Ceska Pozice

Lid versus policie

Nápis na nálepce na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad v překladu varuje, že vzdát se odporu ozbrojenému policistovi ještě neznamená, že vás nezastřelí.

Jan Klesla 11.12.2020

Nápis na nálepce na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad v překladu varuje, že vzdát se odporu ozbrojenému policistovi ještě neznamená, že vás nezastřelí. foto: Jan Klesla

Nápis na nálepce na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad v překladu varuje, že...

Vzdejte se, nic se vám nestane(?)

Někdy se i zdánlivě cizí a vzdálené problémy mohou i u nás zdát až nepříjemně aktuální. Třeba jako nápis na fotografii z pražského náměstí Jiřího z Poděbrad se zjevným původem v USA. Nálepka v překladu varuje, že vzdát se odporu ozbrojenému policistovi ještě neznamená, že vás nezastřelí. Citát je připisovaný environmentalistovi Stevenu Mageemu. Odkazuje k případům údajného překročení pravomocí ozbrojenými složkami v případu George Floyda a řady dalších v průběhu nadcházejících nepokojů.

Z toho vzešlé celosvětové hnutí Black Lives Matter sice u nás nemá živnou půdu historické viny, ve střední a východní Evropě ale máme bolestivé zkušenosti s brutálními praktikami totalitních represivních složek od nacistických po komunistické. Jsme na podobné jednání po právu citliví. Někdy holt není třeba některé věci importovat.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.