Diskuse k článku

Podvod s máslem nemáslem je u konce. Tentokrát pro EU palec nahoru!

Soudní dvůr EU ukončil propagandistickou náhražku reálného socialismu podobnou margarínům za druhé světové války. Máslo je zase jen jedno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

TO JSTE TO TĚM KOMUNISTŮM!!!
Tak jsem si to všechno přečet a musím říci: TO JSTE TO TĚM KOMUNISTŮM NANDALI! Ti se teď budou v koutku stydět a do těch zastupitelstev a do Senátu snad ani nedojdou.JM.P.S. Pokud byste si ale chtěli taky trochu počíst, můžete pokračovat. Chtěl jsem vám totiž ještě říci, že na první pohled je zřejmé, že píšete o něčem, čemu rozumíte jak nevím čemu, neb hovězí se porcuje na čtvrtky (na půlky pak vepřové, samozřejmě ale podélně, takže mezi jednou a druhou půlkou kvalitativní rozdíl nenajdete). Také jsem kvitoval, že když už jste za komunistů tak trpěli a museli jste se dokrmovat "máslem" jen pomazánkovým, že se vaše rodiny alespoň za války najedly toho pravého. (To u nás to bylo jinak: chlapi se nedokázali na tu hnědou verbež jen dívat, a tak zákonitě skončili buď v ilegalitě nebo v koncentráku - některé z ženských nakonec taky; co tam jedli, nevím, byli všichni rádi, že to se štěstím přežili.)Jak to u nás bylo s máslem z kraje 50. let, nevím. Když se objevilo POMÁSLO, pochopil jsem, že to má být něco jako RAMA MÁSLOVÁ, kterou si chrání své zdraví spotřebitelé na Západě (ta se ale dělá ze zdravé řepky). Zkusil jsem a neoblíbil jsem si to – stalinský socialismus ostatně také ne. Ale s POMÁSLEM jsem politický ani psychický problém neměl. Kupoval jsem dál máslo. Nejčastěji “jedničku”, někdy “dvojku” - ale to spíš na vaření – a někdy i “výběr” (později “nedělní”), někdy slané, dovezené z Nového Zelandu. A někdy žádné, protože “nemáme”. Ale to bylo opravdu vzácné, spíš někdy o dovolené odpoledne ve vesnické Jednotě. Protože jsem si vždy dával na chleba sýr nebo i dvojitě sýr se šunkou či s poličanem, nepřítomnost másla mi opravdu nechyběla. Ta másla byla nezdravě “plnotučná”, do zmiňovaných kategorií se podle ČSN dělila dle kyselosti výchozí suroviny, smetany. Dnes je másla habaděj, ovšem lid obecný v hypermarketech nakupuje kostky, z jejichž obalu se většinou nedozvíte ani kdo a kde je vyrobil, jen kdo je “distribuuje”; tuku mají tak tak předepsaných 80 %, chuť nemají žádnou. Většinou jsou zpracovány ze zmražených “strategických” zásob, kam putují komodity vykupované při intervenčních nákupech. Pokud chcete zase okusit máslovou chuť, musíte zajít ke speciální přihrádce, nebo rovnou do obchodu s delikatesami. Tam “čtvrtka”másla (pozor! váží max. 20 dkg) stojí něco od 60 Kč.Jinak chápu, že se Madeta snaží ubránit název zavedeného výrobku a že si stěžuje na nerovnost v přístupu, ale samozřejmě si také myslím, že pomazánka se má jmenovat Pomazánka. JM. 
0/0
20.10.2012 6:04
Foto

Bohumil J. Studýnka

Vážený pane Mejdrický,
díky za příspěvek i odborná doplnění. Na to vážené máslo se půjdu zeptat, jsem jenom banální negurmet  a návštevník marketů ( a je to chyba). Mimochodem jste mně připomněl i vážené máslo tehdy v sedmdesátých a osmdesátých. Už nemohu posoudit, kam patřilo. Ale byla to také  nějaká nouzovka fofrem přivezená PZO, když byly maléry a díry na trhu. Pak také ty každoroční monstr akce "oživení vánočního trhu".V dnešní době bychom se měli ale mlékárníků ptát, kam dodávají kvalitu tzv. "Čerstvé máslo" - mělo by to být to bezprostředně čerstvé, co neprošlo žádných chladírenským dlouhým skladováním. Nikde to nevidím. Ostatní másla mohou ( i když třeba nemusí, ale věřte?) být i z nekonečného skladování.Ad WW2. Neposuzujte příspěvek k druhému odboji jen podle používaných tuků. Bez publicity, tiše  a žádného poválečného hlášení se o zásluhy  sice, ale divil by jste se,  co všechno zvládali  třeba ajznbóňáci  na Moravě udělat možným i v tomto odboji.
0/0
20.10.2012 18:47
Foto

Nadbytečná propaganda
Jak asi oba víme, komunisti, i když obecně pod taktovkou RVHP předávali některé i zavedené výroby do spřátelené ciziny, v segmentu potravin se snažili o soběstačnost (a téměř jí dosáhli, dnes podobné snahy sklízejí jen všeobecný posměch). Taky se šetřilo devizami. Takže se dováželo pokud možno jen tehdy, až když bylo třeba. (A samozřejmě přes „pézetky“, byl monopol.) Vaše hodnocení „nějaká nouzovka fofrem přivezená PZO, když byly maléry“ je zase nadbytečné. Komunismus - v socialistické fázi, jak oni říkali - měl dost jiných fundamentálních a tím i neodstranitelných vad. Vozit se na nějakých banánech, na hajzlpapíru či dokonce másle, je nejen nadbytečné, ale i ubohé. Kdo se podívá do statistik, zjistí, že dnes, za všeobecné svobody a nadbytku, se toho másla nespotřebovává víc než v 80. letech. (Nebudeme snad pořád hodnotit podle 50. let.) A to i když se sečte „máslo+pokrmové tuky“, takže toho másla i „másel“ asi tolik zas nechybělo. Obdivuji všechny, kdo se zapojili do odboje, za jejich odvahu. I když s jejich konkrétními činy ne vždy souhlasím – ať již v I., II. nebo III. odboji. Těch odbojářů bylo pokaždé řádově tak na desetitisíce. Dospělých obyvatel ale na miliony. Ti, byť neradi, vyráběli pro říši zbraně, munici, ostatní zboží včetně potravin. Sedláci pak část své produkce přenechávali „měšťákům“, něco ze známosti, jiným z útrpnosti, především však za peníze, zlato apod. Byly tedy rodiny, které ani moc nestrádaly (vedle těch, které strádaly strašně). Stěžovat si – byť nepřímo – na to, že za komunistů někdo musel jíst pomazánkové „máslo“, když i za okupace mohl jíst pravé selské a kunerolu se ani netknout... Když tuhle propagandu čte nějaký byť bývalý komunista, tak se musí zvednout a i kdyby se měl k urně doplazit po kolenou, tak „jim“ to tam hodí, zatímco indiferent, byť slušný člověk, se naštve a zůstane doma. Dobrý den! JM
0/0
22.10.2012 5:24
Foto

Bohumil J. Studýnka

...
...
0/0
26.10.2012 12:38