Diskuse k článku

O komunismu v nás

Měli by se komunisté omluvit a zříci se komunismu, abychom jim mohli odpustit hromady zničených životů?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Hezky se o tom mluví, hůř se to žije
Já sice už taky dlouho všude rádoby moudře říkám, že když jsou komunisté dvacet let v parlamentu, musíme je nevyhnutelně snést i ve vládě, ale když si pak přečtete názory karlovarského krajského náměstka pro školství, jinak bývalého podplukovníka Pohraniční stráže, tak se vám přes to všechno stejně zvedne žaludek.http://www.novinky.cz/domaci/286764-nemci-by-uvitali-zadratovane-hranice-tvrdi-komunisticky-radni.html
0/0
4.12.2012 17:34
Foto

Vlkodlac

Ano.
Občas se snažím ten rozdíl naznačit tím, že dám komunismus do uvozovek. Ale nemá to asi valný smysl. Pro praktické použití, nejsme-li filosofy, je to úplně zbytečné. Komunismus bez uvozovek nemůže existovat, je to čirá utopie. Mohl by teoreticky existovat jen v situaci neomezených snadno dostupných všech myslitelných zdrojů. Ve skutečném světě musí komunismus zákonitě dříve nebo později skončit na rozdílu v inteligenci a schopností členů společnosti, chcete-li chamtivosti. Není síla, která by zajistila, že kabát bude pro všechny bližší, nežli košile.Jestlipak není lepší budovat systém, který počítá s nedokonalostí lidskou?
0/0
4.12.2012 14:10
Foto

Bluuus09

Panečku!
Vy tedy přitvrzujete. Takhle kategoricky zevšeobecňovat, a prohlašovat nezpochybnitelné pravdy. Může mít někdo jiný názor?Apropó, vy jste tehdy žil, vnímal? A v jaké případně společenské vrstvě? Nebo to máte z příruček, z novin, televize? Či z besed s pohraničníky?
0/0
4.12.2012 11:38
Foto

Křivan

Mám pocit, že se tu úmyslně
Mám pocit, že se tu úmyslně slovo komunismus používá jako synonymum pro něco co s komunismem nemá nic společného. A to pro zjednodušení zleva i zprava.
0/0
4.12.2012 11:05
Foto

Vlkodlac

Na tom, co říkáte, je hodně pravdy, ale zdaleka ne celá.
Ad 1. "Volba pro komunismus" nebyla zdaleka většinová. Na Slovensku ani nevyhráli (poválečné) volby. "Komunisté" uchvátili moc nedemokraticky a násilím. Poté ji stejným způsobem udržovali. Jak to, že "determinujícm v našem národě není neodpovědnost"? Je snad za prošustrovanými a rozkradenými biliony, které logicky někde chybí, nihilismus dnešních mocipánů? Není snad v původu těch mocipánů vysledovatelná zřetelná linka k mocipánům někdejším? Nenaučili snad národ nechat si srát na hlavu komunisté?Ad 2. Není samozřejmě pravda, že se "téměř nekradlo". Kdopak "vymyslel" heslo - Kdo nekrade, okrádá rodinu? Kromě dennodenního kradení naučil komunistický režim "národ" také bezbřehému pokrytectví, ohýbání zad, řiťolezectví, příživnictví a především odnaučil odpovědnosti. A to nemluvím o těch velkých loupežích, kterými komunistický režim svou vládu začal.Nemyslím, že jdeme špatným směrem. V něčem možná, ale máme aspoň trochu možnost, jak směr měnit. Problém je v tom, že nás vedou špatní vůdci. Lidé, kteří na začátku předstírali, že jsou opozicí proti svým přechůdcům. Ve skutečnosti byli jen jejich loutkami, pomocí nichž tehdejší mocipáni plynule změnili formu své moci a zachovali si vládu nad "řídícími pákami".
0/0
4.12.2012 7:48
Foto

Vlkodlac

Ano, ale je třeba vidět i správné proporce.
A přesně to, zač se přimlouváte, udělal pan Rosocha :-) 
0/0
4.12.2012 7:41
Foto

