Španělsko, Řecko, další je Česko... Takže revoluce?

Kdo to má na povel? Robespierrové, Saint-Justové, Lenin či Stalin? Nebo Che Guevara, Rudi Dutschke či Cohn-Bendit?

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © István LékoČeská pozice

Hlas lidu – hlas boží. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. A tak dál. Nástěnná tvorba je svým způsobem analogií lidové zkušenosti transformované po generace do poučných přísloví. Možná spíš zbožných přání po konečné spravedlnosti. Čím vzdálenější je realita běžného života od obecné představy o spravedlnosti a řádu, tím důrazněji se ozývá lidová moudrost.

Naše česká realita je hodně odvázaná z řetězu. Ta evropská je již téměř kafkoidní. (Globální je pod rozlišovací úrovní drtivé většiny občanů České republiky.)

První část dnešního konkrétního obrázku je pokusem o včasné varování bezmocných vůči mocným před velmi aktuálním nebezpečím. Je otázkou, které se míní. Jestli nebezpečí, že dostihneme zmíněné země v katastrofální hospodářské politice a zadluženosti. Anebo jde-li o varování před spontánní revolucí pronikající českými sídly jako vlna tsunami. Zhoubné by bylo obojí.

To druhé se však může uskutečnit bleskurychle a přes noc, kliknutím statisíců myší. Nebude brát ohledy na slíbené zasedání Kádevítky nebo blahosklonný přislíb, že parlament projedná jeden jediný náhodou obzvlášť trčící případ korupce.

V revolucích pak teče krev – lidská, hospodářská i mravní. Skutečné revoluce (ty, co si říkaly Velké – francouzská nebo říjnová) končily špatně – Výbory pro veřejné blaho a Čekou. Ve francouzském případě trval návrat k progresivnímu rozvoji společnosti desetiletí, v komunistickém mnohem déle. Obě revoluce obrátily Evropu naruby.

Klíčové otázky pro revoluční iniciátory musejí znít: Proti komu vlastně? Pro koho a pro co? A pod jakým vedením?

Dnes se Evropa hodlá obrátit naruby i bez revoluce. A není jí pomoci. Celá euroatlantická civilizace sama sebe jen likviduje. Máme dva civilizací zhýčkané a slabošské kontinenty ohrožené chamtivostí, které si doma i navzájem budou tak dlouho nalhávat do kapsy, až zjistí, že jsou jen druhořadé, na periferii rozhodování a napospas vítězům – ať to bude kdokoli. Úterní setkání nejmocnějších představitelů těchto kontinentů, amerického prezidenta Baracka Obamy a německé kancléřky Angely Merkelová, alespoň jak je prezentovala tisková prohlášení, nemohlo nikoho ani uklidnit, ani usadit. Nic, neřešení, počkáme. Velmoci nevysvětlují a balancují. Neřekly, protože nemohly, nesměly a nechtěly.

Podhoubí revolucí

Druhá část poselství obrázku zní: „To není krize, to je podvod.“ Nebagatelizovat! Ono to celé opravdu trochu zavání. Seriál „revolucí“ arabských států nemá zatím věrohodné vysvětlení. Komu prospívá? Krize zadluženosti i celých státních struktur, zejména jihoevropských zemí, se nezdá o nic jasnější. Jenže protestující občané těchto zemí již nežertují. V Aténách byli loni v zapálených bankách zabiti nevinní lidé. V celém regionu je vytvářena atmosféra zmaru a bezmocnosti. Narůstá podhoubí revolucí. Ty však bývají často vytvářeny uměle – například Leninem, jehož vyslal německý generální štáb, nebo užitečnými idioty či nastrčenými třpytkami. „Podvod!“ tvrdí pisatel. Nemůžeme vyloučit.

Klíčové otázky pro revoluční iniciátory musejí znít: Proti komu vlastně? Pro koho a pro co? A pod jakým vedením? Španělé říkají, že etablovanou moc si předávají jen politické strany, které jsou zkažené. Politici jsou neschopní a zkorumpovaní, elity nekompetentní. Nejspíš mají pravdu a dá se to zobecnit na většinu zemí evropského kontinentu. Ale kdo by byli noví vůdcové – Maximilienové Robespierrové, Saint-Justové, Lenin či Stalin? Nebo Che Guevara, Rudi Dutschke či Cohn-Bendit? Pozor na nastrčená šidítka. Věření se zle nevyplácí.

V Česku se však lídři nenalézají. Není nebezpečí. To je známou skutečností. Máme jen slušnou řadu samo-sebe-navrhujících kandidátek a kandidátů na post prezidenta země.

Počet příspěvků: 4, poslední 12.6.2011 05:47 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.