Diskuse k článku

O lécích na rakovinu a neetickém nafukování vědeckých výsledků

Je v pořádku, když se mluví o pokrocích základního výzkumu. Vždy je však třeba jasně říci, jak velice daleko je k případnému skutečnému léku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Vladimir1950

O lécích na rakovinu a nejen o nich..
Ano, léky na rakovinu jsou závažné téma, nicméně se týká omezeného počtu lidí. To, jak navrhuje lékovou politiku náš pan ministr zdravotnictví Heger se bude týkat všech nemocných. Exceluje novátorským návrhem o  lécích, odpočítaných na dny lékaři podle potřeb pacientů a vydávaných v lékárnách.Prý to přinese výrazné úspory, protže pacienti vyhazují 10% léků!Kde vzal proboha tohle číslo? Z doslechu? No, potěš nás Pánbůh..Od pana ministra bych očekával znalost problematiky, ale je vidět, že vůbec nemá ponětí,do jak závažných problémů by dostal jak lékaře,tak lékárníky a v konečném důsledku pacienty.Ať se pan Heger napřed setká s praktiky z řad lékárníků,např. s p.Chudobou, prezidentem lékárenské komory, než si "naběhne na vidle"..Už tady podobná akce byla,naštěstí ji tehdejší vláda správně označila za nesmysl. Dne 13.1. díval na ČT24, kde proběhla debata mezi panem prezidentem lék. komory p.Chudobou a "expertem" -předsedou  zdravotního  výboru parlamentu p.Šťastným z ODS. Ten se svou idiotskou ukázkou, jak lze vymáčknout tabletku z folie dokazoval, jak je snadné v lékárně odpočítat léky! Takovou demagogii svět neviděl, jak je vidět, pan Šťastný je všeuměl teoretik  ale lékárnu viděl z rychlíku. Takže teď trochu vážněji.Po otevření orig.balení nelze jen tak lék rozpočítat a vydat. Na každou vydanou dávku by muselo být odpovídající náhradní balení a příbalovým letákem. Pokud by se např. vydávalo 50 dávek léku, musel by se ke každé dávce kopírovat příbalový leták, který je mnohdy oboustranný. Už vidím, jak lékárníci na kopírce kopírují!U větších balení tablet např. Warfarin 100tbl. už vidím, jak lékárník otevře balení, nasype na něco tabletky a odpočítává  20 denní dávku po 1,5 tbl.Pro tablety v blistrech (zatavených ve folii) -už vidím, jak nůžkami lékárník stříhá folii. Tabletky jsou zatavené tak blízko sobě,že většinou některá vypadne.  A na své léky čeká pacient, než tohle lékárník zpracuje a vydá. Nemocní mají většinou více receptů,na každém po dvou lécích.Dovedete si představit tu časovou náročnost? Naštvané lidi?Předcházející text je jen teorie, skutečnost je o hodně horší.Nikdo totiž při rozpočítání nemůže dodržet za stávající situace hygienické, sterilní  prostředí,takže v konečné fazi by na toto doplatil pacient. Uvedené předcházející postupy ani neumožňuje zákon o léčivech, který naštěstí chrání i pacienty.Farmaceutické firmy by byly při každé reklamaci z obliga, protože by se nepostupovalo podle  těchto pravidel.Lidé, braňte se, nebuďte jako ovce před porážkou! Takže pane Leoši Hegere a pane Borisi Šťastný, vraťte diplomy, jste totálně mimo mísu! Nepatříte na svá místa! Více o problematice v dnešním idnes.cz. Velmi poučné. 
0/0
16.1.2012 11:50
Foto

Ctenarcp

Střízlivost je na místě vždy
Pane profesore, jste odvážný člověk, když vzdorujete E15 veřejně. Vědu odlišovala od mnoho oborů lidské činnosti právě strohost a skepse. Přestože hnací silou poznání je TOUHA ...Obchod s informacemi ale ze světa médií dorazil i do vědy. Dobrým byznysem je obchod s materiálem a přístroji pro vědce, na druhé straně i popularizace vědeckých poznatků. A marketing, čili nauka, jak po co nejdelší dobu prodávat komukoliv cokoliv s co největším ziskem, vyprodukoval i média, u kterých často není jasné, komu patří, ale mají velkou sledovanost. Taková média umožňují v malých zemích, jakou je i ta naše, například snadný vznik hvězdných profesorek, jejichž vize, přísliby a podnikatelské záměry vzbudí plané naděje nemocných lidí. Taková média ale také z "nejasných" důvodů občas napadají skutečně světově proslulé a desítky let respektované vědce, kteří prodavačům nadějí z jakéhokoliv důvodu  překážejí.Vědci jsou ale lidé přemýšliví a chytří. Umí analyzovat takové propagační i dehonestační akce, mezi kterými v poslední době vyniklo několik mimořádně hlučných, ale zároveň krátkodechých. Jako když se práskne bičem. A to je symptomatické. Pořádný materiál by přece nějaký čas žil ... Do České pozice přispívá pan Schneider, odborník v "analýze" na slovo vzatý. A tak doufám, že se zde někdy objeví text o škodlivé symbióze některých přespříliš ambiciózních vědkyň/vědců s politiky a byznysem.
0/0
7.1.2012 13:19