Knight

Nemyslim si, ze na stejnou
Nemyslim si, ze na stejnou uroven. Pise o komunismu v kazdem z nas a ten tam je at chceme nebo ne. Je i v lidech, kteri komunismus nemuseli uplne zazit. Je v cele nasi spolecnosti diky moralni degradaci. Naplno se projevuje ve sve nahote nyni, kdyz se rozkryvaji zlodejske praktiky nekterych lidi. Klaus je toho jasny dukaz.Komunismus na nas vsech napachal obrovske moralni skody, ktere se budou jeste dlouho muset sanovat a prominte oprovdu je to o tom se tomu aktivne postavit.Ona ta laxnost predtim je stejna jako dnes. Pocit, ze kdyz nebudu vycuhovat z davu vse bude v poradku s tim ja osobne nejsem schopny zit. Nejen kuli sobe ale kuli nasim detem.Kazdy z nas na tom vsem nese trochu viny tim, ze proti te hruze aktivne nebojuje.
0/0
4.12.2012 7:34
Foto

Vlkodlac

Ano, já to tak cítím.
Vy jste v diskusi reagoval na něco, co se Vám nepozdávalo. Sice nesouhlasím, ale nemám s tím problém. Ale autor článku aktivisticky nevyprovokovaně urazil mě osobně a miliony dalších lidí, které postavil na roveň zločincům, jejich samozvaným vyzbrojeným věznitelům a trýznitelům, kteří je dennodenně utlačovali, ponižovali, tupili, okrádali, věznili, ba i vraždili. A nejen izolované jednotlivce, kteří by snad i riziko osobní perzekuce při odporu akceptovali, ale principem kolektivní viny i jejich příbuzné a děti. V beznadějném vězení, obehnaném ostnatými dráty a stráženém autorovi podobnými mladými hlupáky s nabitými samopaly. Pochybuji, že si to dovede představit v celé hrůze někdo, kdo to na vlastní kůži nezažil.Ale hloupý autor, ač je formálně skvěle vzdělán a patrně by měl být v myšlení zběhlý, když se jím chce živit, se nad to všechno lehce povznese a do frázovitých žvástů balí sdělení, že "železničář tím chce za každou cenu pouze odvést pozornost své mysli od toho, co konal on sám.". Tumáš kousek svého komunismu! Stíráním rozdílu mezi viníkem, aktivním spolupachatelem a bezmocnou obětí přispívá autor k mravní erozi a napomáhá rehabilitaci komunistů. A ani v této špíně není originální, totéž už dávno před ním vyslovil Klaus. 
0/0
4.12.2012 6:58
Foto

Marek Kyncl

Odpověď na Vaše dvě otázky
Dovolím si odpovědět na Vaše dvě otázky. 1. Nakolik je ale individuální zodpovědnost, která v tento čas tak často selhává, pokřivena kolektivní nezodpovědností doby minulé?  Individuální odpovědnost byla a je v našem národě formována historickou zkušeností, která daleko přesahuje celé 20 století. Jisté však je, že generace našich rodičů byla mnohem individuálně odpovědnější než jsme my. Pracovali mnohem tvrději, byli zvyklí šetřit a to, co dnes pomalu projídáme, oni nahospodařili a vytvořili. V konfrontaci s realitou první republiky, mnichovské dohody a 2. světové války rozumím i jejich volbě pro komunismus jakožto individuálně odpovědnému řešení zkusit alternativu systému, který je oprávněně zklamal. Determinujícm v našem národě není neodpovědnost, ale nihilismus projevující se v nedostatku víry, že aktivním společenským postojem může jednotlivec něco změnit a stejně tak neskonalá trpělivost podržet, když nám někdo sere na hlavu.2. Nakolik jsou problémy naší nevyzrálé demokracie ještě stále dané morálním marasmem, který nám byl „věnován“ jako odkaz? Naše "nevyzrálá" demokracie už trvá 23 let. Nechci říci, že komunismus byl ráj, ale mezilidské vztahy byly určitě na lepší úrovni než dnes a ve srovnání s dneškem se téměř nekradlo. Tehdejší režim alespoň vychovával lidi k úctě k práci, starým lidem a solidaritě. Rekordy v zapadání do morálního bahna lámeme rok od roku, v posledních deseti letech značně zrychleným tempem. Obecně vzato, vznášíte otázky, které jsou obehranou písničkou. Pokud jsme dnes (po 23 letech !) po uši v morálním bahně, pak to bude spíše, než neblahým dědictvím minulosti tím, že jdeme špatným směrem. Dále sám posuďte, nakolik 
0/0
4.12.2012 1:40
Foto

