Diskuse k článku

Pochybnosti nad propuštěním Marka Dalíka

Obviněnému nic nebrání vycestovat z ČR. Odůvodnění, proč soud odmítl návrh na uvalení vazby, se však jeví jako problematické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Mw 8406158642485

komentář
Jako advokát bych měl pár postřehů. Vazba se u nás neskutečně nadužívá a velmi často (ne vždy) funguje triumvirát vyšetřovatel, SZ a soudce v dokonalé harmonii. Vazba se používá jako prostředek nátlaku na obviněného. S jejím odůvodňováním se obvykle nikdo moc nesere, akceptuje se co řekne SZ a Policie a prostě se táta od rodiny šoupne na pár měsíců do díry. Nikoho to nezajímá, je to prostě kriminálník tak patří za katr. Pak se nic neděje, Policie si dává s výslechy načas a nikdo se nesnaží vazbu nahradit jinými prostředky. Prostě hrůza!!! Můj soukromý názor na některé mediální kauzy, aniž bych znal detaily jednotlivých případů atd. : Rath: předstižná vazba mě přijde jako nesmysl, koluzní maximálně na tři měsíce a útěkovou bych nahradil po uplynutí koluzní odebráním pasu, povinností hlásit se probačnímu úředníkovi a vysoku kaucí. Fakt chceme, aby lidi za majetkovou trestnou činnost seděli ve vazbě roky?? Samotné obvinění vypadá pro exhejtmana dost závažně, a to bez ohedu na to, zda fakticky ovlivňoval zadávací řízení (... přijal úplatek, v souvislosti s obstaráním věci veřejného zájmu...) Dalík: tady se mi jeví rozhodnutí soudou dost benevolentní, asi by bylo na místě mu aspoň sebrat ten pas, aby nemohl mimo EU. Ale to by, myslím, zejména k uplynulému času..., mohlo stačit. Samotné obvinění se mi jeví, dle velmi kusých informací, jako příprava na kolosální policejní blamáž a návrh na vazbu v tomto světle jako velmi odvážný až drzý počin. Tím nějak nehodnotím pana Dalíka, ale jen kusé informace o údajném skutku a jeho právní kvalifikaci. Ale to je na další debatu... Šiška: koluzní vazba asi dává z pohledu vyšetřování smysl, ale PČR by sebou měla hodit, aby netrvala moc dlouho. Pokud toto připustím, tak musím akceptovat i náhlost zadržení. Skutek bych nicméně kvalifikoval spíš jako přípravu sjednání výhody při zadávní veřejné zakázky, která sama o sobě není trestná... dva obecné postřehy: 1) SZ dle mého soudu trochu čaruje s kvalifikacemi, aby pak mhlo čarovat s vazbou a lépe se vyšetřovalo...2) Výhledově bych třeba útěkovou vazbu ve většině případů nahradil elektronickými náramky a koluzní vazbu bych zkrátil na 2 až 6 týdnů. Je prostě povinností státu omezovat osobní svobodu co nejméně a hledat méně brutální řešení než pakrác, ruzyni a spol.
0/0
12.10.2012 21:16
Foto

Mw 8886148502675

odstraněno
odstraněno
0/0
12.10.2012 21:15
Foto

Phoebe2

"A pas si taky nechte,"
odmítla soudkyně Dalíkem nabízený pas.
0/0
12.10.2012 8:39
Foto

Patrik Goben

Různé vazební metry
Aniž bych chtěl cokoli předjímat, připadá mi rohodnutí o nezavazbení Dalíka jako čtení detektivky od konce. Stačí si přelouskat tuto jedinou stránku a víme, jak případ dopadne resp. jak soudy budou rozhodovat. Když zbavování se majetku v rodné zemi a prokazatelná možnost zřídit si základnu pro svoji existenci, která je u tohoto obviněného navíc podpořena značnou hmotnou soběstačností, nestačí pro uvalení útěkové vazby, jak potom bude stačit pro verdikt "vinen" u skutkové podstaty Dalíkova podvodu to, co mu je kladeno za vinu?V našem neprávním systému se s nástrojem útěkové vazby všeobecně nakládá podle různých metrů. V této kause zmíněné odůvodnění soudu nevyhovuje, ale v drtivé většině "obyčejných" případů by to stačilo nejen na vazbu ale i na přikování obviněného k železné kouli. Pan Ondráček určitě bude pamatovat na desítky případů, kdy se žádost o uvalení vazby odůvodňovala jednoduše tím, že obviněného čeká vysoký trest a proto před ním bude chtít kamsi utíkat. Nikoho při tom nezajímá, že tuto teorii již v minulosti ve svém nálezu komentoval a vyvracel Ústavní soud, který takové předpovídání odmítá a požaduje důkazně podložit, že dotyčná uvězněná osoba vyvíjí činnost směřující ke skrývání anebo má alespoň např. v zahraničí zázemí a možnost tam utéct. Těžko si představovat loupežníka nebo čórkaře, který prchne do severských lesů, vykope si tam zemljanku a bude se udržovat při životě dary matky přírody.Kdyby někomu scházela pointa, opět se tímto příspěvkem dotýkám toho, jak si u nás soudní vrchnost prakticky dělá, co se jí zlíbí, anebo v horším případě, co vyhovuje zájmům někoho dalšího. 
0/0
12.10.2012 7:20
Foto

