Diskuse k článku

Ostravsko se děsí krachu Bakalových dolů

Polská ofenzíva NWR ztroskotala, pochybnosti se týkají i dalších záměrů těžařské firmy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Energetik_Tom

čím dříve tím lépe
Jako občan Moravskoslezského kraje k tomu můžu říct toto:Čím dříve tady skončí tyto postkomunistické, nepotřebné, nekonkurenceschopné a dotované průmyslové podniky, tím lépe. Ale vypadá to že Rusnokovi "továrníci" (Ciencala atd..) budou tyto smrtelné křeče dále prodlužovat a tím šířit nákazu po celé republice.
0/0
8.8.2013 18:37
Foto

Murdoch

Budhažel, článek se mi jeví
Budhažel, článek se mi jeví poněkud plytkým. Mluvit o Bakalářovi v NWR jako finančním investorovi je imho poněkud zavádějící - kdyby jím opravdu byl, tak by OKD nedržel už skoro 10 let, exit by následoval 1-3 roky po vstupu, např. oním IPem, v době peaku koksovatelného černého uhlí a koksu, nemyslíte?  Je poněkud povrchní mluvit o rozvojových projektech typu Debiensko či Morcinek ( mimochodem tuto investici už rozpracovali divocí privatizátoři Koláček s Otavou) a nevztáhnout je k ekonomickým reáliím. Prostě pokud kupuje důl, který má nějaké odhadnuté zásoby uhlí za určitých podmínek a ty podmínky se změní, tak investice do těžby nemá smysl. Bakala investoval do Debienska s vizí, že černé koksovatelné uhlí recoveruje na nějakých 300 US za tunu a ono se během několika let opět propadne na 120-150 US, tak jde prostě ekonomika do háje. Samozřejmě jsou i tací, kteří předpověděli v roce 2009 down-dip, ale málokdo už předpověděl, že díky shale boomu v USA se bude černé uhlo masivně dovážet do Evropy a vytvoří už v tak chřadnoucím odvětví díky situaci v cyklickém ocelářství převis nabídky nad poptávkou...  Nevím jak u uhla, ale u ropných firem se klasifikují zvlášť rezervy a zvášť potenciální zdroje - reserves versus resources, přičemž např. contingent resources C2 značí, že ložisko má kvantifikovanou velikost, ale v daném čase není jisté, zda-li je ekonomicky těžitelné, tj. zda-li je možné překlopit "resources do reserves". A v tom je dle mého jádro pudla. Na rozdíl od p. Heczka si nemyslím, že uhlo na Ostravsku je odvařené - ta doba už tu jednou byla za pánů Koláčků a hle za pár let... Spíš bych v tom viděl zajímavou žraločí investici, nevím, jestli ustojí tlak na likviditu, ale když je velcí odběratelé podrží, Jelínek vyjedná přijatelnější kovenanty a ekonomika v Evropě se zlepší, případně dojde v zimě k záplavám v Austrálii... tak je NWR na 150 Kč, jen to fikne a Motejlek je na svých:-)
0/0
8.8.2013 10:23
Foto

Ostravsko
z hlediska perspektivy tezby uhli na Ostravsku byl vyvoj OKD/NWR uz davno jasny, prinejmensim lidem zasvecenym, ale prisel ten zacatek konce jeste drive, nez predpokladali zasveceni :-)
0/0
6.8.2013 21:22
Foto

Omluvit by se měli všem Ostravanům
a nejen jim ale i obyvatelům Karviné a dalších měst a obcí Moravskoslezkého kraje komouši a socani. TI první za to, že desetiletí strašným způsobem devastovali životní prostředí  a zdraví obyvatel severní Moravy a Slezska a za to, že svou idtotskou hospodřáskou a socilání politikou defakto způsobili obří nezaměstnanost která v Moravskoslezském kraji panuje. TI druzí za to, že prakticky zdarma a bez žádných záruk předali OKD (a nejen OKD) podezřelým existencím typu koláček a bakala. Chování socanů během privatizace OKD (a dalších firem) bylo takové, že v úvhau připadjí pouze dvě možnosti. Buď jsou všichni socani do jednoho úplně tupí a mentálně postižení, takže by jim nemělo být svěřeno nic složitějšího než zametání ulic nebo se na těchto zlodějinách velmi napakovali, pak by měli sedět v lochu.
0/0
5.8.2013 18:55
Foto

Teufel3424

investice
Pokud já vím, Bakala těch 40 mld vskutku investoval do těžebních technologií. Ty těžko někdo odnese v batohu, ta technika tam zůstane. A nechápu, kdo pořád koumá o prodeji dolu Paskov nebo jeho uzavření. Jedině v něm se totiž těží vzývané koksovatelné uhlí a pak se míchá s produkcí ostatních šachet. Bez Paskova OKD žádné koksovatelné uhlí nevyrobí.
0/0
5.8.2013 12:33
Foto

Doly, voda, plyn,...
přírodní zdroje má vlastnit stát! Soukromník nemá na přírodních zdrojích bohatnout! Ať vrátí co nakradl a podniká OPRAVDU.
0/0
5.8.2013 4:53
Foto

Mam Informace

Pan Bakala
by se mel vsem Ostravanum omluvit za to, ze nedodrzel jedinou vetu, jediny slib, ktery jim dal na pocatku sveho vstupu do OKD. To, zda podepsal kupni a prodejni smlouvu na nakup akcii OKD jeste drive, nez panove Otava s Kolackem zprivatizovali 100% OKD, vi jen on, pani Otava s Kolackem a par dalsich lidi. Pane Bakalo, behaji vam jejich jmena pred ocima, kdyz usinate?  Na druhe strane, je to mala nasobilka kapitalismu, neni-liz pravda? Jste hrdy, ze jste si vzal stovky tisic Ostravanu a Karvinaku jako rukojmi a investoval penize vysate z OKD do vinic v Africe a dalsich velmi povedenych investic? Toto je mimochodem reprezentativni ukazka toho, jak "sofistikovany" jste investor. Dal jste do zastavy bankam i znacku Knihovna Vaclava Havla?
0/0
4.8.2013 23:01