Knight

Mate pravdu, ze system a
Mate pravdu, ze system a lide, kteri mu vevodi jsou v podstate ti stejni.Nemyslim si, ze by Vas nekdo urazel. Ani ja ani autor to myslim nebyl. To mozna tak citite Vy. Ja osobne budu o nejaky rok mladsi nez Vy a totalitu jsem tolik neprozil. V rodine vsak mame aktivni odpor vuci totalite a i nynejsimu rezimu. Obetovani vlastniho prospechu pro urcite idealy nebo chceteli obecne blaho. V tomto souhlasim s autorem. Je to o nas. O kazdem z nas. Vy se jiste nemate za co stydet. Totalita Vam vzala cast zivota, ale me ho bere tento system.Nefunkcni stat, nevymahatelne pravo, prerozdelovani nasich penez a penez nasich deti, moralni upadek. Dokonce Vas tento stat dnes ohrozuje svou nefunkcnosti na zivote.  Oba systemy, jak ten pred rokem 89, tak ted jsou si v leccems podobne. Pokud se jim postavite zazijete si sve. Jsou ovladane az na vyjimky stejnymi elitami. Uzky okruh parazitu. Svym vernym poskytuji nadstandartni svobodu (v dnesni dobe ekonomickou). Pokud nejste v davu a vystoupite ekonomicky, medialne se Vas pokusi zlikvidovat.  Rad bych, aby bylo vice aktivnich lidi u nas, ale neodsuzuji ty, kteri aktivni nejsou protoze vim, ze nest nasledky neni jednoduche.
0/0
3.12.2012 14:36
Foto

Vlkodlac

Děkuji, též nápodobně.
Nemyslím, že bych nějak zvlášť kejhal, ale to asi není podstatné. Víte starou belu o tom, jaká jsem či jsem býval ovce, tak prosím nechte na mně, jak se se svým svědomím vyrovnám.Je ovšem bezesporu hloupé se takto vyjadřovat ke věcem, o kterých nic neví ani vědět z vlastní zkušenosti nemůže. A to raději ani nespekuluji, zda náhodou pan autor ze zločinů "komunismu" (nebo i dnešního systému, chcete-li) dodnes neprofituje. I tací jsou mezi námi, aktivní podporovatelé režimu byli totiž zvýhodňováni, víme? Není žádným tajemstvím, že ti, kteří nejvíce profitovali z "komunismu", nejsou na okraji ani dnes, přešli plynule z jednoho systému do druhého. Pak by se dalo jeho hledání komunismu v něm samém i pochopit. Mně stačí přečíst si jeho články. Hloupých je z nich značné procento. Ale nešť, když mu za ně někdo platí ze svého, není to můj problém. Ovšem urážet se nenechám, tolik ke stylu.
0/0
3.12.2012 13:39
Foto

Knight

Zdravim Vas
V tomto pripade asi plati, ze potrefena husa nejvic kejha. Rozhodne nebudu psat o tom jak je co nesmyslne apod, jen bych chtel zduraznit, ze mlceni je take souhlas a tim, ze jste jednou ovci ze stada z Vas nesmiva Vasi osobni zodpovednost.Mate pravdu, vetsina ceske populace by mohla drzet usta, protoze budto nedelali nic nebo aktivne kolaborovali. Ja nejsem ten, kdo by nekoho soudil. To nemuze nikdo z nas. Prijde mi ale neptatricne to, co pisete proti tomuto clanku.Dnes je doba jina. Mame svobodu, presto se tady deje hodne spatnych veci, ale malokdo proti nim aktivne vystupuje. Malokdo se odvazi neco udelat protoze to osobni pohodli a moznost aspon nejak fungovat je preci dulezitejsi.Ja na rozdil od Vas si nemyslim, ze by bylo v poradku byt soucasti neceho takoveho jako je minuly nebo soucasny system. A tim myslim take pasivni soucast. Byt v davu a delat, ze se me to netyka nebo ze to neni muj boj.Muzeme mit rozdilny nazor. me ale vadi, jakym stylem se tady do nekoho obouvate.
0/0
3.12.2012 12:00
Foto