L22u74k19á83š 36N11o72v37o76t27n61ý

S prominutím,
minimálně v jednom pravdu nemáte: justice "je existenčně závislá na státním platu podle zákonného výměru". Pokud si dobře pamatuji, o platech soudců a spol. rozhoduje v naší zemi s konečnou platností Ústavní SOUD :-) Tak jakápak závislost...
0/0
11.10.2012 20:57
Foto

J87a67n 69K69r91u84p14k28a 9201124612637

Poděkujme teoretikům práva
Nová teorie trestního práva je tato: Objektivita důkazů je pojmový blábol z propasti marxismu, neboť materiální dialektika je filozofie pro plebejce, nikoliv pro ctihodnou justokracii. Na vrchu musí nabýt absolutně volní úvaha soudce co se týče procesní použitelnosti důkazních prostředků, ať se klidně zákonodárce zblázní a svět je zničen, soud rozhodne individualisticky, rozuměj bude v praxi soudit různě obdobné případy dle toho, zda do želez půjde kmán nebo pán. Poznámka na okraj: může ještě někdo věřit v nepodjatost justice, když právě ta je existenčně závislá na státním platu podle zákonného výměru? Soudit má skutečná elita: buďto ekonomicky nezávislé nebo naopak nematerialisticky založené osobnosti.
0/0
11.10.2012 19:04
Foto

Ch.Rozruch

Ano, záležitost přesně a s lehkostí vystihl Šídlo na Twitteru
"Myslím, že to Markovi za chvíli letí..." https://twitter.com/jindrichsidlo
0/0
11.10.2012 11:58
Foto

I25s75t61v72á82n 26L65é10k84o

Aby nebyl, vždyť jeho šéf je
Aby nebyl, vždyť jeho šéf je Mirek Topolánek, nejlepší přítel Marka Dalíka. Ještě nějaké další otázky?
0/0
11.10.2012 11:03
Foto

Zarmoucený

Hájku
Hájku, křivan píše úplně o něčem jiném ... jsi nějak podrážděný :-). Zarmoucený Petr
0/0
11.10.2012 10:52
Foto

Petr Hovorka

Fascinace z toho, že Dalík nešel do vazby je zde enormní
Myslím, že tuto záležitost přesně a s lehkostí vystihl Šídlo v HN, nebudu ty argumenty dokola opakovat, tady to je:http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-57868050-i-dalik-ma-svoje-prava 
0/0
11.10.2012 10:49
Foto

Martin Hájek1

Křivane, to, že někdo nebyl
Křivane,to, že někdo nebyl vzat do vazby neznamená, že nemůže být odsouzen, ani že se čin, ze kterého je obivněn, nestal. Pouze to znamená, že nebyl vzat do vazby, nic víc a nic míň.Martin Hájek
0/0
11.10.2012 9:08
Foto

Martin Hájek1

Bezprecedentní rozhodnutí?
"Věřím, že toto bezprecedentní rozhodnutí soudu zmobilizuje policii k většímu úsilí a důkazy bude zajišťovat tak, aby u soudu obstály."Pane redaktore, můžete nám objasnit, v čem je to rozhodnutí soudu "bezprecedentní"?Myslím, že takových precedentů, kdy policie nedokázala obhájit uvalení vazby, jsou tisíce za rok. Rozhodně není pravdou, že všichni obvinění, kterým na základě obvinění teoreticky hrozí vysoký trest, končí ve vazbě. To by pak bylo pro státní zastupitelství velmi snadné obviněného šikanovat nesmyslným obviněním s teoreticky vysokým trestem a držením ve vazbě. A mimochodem, muselo by se postavit pár dalších věznic, aby bylo obviněné kam dávat. (Když tedy zapomenu na to, že by byla ČR okamžitě vyobcována z rodiny demokratických států).O vazbě rozhoduje soud, což asi víte, a ten rozhodl tak, jak rozhodl a za své rozhodnutí samozřejmě nese odpovědnost.Pokud máte důkazy o tom, že to rozhodnutí bylo nějak nezákonně ovlivněno, sem s nimi. Pokud ne, je nedůstojné seriózního novináře vymýšlet nepodložené spekulace. To je výsada spisovatelů.Martin Hájek
0/0
11.10.2012 9:06
Foto

Křivan

vzkaz od Dalíka
Jediná jasná zpráva před volbami. Krade jenom ČSSD. To přeci musí zaznít tak, aby to neovlivnilo volby.  Já už se nedivím ničemu, jen některým voličům.
0/0
11.10.2012 7:52
Foto

Marek Kyncl

Ohledně propuštění pana
Ohledně propuštění pana Dalíka z vazby naopak vůbec žádné pochybnosti nemám. Jistě jste si všiml, že některé kauzy pro soud prostě určeny nejsou. Pevně věřím, že paní soudkyně v této kauze posoudila zcela nezávisle pro a proti ve své budoucí kariéře a na základě této úvahy nezávisle rozhodla. Pan Dalík, Topolánek a ti druzí mohou klidně a spokojeně spát. Dobrou noc. 
0/0
11.10.2012 0:42