Čtyřicet let staré rady platí i dnes

Umělci z Drážďan na své výstavě v alternativní čtvrti Neustadt polepili zeď domu v Böhmische Strasse zvětšenými informačními nálepkami od zápalek, jež za totality vyráběl národní podnik Solo Lipník.

Propagace Ústředního ústavu zdravotnické osvěty založeného v roce 1952: „Kašli, kýchej do kapesníku“ či „Osobní hygienou proti chřipce“. foto: István Léko

Propagace Ústředního ústavu zdravotnické osvěty založeného v roce 1952: „Kašli,...

Ústřední ústav zdravotnické osvěty radí, informuje. České retro z Německa

Umělci z Drážďan připravili návštěvníkům alternativní čtvrti Neustadt zajímavou a vtipnou výstavu na zdi jednoho domu v Böhmische Strasse. Zeď polepili zvětšenými informačními nálepkami od zápalek, které za totality vyráběl národní podnik Solo Lipník. Jde o propagaci Ústředního ústavu zdravotnické osvěty (ÚÚZO), který byl založen v roce 1952. Zdá se, že více než 40 let staré rady „Kašli, kýchej do kapesníku“ či „Osobní hygienou proti chřipce“ platí i dnes, zejména v době koronavirové pandemie.

Škoda, že autoři výstavy nedisponovali letáky ÚÚZO na téma tetanus, neboť budou aktuální, až se najde vakcína proti koronaviru. Varování z doby, kdy Československo bojovalo proti tetanu, jsou také aktuální: „V půdě je tetanus“, „I v dolech je tetanus“, „Tetanus zabíjí“, „Na tetanus platí očkování“, „Dejte se očkovat!“ či „Chraňte se očkováním!“. Možná by měl ministr zdravotnictví Roman Prymula českým výrobcům zápalek nařídit, aby na své výrobky natiskli stejná hesla. Jen místo tetanus napsat covid-19.

Počet příspěvků: 3, poslední 12.10.2020 04:12 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.