K65a92r28e87l 10V35y48š93a33t51a

Souhlasím s Vámi,
každý "trouba" jako já si může význam slova (nebo jeho mentáln obsah) najít i v obecném slovníku, dokonce i paní Reslová, ale ta asi není "trubka". Upozornit na to bylo přeci správné, obsah sdělení, nepřímo vložený do sdělení pana Houdy, těmito slovy je v naprostém rozporu v případě použití "idiota" na skupinu studentů. Vůl, trouba ,trumpeta a pod. jsou víceméně na hraně urážky, nezlobte se, používáte stejnou metodu účelného nahrazování slov jako paní Reslová. Ale klídek, já se neurazil, je to přeci jen diskuze.
0/0
3.12.2012 8:32
Foto

Vlkodlac

Tento článek je z páně Houdových daleko nejhloupější.
Aspoň co jsem zatím četl. Nevím, možná jsem v jeho věku psal pdobné hlouposti, ale asi bych si netroufl prezentovat je veřejně. Pravda, vlastně to ani nešlo :-)Nejsem si jist, zda je to možné omlouvat autorovým mládím a nezkušeností, spíš ne. Zkušenost patrně dovolí jen onu integrální inteligenční a morální nedostatečnost lépe zamaskovat.Nejen, že je článek hloupý, ale je i neskutečně drzý. Klade oběti na roveň pachatelům. Přirovnal bych to k obvinění ze spolupráce u ženy, která s nožem na krku, ve strachu o holý život, podlehne znásilnění, aniž by na nůž nalehla.Pan Houda to nepochybně nezažil. Necítí, že by se komunisté či komunismus na něm provinili. Budiž, nikdo by mu neměl tento pocit implantovat. Ale ani on by se neměl tím pádem k věci vyjadřovat způsobem, kdy hodnotí pocity jiných, zejména obětí a drze je obviňuje z kolaborace.Budu mluvit jen za sebe. Cítím se komunismem, lépe řečeno režimem, který se ke komunismu hlásil, znásilněný. Ovlivnil valnou část mého produktivního života tím, že mě zbavil značné části elementární každodenní volby, svobody. Dovoloval mi volby jen značně zjednodušené - "kolaborovat", nebo být zničen. Společensky, profesně, mnohdy i existenčně. Takže jsem studoval, ba i "odříkával přes noc naučené prefabrikované poučky z marxismu–leninismu". Přesto se necítím být spolupachatelem ale obětí. Nikdy jsem nepřešel na stranu aktivních podporovatelů režimu, jen jsem se snažil běžně existovat. Jako většina lidí kolem. A nepotřebuji, aby mi nějaký "cucák", který objektivně nemůže mít stejnou životní zkušenost, doporučoval sebereflexi a pocit viny z kolaborace.Samozřejmě díky tomu, že pro mě nikdy nebylo přijatelné aktivně "komunistický" režim podporovat, byl jsem relativně poškozován i ekonomicky. Věděl jsem to, počítal jsem s tím a byl s tím srozuměn. Mnozí na tom byli podstatně hůře. Ale osobně nechci žádné odškodnění, rehabilitaci, ba ani žádnou omluvu. Nepotřebuji a nechci formální slova omluvy, když nevěřím upřímnosti toho, kdo je vyslovuje. Nemůže být relevantní omluva od někoho, kdo se vzápětí otočí a jednoznačně přihlásí ke zločinnému režimu. Nepotřebuji "kopat" do konkrétních komunistů. Nebyl jsem v jejich kůži, nemám jejich zkušenost a nechci je soudit.Co bych opravdu chtěl je, aby ti, kteří se hlásí ke komunistickému režimu, jak jsem jej na vlastní kůži zažil, měli tolik soudnosti, aby DRŽELI HUBU! Dle mého soudu je nepřijatelné, že KSČ nebyla po listopadovém převratu zakázána. To je základní chyba, která dnes už asi ani nemůže být napravena.
0/0
3.12.2012 8:14
Foto

Atasi, to, že obecný slovník
používá terminologii, jež je (bohužel) paralelně i terminologií lékařskou která popisuje jinou mentální kvalitu je věc  známá ale vžitá. Problém je spíš na straně lékařů, kteří pro diagnostiku, do které emoce  nepatří, dodnes  používají obecně pejorativní výrazivo. Když jste to již objevil, vysvětlete tomu, kdo použije slova vůl  že jde (pouze) o kopytníka, trouba nemůžete být vy, protože to je (pouze) to plechové ve sporáku. Nebo to z něj vede do komína? Nebo trumpeta? Nebo to v CERNu? Ach jo. Jsem to ale idiot.   
0/0
3.12.2012 6:37
Foto

