Portrét Agenta 009 TOP rozděluje pražskou graffiti scénu

Zohavení knížete nemá na svědomí politická konkurence, nýbrž pobouření umělci.

foto: Foto: István LékoČeská pozice

Největší předvolební portrét předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga byl v zhruba před dvěma týdny vytvořen v Praze ve východní části Karlína, asi sto metrů od stanice metra Invalidovna. Na zeď jediné budovy, která byla zachována po demolici Pražské akciové strojírny (všeobecně známé pod zkráceným lidovým názvem Rustonka), si strana nechala namalovat svého předsedu jako agenta 009 TOP. Autorem obrovského barevného murálu na budově někdejší kotelny je známý pražský graffiti umělec, který používá jméno PHOE (čti fouí).

Tento writer provozuje webové stránky phoe.cz, kde nabízí graffiti na zakázku. „Známá hvězda pražské graffiti scény konečně přichází s nabídkou graffiti na zakázku. PHOE je jednočlenný team, one-man projekt. Ztvárním sprejem jakékoliv vaše nebo své vlastní představy. Neomezené možnosti, neomezené rozpočty,“ propaguje sám sebe autor. PHOE na zakázku vyrábí většinou „hezké obrázky“ s tučnáky, zebrami, lvy či želvami, ale i abstraktní obrazy. Kromě toho se věnuje i vlastní, nekomerční umělecké tvorbě, kterou můžeme vidět na mnoha místech i v Praze.

Jenže jeho poslední zakázka „Schwarzenberg alias Agent 009 TOP“ pražskou street-artovou komunitu rozdělila, PHOE je na sociálních sítích kritizován, že pracuje na objednávku politické strany. Pár dnů poté, co své velkolepé dílo spolu s dalšími třemi umělci dokončil, byl portrét předsedy TOP 09 zohaven. Nebyl to ale nikdo z levicového spektra politické scény nebo osoba, která má s „Karlem“ nevyřízené účty. Útok provedli představitelé graffiti scény, kteří komerční zakázky neberou; křiklavou zelenou barvou postříkali Schwarzenbergovu hlavu.

V sobotu 12. října jsem zajel k Rustonce vyfotografovat Schwarzenbergův portrét do rubriky ČESKÉ POZICE nazvané Politika na ulici. Shodou okolností se na místě objevil i PHOE s kamarádem, který mu při malování pomáhal. Útok na dílo autora samozřejmě rozčílil a byl odhodlán vypátrat pachatele. Ptal jsem se ho, zda poškozená místa opraví, ale PHOE odpověděl, že neví, zda na to jeho klient poskytne barvy a techniku, tedy auto s vysokozdvižnou plošinou. Nejvíce ho však trápila otázka, kdo to udělal.

V ten den se na Barrandově konal graffiti jam a PHOE se na této akci, kde měli malovat různí writeři, pokusil najít pachatele. „Samozřejmě jsem to nezjistil, ale poškození malby mne velmi mrzí. Dělali jsme na tom několik dnů s celým týmem. Jestli bude čas na opravu, nevím, zatím se o tom nerozhodlo,“ řekl později PHOE na dotaz ČESKÉ POZICE.