Diskuse k článku

Platy českých manažerů se zatím omezovat nebudou, Švýcaři ale inspirují Evropu

Pokus omezit platy špičkových švýcarských manažerů selhal, iniciativa se však chytla v Německu. Čeští politici jsou vůči návrhu zdrženliví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

P66a43v98e50l 86V17y22b18í51h58a94l 4396369602270

Závist
Není pochyb o tom, že takoví, jako Tomáš Baťa u nás nebo Bill Gates v USA, jsou lidé zcela vyjímeční a bylo by nesmyslné omezovat je v jejich příjmech, protože oni je neprojedli nýbrž investovali a vytvořili tak velké kvantum drahocenných pracovních míst. Omezit (odebrat) jim jejich výdělky by znamenalo bránit  rozvoji společnosti. Na druhé straně jsou tu případy manažerů bank vyplácejících si bonusy, přestože jejich banky byly ve ztrátě, či před krachem. Je zřejmé, že právě zde vzniká závist, protože výdělky byly nezasloužené. Je to nezdravá situace, která by měla být řešena, aby nedodávala munici levici. Zákonodárce by měl zajistit, aby schopný manažer vydělával úměrně tomu, jaké riziko podstupuje. Tedy v případě velkého zisku jím řízené společnosti, nechť má třeba i stonásobný výdělek v srovnání s průměrem. Ať však nese i stejný podíl na případné ztrátě společnosti (ze svého). Pokud však nemá vlastní majetek na pokrytí ztrát (a nenese tím pádem žádné riziko), neměl by mít ani žádné obrovské výdělky. Pokud by se tento princip podařilo vtělit do zákona, společnost by navíc byla uchráněna před riskanrtním investováním a tím i před hlubokou hospodářskou krizí.
0/0
1.12.2013 16:48
Foto

Kecálek

Proč by měl zákonodárce zasahovat do práv vlastníků
Když současně nenese spoluodpovědnost za chybná rozhodnutí? Podle Vaší logiky, by měl zákonodárce posoudit, zda je Váš byt přiměřený vašim potřebám a bydlíte-li lépe, než lidé s minimálním příjmem, měl by vám nařídit, aby jste u sebe doma ubytoval jednoho chudáka sociálně vyloučeného a postaral se o něj. Ostatně vzdělání, které vám umožňuje mít se lépe, než pologramotný a nekvalifikovaný nezaměstnaný Vám přece poskytl stát reprezentovaný zákonodárci a úředníky...
0/0
2.12.2013 16:51