Frufru77

Ach jo,
Vy zase předstíráte, že jste redaktorka. Když čtu Vaše hlubokomyslné "analýzy" (viz výše uvedená), nedivím se, že má Česká pozice tak malé diskuzní fórum.
0/0
2.12.2012 21:48
Foto

Larry

porážku komunismu lze
porážku komunismu lze dosáhnout především funkčním právním státem, a obávám se z těch demonstrantů žádný z nich nevyvinul stejnou aktivitu zaprávní stát jako nyní. ten kdo volil zkorumpované strany slibující boj proti komunistům sám nahnal voliče do otevřené náruče ksčm.
0/0
2.12.2012 21:39
Foto

Rosocha

K otázce viny
Vážený pane Houdo, morální rovina, o které píšete, dle mne nekončí rokem 1989. Podle tohoto principu by nemohl odpouštět ten, který je narozen po roce 1989, neboť na něm nebyla páchána křivda. Nakolik je ale individuální zodpovědnost, která v tento čas tak často selhává, pokřivena kolektivní nezodpovědností doby minulé? Nakolik jsou problémy naší nevyzrálé demokracie ještě stále dané morálním marasmem, který nám byl „věnován“ jako odkaz? Pokud si alespoň částečně kladně odpovíte na mé předchozí dvě otázky, pak mohu omluvu zajisté požadovat nikoli jenom já, nýbrž také Vy. A právě ve chvíli, kdy budete vznášet požadavek omluvy také Vy, přesunujete se tímto procesem do roviny politické viny, neboť ztotožnit se s touto „jakousi nevyřčenou samozřejmostí“ je to nejmenší, co můžete v současnosti, kdy je evidentní, že se komunisté navracejí k moci, udělat. Rozhodně Vás ale nemíním názorově ohýbat ve směru toho, že to, co zde probíhá, zdaleka není kýčovitá bitva; stejně jako není nic snazšího, než ohrnovat nos nad kopáním do komunistů ve chvíli, kdy to vše vypadá jako laciná hra na hrdinské zviditelnění. To už je ale asi podstata lidí jako takových, mlčet ve chvílích, kdy by se mělo křičet do zničení, vykřikovat alibisticky, že křičet do zničení je v této podstatné chvíli neopodstatněné, protože podstatnou není; a nakonec, až bude jako vždy pozdě, se přikrčit v rovině viny metafyzické, neboť omluva se již sice nepřijímá, nikdo ji ale po nás nepožaduje…
0/0
2.12.2012 21:06
Foto

Křivan

nepoučitelní
Ukažte nám několik úspěšných "hnuti", která nemají krev na rukou. Ono to bude trochu v té úspěšnosti. Běžte to třeba vysvětlovat americkým indiánům, nebo křesťanským komunitám v Africe. Koukněte do historie, jak vypadaly křížové výpravy. Turecké výboje do Evropy. Podotýkám, že stalinské metody mi jsou odporné, ale dělat z nich nyní jediné zlo na světě znamená strkat hlavu do písku před hrozbami současnosti. Koukněte kdo má krvavé ruce třeba zrovna teď v Sýrii, nejspíš všichni, každá skupina se ze svého úhlu pohledu považuje za obět i hrdinu.
0/0
2.12.2012 15:39
Foto

K74a80r43e43l 85V75y91š24a32t83a

Tak pro vysvětlení paní Reslová,
- idiocie (těžká slabomyslnost, označení hluboké a těžké mentální retardace, IQ na úrovni 0 až 30, vývojová úroveň kojence až batole).-naivita (jednoduchost, bezprostřednost, dětinskost, prostoduchost).Když používáte "úderné" argumenty, pokuste se je nazývat s trochou znalostí, takhle se jedná o "podpásovku".
0/0
2.12.2012 14:58
Foto

Významným představitelem relativismu byl Ježíš.
Řekl totiž, že "kdo jsi bez viny, hoď si kamenem".  Konkrétní "vyníci", jak píšete, se za to prima schovají.Osobně bych také uvítal, kdyby už KSČM pochopila, že ve skutečnosti komunistickou stranou není, jelikož o komunismus ani neusiluje, jak se dá snadno zjistit. Pak by se mohla rozdělit řekněme na Novou levici a Českou obec stalinistickou, kterou by vedla soudružka Semelová.Jinak bych také uvítal, kdyby pan Rosocha občas bojoval podobnou formou například proti jihočeským kmotrům a podobně - jsou totiž nejlepší živou propagandou KSČM.
0/0
2.12.2012 13:33
Foto

