Ceska Pozice

Nejsme přece Sověti!

Jako vždy se často oprávněné výtky přeženou a přichází protireakce ve stylu: na všech životech záleží. Jako na nálepce kousek od pražského Karlova mostu, kde se vyzdvihují jen ty bílé. Ne, žádní „bílí“ ani „všichni“, na každém životě záleží.

Jan Klesla 18.1.2021

Na nálepce kousek od pražského Karlova mostu se vyzdvihují jen životy bílých. foto: István Léko

Na nálepce kousek od pražského Karlova mostu se vyzdvihují jen životy bílých.

Černobílý svět

Víte, já je nepočítám, odvětí v jedné staré sovětské anekdotě americký dirigent svému ruskému protějšku na otázku, kolik má v orchestru židů, černochů a vůbec menšin. Doby, kdy jsme si dělali legraci z východních bratří pro jejich nešikovně maskovaný šovinismus a antisemitismus, jsou ale pryč. Západní svět rozhodně humor přešel a s celosvětovým hnutím Black Lives Matter se otevírají nejen staré hříchy.

Naposledy předminulý týden i nově zvolený prezident USA uznal, že pokud by na Kapitol zaútočili černoši, reakce policie by byla mnohem razantnější. Jenže jako vždy se v dobrém úmyslu často oprávněné výtky přeženou a přichází protireakce ve stylu: na všech životech záleží. Jako na nálepce kousek od pražského Karlova mostu, kde se rovnou vyzdvihují jen ty bílé. Přesně ve stylu vidláků, kteří rabovali ve Washingtonu. Ne, žádní „bílí“ ani „všichni“, na každém životě záleží a nebudeme je počítat. Nejsme přece Sověti.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.