BESSER nic neznamená – BESSER není lepší

Pokud měl autor na mysli ministra kultury, šeredně se mýlí. Jiří Besser ví, co je pro českou kulturu nejlepší, važme si ho.

Pokud má slogan na mysli Jiřího Bessera, musíme se ministra kultury zastat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud má slogan na mysli Jiřího Bessera, musíme se ministra kultury zastat. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
Pokud má slogan na mysli Jiřího Bessera, musíme se ministra kultury zastat.

Pokud si personifikujeme sousloví  „Besser nic neznamená – Besser není lepší“  z pražské Letné a dosadíme k příjmení Besser křestní jméno Jiří, což se na první nabízí, musíme konstatovat, že se celý slogan totálně mýlí. Besser (TOP 09) přece znamená mnoho pro českou kulturu. Přiznejme si to upřímně – Česko nemělo ve své polistopadové historii takového ministra kultury (Vítězslav Jandák ať promine).

Besser je supermanažer, po němž česká kultura dlouho volala. Šetřivý, efektivní. Nepotřebuje drahé audity, rozbory situace, návrhy řešení. Besser je muž s názorem pevným jako žula. Když si ho jednou na něco utvoří – a že v této činnosti vyniká neuvěřitelnou rychlostí – je hotovo. Audity, rozbory, varianty, studie, které upachtěně dorazí ex post, jsou vlastně vyhozené peníze. Pane ministře, v tomto se polepšete! Neobjednávat.

Malou výtku však bohatě vynahradí úspory, jež Besserovy činy státní pokladně přinesou. Besserova ministerská matematika „jedna je méně než dva (a více)“ již zasáhla dva pražské operní domy. Státní opera Praha a Národní divadlo mají od minulého týdne jednoho ředitele, takže došlo k faktickému propojení. Jejich operní soubory zřejmě nějak (jak, to se zatím dolaďuje) zfúzují. V rámci těchto institucí dosud fungovaly i dva baletní soubory. Pouze jeden balet v Praze se rovněž zdá být levnější než dva. Popelka činohra v Národním je naštěstí jen jedna...

Navrhujeme panu ministrovi, aby v této transparentní kulturní politice pokračoval, protože jde přece na ruku nám, daňovým poplatníkům. Ať jeho resort – ale postačí, když na to sedne Jiří Besser s náměstkem Radkem Zdráhalem – vyčlení jeden orchestr, jedno divadlo, jednu knihovnu či jednu galerii (a nemusejí být ani „národní“) a ty stát bude dotovat. Zbytek ztrátových institucí se nějak o sebe postará, nebo vyšumí. Je to tak jednoduché a průzračné. Proč to až doteď nikoho nenapadlo?

Tím se dostáváme ke druhé části sloganu: Besser není lepší. Chyba! Besser je totiž mnohem lepší než lepší. Zubař, starosta, manažer, ministr, politik. Již Zdeněk Nejedlý věděl, že Dvořák nesahá Smetanovi ani po paty. S Besserem se to má tak, že on ví, co je pro českou kulturu nejlepší. Může ji potkat jediná smůla, totiž že takové osobnosti na ministerstvu kultury dlouho nevydrží.