavedení plošných testů na základních školách, aniž by vysvětlil, jak chce předejít potížím, které podobné testování způsobuje prakticky ve všech zemích, kde ho zavedli.
  • Protože odmítl po prvním ročníku státní maturity otevřít debatu o tom, co a jak se na ní povedlo či nepovedlo a co je třeba změnit. Sám sebe pochválil, a proto i příští rok ji budeme opakovat s většinou těch problémů, které ji provázely letos.
  • Protože pokud mlčíme a nejsme schopni včas se zbavit takového politika, je to i naše ostuda. Proto vás prosíme, abyste si ZDE stáhli grafickou předlohu placky Stydím se za nejlepšího ministra školství, nechali ji vyrobit (náklady jsou 10 až 15 korun za kus), rozdali ji přátelům a přesvědčili je, aby ji nosili na viditelném místě.

Tolik pár důvodů, s nimiž v tomto článku nebude ČESKÁ POZICE polemizovat; abychom pro vyváženost názorů oslovovali tiskový odbor ministerstva, k tomu je prozatím 300 placek pochopitelně příliš titěrné a nepříliš důstojné sousto.

„Kroky ministerstva školství pod vedením Josefa Dobeše obracejí náš vzdělávací systém zpátky do osmdesátých let. Ať už je to záměr, nebo prostá neznalost, společnost EDUin i další účastníci této výzvy k občanskému gestu pokládají za nutné reagovat na chaotický způsob, jakým řídí resort, na jeho neochotu k diskusi s odbornou veřejností, na sebestředné a nedemokratické způsoby, které stále častěji dává najevo. Mít v čele důležitého ministerstva takového politika, je ostudné,“ říká tiskový mluvčí EDUin Tomáš Feřtek.

V burcujícím e-mailu se praví, že další placky mohou být prodávany v kinech, obchůdcích, knihkupectvích. Počítá se i s oslovením studentů, kteří začínají protestovat proti změnám ve vysokém školství. Zahltí politické placky ulice? Rozroste se antidobešovský protest?

Na rozdíl od skupiny Natland Group, proti níž se rozjela guerillová samolepková kampaň, nehrozí u placek strhávání jako v případě samolepek, jež z Prahy překvapivě rychle mizely... Sundat lidem placku s výrazným názorem je přeci jen složitější.

Počet příspěvků: 5, poslední 19.2.2012 04:07 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.