Ceska Pozice

Muž před tankem

Na ikonickou scénu 20. století, která se odehrála na náměstí Nebeského klidu v Pekingu před více než 30 lety, vzpomíná obraz nalepený na betonovou zeď u stanice pražského metra Vltavská. Čínský stát tehdy krvavě zasáhl proti demonstrantům, a muž s nákupními taškami v ruce proto v médiích bývá označen jako Tank Man či Unknown Rebel.

Na scénu na náměstí Nebeského klidu v Pekingu před více než 30 lety vzpomíná obraz nalepený na betonovou zeď u stanice pražského metra Vltavská. foto: István Léko

Na scénu na náměstí Nebeského klidu v Pekingu před více než 30 lety vzpomíná...

Neznámý hrdina

Na ikonickou scénu 20. století, která se odehrála na náměstí Nebeského klidu v Pekingu před více než 30 lety, vzpomíná obraz nalepený na betonovou zeď u stanice pražského metra Vltavská. Čínský stát tehdy krvavě zasáhl proti demonstrantům, a muž s nákupními taškami v ruce (podle některých svědectví se jmenuje Wang Wej-lin, ale jeho totožnost nebyla potvrzena) proto v médiích bývá označen jako Tank Man či Unknown Rebel (Neznámý rebel). Muže v roce 1998 zařadil americký týdeník Time na seznam 100 nejvlivnějších lidí století.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.