Články autora

Německo: Miliardy „v luftě“ aneb Jak nenakupovat drony

Německý ministr obrany Thomas de Maiziere, považovaný donedávna za nástupce Angely Merkelové, vyšel z aféry Euro Hawk s pošramocenou pověstí.

V atmosféře nadšení, jež provázela vývoj bezpilotního letounu Euro Hawk, se jaksi „opomnělo“, že bez speciálního povolení nesmí do vzduchu.

7.8.2013

Německo: První islámská komunita má stejná práva jako křesťanské církve

V Hesensku místní odnož muslimského hnutí Ahmadíja získala status veřejné korporace, stejně jako mají křesťanské církve či Židovská obec.

26.7.2013

Zneužívala NDR své občany jako pokusné králíky?

Medicínské studie z Honeckerových dob se poprvé dočkají podrobného zkoumání.

25.7.2013

Pozor, i přítel naslouchá! Ale to Angela musí vědět...

Předvolební Německo zasáhla špionážní kauza Snowden plnou silou a opoziční levice znovu vynáší oblíbenou antiamerickou kartu.

22.7.2013

Imigranti proudí do Německa! Nečeká je tam však rovná šance.

Podmínky pro azylanty nejsou ani v Německu ideální. Na tři tisíce uprchlíků a jejich podporovatelů volalo po lepším zacházení ze strany úřadů v říjnu 2012 v Berlíně.

Země hlásí rekordní počet přistěhovalců a je na to hrdá. Jak ale imigranty více zapojit do veřejného života?

3.7.2013

Gusenbauer: Rakouský kancléř či kazašský špion?

Mezi klienty Alfreda Gusenbauera (vlevo) je i kazažský prezident Nursultan Nazarbajev.

Bývalý vrcholný politik a nyní spolupracovník prezidenta Nazarbajeva je vyšetřován s podezřením, že předal tajné informace kazašské rozvědce.

24.6.2013

Levné bydlení v Berlíně? Zapomeňte.

Developeři se téměř výhradně soustředí na výstavbu luxusních apartmánů, jako jsou v oblasti East Side Gallery, největšího souvislého kusu někdejší Berlínské zdi.

Berlín chce řešit nedostatek bytů zákonem, který zakáže jejich přeměnu v kanceláře, obchody, restaurace i prázdninové apartmány pro turisty.

17.6.2013

Televizní komisař Derrick: z vyšetřovatele zločincem

Legendárního německého herce Horsta Tapperta dostihla válečná minulost. Už se k ní ale nestihne vyjádřit – je totiž pět let po smrti.

8.6.2013

Angela a spol. aneb Ženská síla v německé politice

Angela Merkelová stráví v České republice pět hodin. Je to málo, nebo hodně?

Kromě spolkového kabinetu řídí momentálně ženy i čtyři vlády z 16 spolkových zemí a dá se hovořit o významném posunu, když ne přímo trendu.

5.6.2013

Dá se vyžít z německého platu?

Pro levicové parlamentní síly patřilo zavedení plošné minimální mzdy k hlavním...

Zavedení plošné minimální mzdy je v Německu jedním z hlavních předvolebních témat.

26.5.2013

Vzpoura profesorů proti euru

Alternativa pro Německo (AfD)

Prorazí v německých parlamentních volbách „neideologický středový subjekt založený na selském rozumu“?

14.5.2013

Německé 11. září: V procesu s teroristy stát bojuje o svou tvář

Trojice pachatelů Beate Zschäpeová, Uwe Böhnhardt a Uwe Mundlos zavraždila podle dostupných indicií v letech 2000 až 2007 v Německu devět drobných podnikatelů z řad přistěhovalců a mladou policistku a spáchala dva pumové útoky.

Na 500 stran obžalovacího spisu v kauze Nacionálně socialistického podzemí obsahuje dosud nejvážnější obvinění proti německým neonacistům.

9.5.2013

Uli Hoeneß: Těžký faul německé fotbalové ikony

Uli Hoeneß připustil, že udělal „těžkou chybu“, kterou se svým přiznáním nyní snaží napravit.

Prezidentovi Bayernu Mnichov hrozí vězení. Potvrdí se v jeho případě, že krácení daní není jen „kavalírský delikt“, ale závažný trestný čin?

30.4.2013

Německo: V boji s daňovými úniky světí účel prostředky

Nákup CD s ukradenými bankovními daty se v největší ekonomice EU pomalu stává běžnou praxí. Je to pochybné, ale „výhodné“.

22.4.2013

Budou švýcarskou vládu volit přímo občané?

O přímé volbě vlády budou Švýcaři hlasovat na popud pravicově populistické lidové strany, jejíž nejznámnější představitel, kontroverzní miliardář Christoph Blocher, tuto myšlenku koncem 90. let minulého století oživil.

Podle kritiků by změna volby ministrů nevymýtila politické intriky, ale nastolila permanentní volební boj, výlučnou vládu peněz a populistů.

22.4.2013

O autorovi

Zuzana Lizcová

Zuzana Lizcová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Absolvovala doktorský program Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a stáž na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Externě spolupracuje s katedrou německých a rakouských studií. Působila v ČTK a v rámci stipendijního pobytu v berlínské redakci dpa. Dlouhodobě se věnuje otázkám německé politiky a vztahům SRN ke státům středovýchodní Evropy. Působí jako analytička Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se specializací na Německo.