Marx v protikapitalistické roušce

Na nálepce z Drážďan Marx v roušce hlásá, že skutečným virem, který ničí životy lidí, je kapitalismus. Stále agresivnější neomarxisté očekávají globální střet viru (kapitalismus) a strašidla (komunismu).

Nálepka z Drážďan: Karel Marx v roušce hlásá, že skutečným virem, který ničí životy lidí, je kapitalismus. foto: István Léko

Nálepka z Drážďan: Karel Marx v roušce hlásá, že skutečným virem, který ničí...

Virus proti strašidlu

Po 172 letech západní Evropou opět obchází strašidlo komunismu. Spoluautor Komunistického manifestu z roku 1848 Karel Marx se opět těší velké popularitě mezi mladými lidmi především v Německu. Ještě že v těch členských zemích Evropské unie, které měly to „štěstí“ zažít mimořádně destruktivní sílu komunistické vlády několik desetiletí, na tuto ideologii nenaskakuje tolik lidí jako v takzvaných vyspělých demokraciích západního světa. Na nálepce z Drážďan Marx v roušce hlásá, že skutečným virem, který ničí životy lidí, je kapitalismus.

Víra stále agresivnějších neomarxistů, zelených a ultraliberálů, že po brzké porážce kapitalismu přijde éra totální svobody a všeobecného luxusu, evidentně sílí. Podstata nové revoluce spočívá v tom, že zmíněné skupiny lidí jsou přesvědčeny, že se ve společnosti cítí špatně nebo se jim nedaří jen proto, že ostatní lidé si o světě myslí něco jiného než oni. Očekává se tedy globální střet viru (kapitalismus) a strašidla (komunismu), ačkoliv oba systémy již mnohokrát dokázaly, že jsou schopné zničit přírodu či fyzické a duchovní „tělo“ člověka prakticky se stejnou efektivitou.