Boj o interpretaci covidu

V Klášterci nad Ohří se na morovém sloupu objevily svíčky s nápisem Za svobodu a oběti vládních restrikcí, protikoronavirových opatření majících zabránit šíření epidemie. Jde o odraz sporu, zda se neměla epidemie nechat nekontrolovaně rozjet. Nynějších více než 30 tisíc mrtvých kvůli koronaviru není pro některé rozhodující argument.

Marek Hudema 14.6.2021

Svíčky s nápisem Za svobodu a oběti vládních restrikcí na morovém sloupu s Pannou Marií v Klášterci nad Ohří. foto: Marek Hudema

Svíčky s nápisem Za svobodu a oběti vládních restrikcí na morovém sloupu s...

Na co umřeli?

Zatímco v Praze se před nějakou dobou nejprve objevily na Staroměstském náměstí nasprejované kříže a potom na Pražském hradě zapálené svíčky symbolizující v té době téměř 30 tisíc registrovaných obětí covidu, v Klášterci nad Ohří je to jiné. Na místním morovém sloupu s Pannou Marií se objevily svíčky s nápisem Za svobodu a oběti vládních restrikcí. Jinak řečeno, protikoronavirových opatření majících zabránit šíření epidemie.

Naši předci stavící morové sloupy v tom měli celkem jasno. Přijímali často velmi tvrdá omezení mající zabránit šíření moru, i když mnohé poškodila. A pak stavěli sloupy jako poděkování za to, že mor přežili, nebo z vděčnosti, že se jim vyhnul.

Je to odraz sporu, zda se neměla epidemie nechat raději nekontrolovaně rozjet, protože vládní omezení mnohé připravila celkově či částečně o živobytí a odkládané lékařské úkony si vyžádaly, a zejména ještě vyžádají, také svou daň. Nynějších více než 30 tisíc mrtvých kvůli koronaviru není pro některé rozhodující argument.

Zajímavé je, že naši předci stavící morové sloupy v tom měli celkem jasno. Přijímali často velmi tvrdá omezení mající zabránit šíření moru, i když mnohé poškodila. A pak stavěli sloupy jako poděkování za to, že mor přežili, nebo z vděčnosti, že se jim vyhnul.Jako ten v Klášterci.

Počet příspěvků: 2, poslední 6.7.2021 07:09 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.