M58a29r36i86e 49R40e36s46l67o33v37á

Naposled
Pane Kyncle, podsunul jste panu Rosochovi "svinský", protože zištný motiv pro to, co udělal. Bez toho, že byste pro to měl jediný argument. Napsal jste, že se mu "podařilo ukecat naivní maloměstské studentíky". Expresivně řečeno, protože jste mě opravdu rozčílil, jste z nich udělal idioty. Tak to prostě je. Kdybyste si přečetl můj komentář, na "nepopsanost" studentů výslovně upozorňuji, stejně tak na úskalí dalších demonstrací. Legitimitu demokraticky zvolené radní Baborové jsem nikdy nezpochybnila, ba ani legitimitu KSČM. Zajímá mě, jak její členové přemýšlí, to ano. Na tom náměstí jsem 17. listopadu stála a studenty i jejich pedagoga dobře poslouchala. Mluvila jsem s paní Baborovou i s panem Rosochou. Oba jsou svým způsobem idealisté připravení hájit své přesvědčení i za cenu osobního nepohodlí a myslím, že i rovní lidé a dobří učitelé. Celou věcí jsem se zabývala i proto, že mě zajímalo, jak se stalo, že ti dva proti sobě stojí vlastně jako "nepřátelé". Snažila jsem se rozumět jejich lidské situaci a tomu, co je do ní přivedlo, nikoliv řešit dějiny.  Což samozřejmě vůbec neznamená, že musím mít pravdu. Ale vaše "názory" vypálené do prostoru jen tak, navíc bez autentické zkušenosti a lidského respektu, mi fakt nedělají dobře.  
0/0
2.12.2012 13:28
Foto

B72o67h30u79s55l62a76v 91R30u12d54o25l38f 8316788452285

Re: Příklad neužitečnosti
Asi se opravdu bavíme každý o něčem jiném. Já jenom sděluji svůj názor, že to, jestli někdo kolaboroval s komunismem, není jedno. Nechci z toho vyvozovat žádné zákony, žádné vyhlášky, jen tvrdím, že to není jedno. V tomto (úředním) smyslu můj názor užitečný není. Pokud jde o tu paní, která bude mít za komunisty odbor školství, musel bych o ní vědět víc, ale nelíbí se mi to. A myslím si, že studenti mají právo se proti tomu bouřit.Bývalí komunisté (včetně kariérních) získali v naší zemi za svoji kolaboraci s totalitním a posléze i okupačním režimem téměř generální pardon. Teď by po nás ještě chtěli, abychom uznali, že v zásadě jsme všichni kolaborovali stejně jako oni. Není to pravda.A užitečný by můj pohled mohl být jako poučení do budoucna v tom smyslu, že totalitnímu a/nebo okupačnímu režimu je potřeba odporovat. Doposud se totiž chováme tak, že budoucí generace si spíše vyvodí, že to smysl nemá.
0/0
2.12.2012 11:59
Foto

Urvisu

Hezky :)
0/0
2.12.2012 10:45
Foto

V59í74t 66P34á32t36e73k 8466661419477

Myslím, že jste mi poskytl výborný příklad neužitečnosti.
V první řadě jsou vaši "ti" velmi široce vymezení, pokud s tou krvavou minulostí, která jim nevadí, budete skutečně důsledný a univerzální. Těžce budete hledat i takové vymezení "sociální demokracie", aby se vám do vašeho tvrzení vešla.
0/0
2.12.2012 9:45
Foto

můžeme se třeba i uřičet
Pro rovnováhu ve společnosti plní komunisté skvělou roli. Podobně jako katolická církev, i oni jsou "v pohodě". Stejně jako církve, i oni mají výhodu kompaktního světového názoru, navíc se umějí vyjadřovat srozumitelněji, moderněji. Můžeme se uvztekat, komunistická filozofie tady bude už navždy. Spíše bychom s ní měli dokázat vědomě koexistovat, stejně jako ona dokáže koexistovat s amorfními vidinami antikomunistů.
0/0
2.12.2012 9:34
Foto

