Feministky proti Izraeli

Pražské epigonky francouzské feministky Marguerite Stern(ové) na Lennonovu zeď na Malé straně v Praze vylepily heslo proti zbrojení. Kritiku Turecka je možné pochopit, ale proč jim vadí, když zbraně kupuje Izrael? Že by se do feministické skupiny infiltrovala nějaká palestinská aktivistka?

István Léko 21.12.2020

Heslo proti zbrojení vylepené pražskými epigonkami francouzské feministky Marguerite Stern(ové) na Lennonově zdi na Malé straně v Praze. foto: István Léko

Heslo proti zbrojení vylepené pražskými epigonkami francouzské feministky...

Lepičky

Možná, že jste si při procházce Prahou všimli dlouhých hesel z velkých černých písmen na bílém papíru vylepených na zdi některých domů. Jde o akci pokrokových aktivistek, které okopírovaly nápad z Francie, kde známá feministka Marguerite Stern(ová) v létě 2019 rozjela kampaň proti násilí na ženách, zejména proti domácímu. Její původně 12členná skupina, která se již rozrostla na 1500 a o níž psal i progresivní The New York Times, si vybrala název Les Colleuses či The Gluers. Do češtiny by se dal přeložit jako Lepičky.

Pražské epigonky Stern(ové) z celkem pochopitelných důvodů nemohly pro svou skupinu použít věrný český překlad, proto si vybraly název Plakátujem Prahu

Pražské epigonky Stern(ové) z celkem pochopitelných důvodů nemohly pro svou skupinu použít věrný český překlad, proto si vybraly název Plakátujem Prahu. „Přebíráme veřejný prostor a dáváme skrz něj hlas těm, kteří jsou často umlčováni,“ hlásají – na rozdíl od Stern(ové) anonymně – na Instagramu.

Kromě hesel, jako je Moje tělo, moje volba, Patriarchát zabíjí, Penis ? vyšší plat, Roušky zdarma, vložky zdarma a podobně, na Lennonovu zeď na Malé straně v Praze vylepily heslo proti zbrojení. Kritiku Turecka lze pochopit, Ázerbájdžán také, ale proč jim vadí, když zbraně kupuje Izrael? Že by se do feministické skupiny infiltrovala nějaká palestinská aktivistka?