První máj je lásky čas, vytrhejte dlažbu

Výzva k akci z pražských ulic: nárokujme si zpátky veřejný prostor. Jak? Snad bez větších „nároků“ na životy, zdraví a pokladnu magistrátu.

Anarchisté tentokrát upustili od standartní barevné kombinace červená černá, ne tak od svých nároků. V tomto případě na veřejný prostor. foto: © ČESKÁPOZICEČeská pozice

Anarchisté tentokrát upustili od standartní barevné kombinace červená černá, ne tak od svých nároků. V tomto případě na veřejný prostor.

Pokud jsi zadržen a policie ti nasazuje kovová pouta, přetoč ruce dlaněmi k sobě a co nejvíc je zatni. Zabráníš tím bolestivému zaříznutí pout. Připrav se, že budeš zatčen, souzen a odsouzen. Přijď si užít první máj v jiném duchu.

Městský prostor, pečlivě rozparcelovaný, kontrolovaný, odcizený, vyčištěný a navoněný, zářící reklamou a novotou výkladních skříní nákupních center, bude naším hřištěm

Podobně zve k účasti a zároveň varuje organizátor, který vystupuje pouze pod názvem akce: Anarchistický 1. máj. Původem však bude patřit k Československé anarchistické federaci, na jejíchž stránkách najdeme též webový odkaz. Na opakované pokusy získat komentář nikdo nereagoval, ale stránky akce upřesňují: Veřejný prostor si vezmeme zpátky a budeme jej přetvářet dle svých představ; osvobodíme jej od byznysu, kontroly a represe. Večer Prvního máje zanecháme v Praze svou stopu. Městský prostor, pečlivě rozparcelovaný, kontrolovaný, odcizený, vyčištěný a navoněný, zářící reklamou a novotou výkladních skříní nákupních center, bude naším hřištěm. Pravidla se ruší, nastupuje kreativita, rebelie a rošťáctví.

Jak by taková akce měla vypadat? Pořadatelé si ji představují ve formě hry, která je natolik anarchistická, že snad přestává být hrou. Na prvního máje se sejděme (nebo nesejděme) v Praze,udělejme každý něco legálního (nebo nelegálního), co nějakým způsobem vyjádří náš nárok na veřejný prostor. A sami si to obodujeme, ale kolik bodů získáme, to taky nevadí, protože nebojujeme proti těm druhým, ale proti utlačovatelskému systému.

Kritéria bodování jsou několikerá, od adrenalinu, náročnosti až po kreativitu. To, že by takové vyjádření nemuselo být kvitováno a podpořeno porozuměním policie, se rozumí samo sebou. Třeba vytrháme dlažební kostky a uděláme uprostřed ulice zahrádku. Nebo ukradneme vlajku a vyvěsíme svou. Pro ty případy je na stránkách hry návod, jak postupovat při eventuálním zadržení a výslechu.

Ono toho je na stránkách mnohem víc o tom, jak se chovat v případě zadržení, než o tom, jak, a hlavně proč je nutné si pro nás, veřejnost, nárokovat veřejný prostor. Nebo, jak tento nárok vyjádřit tvořivým způsobem, aniž by vznikly škody, které budeme nakonec platit všichni. To už je na nápadu konkrétního anarchisty.

V ohlasech na stránkách si někdo stěžoval, že akce je omezená jen na Prahu, ale je dost možné, že se lavinově rozšíří na celou republiku! Ano, když sledujeme zprávy z domova, znovunabytí našeho veřejného prostoru by mělo být naší prioritou! Ve městě je prostě příliš mnoho vydlážděných ulic. Jak ta Praha (eventuálně další města) bude vypadat na 1. máje? Těšíme se na nové nápady. Hlavně pamatujte: při zasažení oka s čočkou slzným plynem může nastat jeho poleptání! Oči zasažené slzným plynem si můžeš vymýt vodou s trochou citronu.