Amon

Tak za mne
Kyncl 2 - Reslová 0   :-)))) Jako za Sokrata.
0/0
2.12.2012 9:02
Foto

Nevšiml jsem si, že by lidé
Nevšiml jsem si, že by lidé chtěli omluvu. Lidé chtějí po komunistech sebereflexi, soudnost a bezrozpornost mezi slovy a činy (t.j. my jsme ti opravdoví, čistí komunisté a s těmi minulými nemáme nic společného versus blokování jakýchkoli kroků vedoucích byť jen k poznání a popsání minulosti, natož k pojmenování nebo dokonce potrestání konkrétních vyníků).Zato jsem si všiml, že hlavnímu nositeli relativismu a pochopení pro utiskovatele jsou intelektuálové, kteří působí ve vzdělávání a vzdělávací instituce přetvořili v podstatě indoktrinační centra, protože studenty nenaučí ani oboru, ani kritickému myšlení, ale zato jim dobře vpraví do hlav, co si mají myslet. Výtky vůči Rozsochovi chápu jen jako self-projekci autora podle principu "podle sebe soudím tebe".Humanitní studia na UK (resp. to, co vychází ze školy) považuji za jedno z nejostudnějších selhání polistopadové inteligence a autora za typického představitele relativismu a samoúčelného akademismu.
0/0
2.12.2012 8:12
Foto

Marek Kyncl

O svinských myšlenkách a
O svinských myšlenkách a idiotechV roce 1989 jsem složil maturitní zkoušku a, vzhledem k tomu, že se má škola nacházela nedaleko Václavského náměstí,předrevoluční aktivity typu účastí na demonstracích, jsme, spolu s dalšími spolužáky, považovali za nedílnou součást našich mimoškolních aktivit. Byli jsme mladí bouřliváci a protestovat bylo pro nás stejně přirozené jako dýchat. Kupodivu nás však nijak zvlášť nelákaly protesty proti sociálním problémům v kapitalistické cizině ani přednášky veteránů protifašistického odboje (tu a tam organizované). Protestovali jsme proti přítomnosti nikoliv proto, že bychom se do hloubky zamýšleli nad její špatností, ale proto, že vlastností mládí je rebelie a mládí chce měnit svět. Protesty jihočeských studentů proti komunismu (v roce 2012) však tuto jiskru nemají, spíše voní patinou organizovaných prvomájových demonstrací na podporu strany a vlády. Pokud chce mladý člověk v dnešní době s čistým srdcem protestovat, témat může mít habaděj. A stejně mnoho příležitostí dává dnešní doba i angažovanému učiteli. Například by mohl sebrat své studenty, vypravit se na výlet do nějaké zapadlé pohraniční vesničky a pobesedovat s místními důchodci na téma výhod chystané sociální karty. Nebo naštívit útulek Armády spásy aby jeho studenti měli možnost konfrontovat své životní postoje s lidmi, kterým naše doba nepřála. Je možné protestovat proti školnému, poplatkům za zdravotní péči, dálnici, jestli se staví tam, kde to není vhodné, věku odchodu do důchodu, zahraniční politice, válce v Afganistánu, neuznání Palestiny atd.. To, co paní Reslová (nikoliv já) nazvala svinskými myšlenkami, tedy snaha udržet či vylepšit si plat, je reálnou politickou silou, která drží u moci naší vládu (a vlastně celý systém) mnohem pevněji než společenská smlouva Johna Lockea. Koneckonců i svině se chtějí především nažrat. Studenty vesměs nepovažuji za idioty. Jen ještě nestačili vyzrát a mnoho toho o životě (a v podstatě ani o ničm jiném) nevědí, jsou sebejistí a naivní (najde se i několik úspěšných budoucích vyžírků). Moudrost ovšem u studentů hledat netřeba. Za moudrostí se od nepaměti chodilo ke starým lidem. Proto je také žádný režim nijak zvlášť nepotřebuje.
0/0
2.12.2012 7:09
Foto

B68o97h12u36s10l23a12v 23R22u63d40o22l24f 8316118812145

Re: Přímá aplikace ...
Komunistické hnutí má ruce od krve ... . Tím se podle mne liší od sociální demokracie. Sociální solidaritu naopak schvaluji.Ano, je to přímá aplikace dvouhodnotové metriky. Vadí mi ti, komu nevadí krvavá minulost.
0/0
2.12.2012 7:04