Diskuse k článku

Jak být šťastný a spokojený

Kupujeme věci, které nepotřebujeme, za peníze, které nemáme, abychom udělali dojem na lidi, které nesnášíme. Nápis vyjadřuje absurdní pocit z vlastního života. V tomto smyslu je archetypem moderního člověka Sisyfos. Zamýšlení Terezy Matějčkové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mir 9.9.2014 18:14

Ach ty mýty.

Svěží úvaha. Připomněla mi esej C. S. Lewise "Mýtus se stal skutečností" (1944).

Ocituji jen 2 obecnější myšlenky:

"V radosti nad velkým mýtem se nejvíce blížíme konkrétní zkušenosti s něčím, co jinak může

být pochopeno jen jako abstrakce."

"Mýtus je hora, z níž vytékají všechny ty potoky, které se stávají pravdami zde, dole v údolí, in

hac valle abstractionis".

(Bůh na lavici obžalovaných, Návrat domů, Praha, 2. vydání, 2012)

S. Tomáš 8.9.2014 6:31

Mnoho slov pro nic

Dříve stačilo napsat "maloměšťáctví".

S. Vor 7.9.2014 18:43

nic složitého...

dodržovat OZ,starat se sám o sebe,minimalizovat veřejný život a práci pro společnost...o politice ani nemluvě,preferovat uzavřenou společnost v duchu..." ať si každý hledá sobě rovné"(to platilo vždy a platit bude) a v rodině a manželství pokud se ta instituce takhle dá nazvat se řídit pravidle,že "...co si nenechám líbit od cizích lidí,natož abych si to nechal líbit od vás..." recept máte,můžete začít vařit.:-))

S. Cerman 8.9.2014 6:09

Kdo jste technici a víte jak funguje

rovnovážná regulovaná soustava , zkuste přemýšlet o lidské psychice jako o rovnovážné regulované soustavě, kde jeden typ podnětů ji vychyluje z rovnováhy a psychika musí vytvářet akční podnět, aby se do rovnováhy opět dostala. Norbert Wiener vytvořil kybernetiku na základě pozorování živých organismů! Kdo toto pochopí je pro něho život zábavnou hrou. Žádné vyšší cíle totiž v životě člověka neexistují, existuje jen primitivní udržování lidské psychiky v rovnovážném stavu. I ten diktátor Putin nebo lidumil náš kníže pouze udržují psychiku v rovnovážném stavu, nic víc , patří k tomu i knížecí spánek vždy a všude.

J. Václav 8.9.2014 8:14

Milý Stanislave,

máš naprostou pravdu, také já se snažím být v rovnovážné stavu, i když nespím jako Karel vždy a všude, jen mě občas nasere blbost a ignorance okolí ve kterém se pohybuji. Můj vyšší cíl je právě, nějak se s tím vypořádat a nejlepší metoda, kterou jsem zatím našel je předstírat, že jsem šťastný a spokojený, tím to okolí naseru také. Podotýkám, že jsem opravdu šťastný a spokojený, jen se to snažím někdy dávat více najevo.

S. Cerman 8.9.2014 9:01

Jiří díky, a teď ještě přemýšlej o těch akcích které

Tě dostávají do rovnováhy. Jsou pozitivní a negativní. Pochválit účes, šatičky , nožky Tvé 18 leté sousedce jsou ty pozitivní. Nakakávat tvého povýšeneckého nejchytřejšího souseda to jsou ty nepěkné negativní. A záleží pouze na Tvé hodnotové orientaci a žebříčku hodnot , které si vybereš. Život skutečně může být hra s nenulovým součtem a to má být cíl, aby vyhráli všichni. Ovšem naši politici umí hrát jen hry s nulovým součtem, protože jsou sociopati. Podívej na strategii ve volbách už to zase začíná cíl je druhou stranu jen poškodit. Putin musí být zničen, nebylo by lepší mu umožnit žít po svém.

J. Václav 8.9.2014 9:19

Za chvíli jdu stavět další silnici,

to je čin pozitivní, že je to proto, aby současný starosta a zastupitelé získali body do voleb, je čin negativní. +a- to se rovná 0. Jenže na tom vydělají občané, že konečně budou žít v lepším prostředí, to je zase +. To se trochu vymyká teorii o rovnováze, nemyslíš. Putina bych vynechal, to nemohu ovlivnit, přesto bychom měli najít způsob jak ho nechat žít po svém, ale tak aby nám neškodil. S ním je to jako se zlým psem, když ho necháš žít, tak tě pokouše, když ho každé ráno zmlátíš, tak tě bude nenávidět, ale nepokouše. Chyba je v počátku, že jsi k nemu nenašel cestu od počátku a špatně jsi ho vychoval. Je to tak i s tím Ruskem, měli jsem se mu více věnovat.

S. Vor 8.9.2014 11:17

Re: Za chvíli jdu stavět další silnici,

trochu jste to popletl....to by bylo moc jednoduché a ani tomu tak vždy není a nefunguje.Máte číselnou osu,řadu.Podívejte se na teploměr třeba.Zapomněl jste na závorky u znamének +/-.To o čem se tu bavíte je metaforický opis situace ve tvaru rovnice,kdy součet hodnot,veličin a konstant nebo limit funkcí se rovná nule.Je to základní středoškolská rovnice pro řadu výpočtů ve fyzice a matematice....a + b +c + d +.......= 0

Č. Punčochář 8.9.2014 18:56

Re: Za chvíli jdu stavět další silnici,

tenhle závěrečný příklad, aplikovaný na člověka se všemi jeho proměnnými je boží!