Epitaf pro veverky

Vzestup a kolaps jedné slibné strany v kostce. Tento vzkaz vyvěsil zklamaný anonymní autor na dveře centrály Věcí veřejných.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Česká poziceČeská pozice

Před smíchovským sídlem rozpadajících se Věcí veřejných jsme před pár dny objevili na dveřích přilepený vzkaz zjevně rozhořčeného a zklamaného občana, který partajníkům VV červenou fixou vyslal několikavrstevný vzkaz. Rozdělme zprávu na několik částí, a učiňme pár poznámek.

Jak hluboko jste klesli!

Hlouběji to nejde. Strana je nevolitelná, dlouhodobě v předvolebních průzkumech získává kolem dvou procent (naposledy ve výzkumu CVVM). Po úprku Karolíny Peake & Co. se poslanecký klub VV ztenčil z původních 24 poslanců na 11. Co hůř, když se nyní agentura Factum invenio zeptala lidí na aféry, které se jim z poslední doby vybaví, 25 procent respondentů otázka evokovala jméno Vít Bárta, 14 procent dotázaných pak uvedlo Věci veřejné. Až na dalších místech se umístily kauzy na ministerstvu obrany (nákup pandurů a gripenů) či Vondrovo ProMoPro. Před necelými dvěma lety veverky ve volbách do sněmovny napálily přes půl milionu lidí, nyní se v přímém přenosu stávají minulostí. To se v historii českého stranictví žádné jiné vládní straně tak markantně nepovedlo, ani Unii svobody (později US-DEU), ODA či Straně zelených.

Res Publika (Věci veřejné) se stali fackovacím panákem!

Véčka byla sice nejmenším vládním hráčem, leč za fackovacího panáka ve vládě rozhodně nebyli. Naopak xkrát Nečasovu vládu držely svými požadavky a ultimáty pod krkem. Namátkou jen z poslední doby: už v lednu při vládním jednání o církevních restitucích, na začátku dubna (takzvaná velikonoční krize) kvůli změnám v podniku Lesy ČR či rekonstrukci vlády apod.

Jak jste mohli! Dinosauři nám vládnou!!!

Před volbami do sněmovny na jaře roku 2010 Radek John na pražském Klárově odstartoval „ostrou fázi“ kampaně VV výstřelem z děla s motivem boje proti „dinosaurům“. Poblíž na domě na Kosárkově nábřeží, v němž jeden z bytů obývá superguru, visel masivní plakát s nápisem „Konec politických dinosaurů. Volte VV!“. Kdo z voličů VV by tehdy čekal, že se nakonec Bártův byt se stane klecí, ve které uvízne jen pár veverek, zatímco dinosauři se pasou v české politice vesele dál.

Jak chutná moc?

Véčkaři na vládní hostině debužírovali s gustem. Například bývalý ministr vnitra Radek John či exministr dopravy Vít Bárta své úřady či spravované  organizace lidmi loajálními straně a jejímu superguru personálně doslova prošpikovali. Nemluvě o bývalém šéfovi resortu školství Josefu Dobešovi. Touha po stabilizaci moci u Bárty došla až k zatím nepravomocnému trestu za korupci. Kdo čekal, že to se slzícím Napoleonem hne, mýlil si. Místo toho minulou neděli v přímém přenosu na České televizi neváhal ohlásit další politické cíle – kandidovat v Plzeňském kraji na post hejtmana.