Články autora

Jak se v Německu rodí velká koalice

Německá kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová již s předsedou SPD Sigmarem Gabrielem zahájila koaliční rozhovory (na snímku z 30. října před sídlem SPD v Berlíně).

Je čím dál tím svízelnější nalézt pravicové nebo levicové většiny, a spolupráce CDU/CSU a SPD se tak zřejmě stává novou normalitou.

6.11.2013

Německo: Proces s Christianem Wulffem určí nová pravidla politické hry

Soud s bývalým německým prezidentem Christianem Wulffem začne 1. listopadu v Hannoveru.

Hannoverský zemský soud bude v případu německého exprezidenta, který chce své jméno plně očistit, řešit zneužití benefitů v hodnotě 800 eur.

25.10.2013

Problém Angely Merkelové: Dar od akcionářů BMW

Ve chvíli, kdy Německo v Evropské unii lobbovalo v zájmu svých automobilek, přistál na stranickém kontě CDU štědrý příspěvek od jedné z nich.

24.10.2013

Rakousko: Populistická strana Team Stronach je na odpis

„Frank“ celostátní politiku brzy opustí. Nikdy prý neměl zájem o žádný úřad, chtěl jen uvést své hnutí do pohybu a přetvořit jej v dynamickou a finančně soběstačnou politickou sílu.

Miliardář Frank Stronach chce po volebním zklamání skončit s politikou a získat zpět aspoň část peněz, jež do tohoto „byznysu“ investoval.

22.10.2013

Angela Merkelová: Perfektně maskovaná populistka?

„Mamka to zařídí.“

Německá kancléřka přesvědčivě triumfovala ve volbách a zřejmě povede svou zemi i další čtyři roky. V čem spočívá tajemství jejího úspěchu?

4.10.2013

Rakousko: Ani historický propadák velkou koalici od vesla nedostane

Za vítěze rakouských voleb se může považovat Heinz-Christian Strache a jeho Svobodní (FPÖ).

Voliči vystavili tradičním stranám nelichotivou vizitku, třetinu hlasů dali pravicovým populistům, ale současná vláda bude pokračovat.

3.10.2013

Předvolební Rakousko: Prázdná hesla, skandály a znechucení, ale...

Rakouské předvolební panoptikum a jeho lídři (odleva nahoře po směru hodinových ručiček): současný kancléř Werner Faymann (SPÖ), Michael Spindelegger (ÖVP), Eva Glawischnigová (Zelení), Frank Stronach (Team Stronach), Josef Bucher (BZÖ) a Heinz-Christian

Rakušané zřejmě znovu zvolí to, co už mají. Znesvářenou velkou koalici, jejíž jediný viditelný politický cíl je snaha udržet se u moci.

1.10.2013

Triumfální i hořké vítězství Angely Merkelové

Včerejší oslavovanou vítězku čekají v příštích dnech a týdnech svízelná vyjednávání o nové vládní většině. 

27.9.2013

Merkelová jasně zvítězí, pokud její voliči přijdou

Angela Merkelová je tady „pro Německo“.

Ale i přes triumf CDU je dost dobře možné, že kancléřka bude muset kolektivně rozhodovat a dělat bolestné kompromisy ve velké koalici s SPD.

23.9.2013

Tradice v ohrožení: Zruší Švýcaři brannou povinnost?

Armáda je podle prezidenta země nedílnou součástí švýcarské národní identity, nicméně realita je poněkud jiná.

20.9.2013

Horst Seehofer svým Bavorům rozumí. Získá jeho CSU absolutní většinu?

Bavorský premiér a šéf CSU Horst Seehofer před zemskými volbami nabízí vše pro každého, včetně tradičních levicových lákadel. A voliči na to slyší.

Češi by mohli platit na německých dálnicích. Jeden z důvodů, proč je zajímavé sledovat volby v sousedním Bavorsku, píše Zuzana Lizcová.

16.9.2013

Alfa samec Steinbrück: Kancléřský kandidát klopýtá od nehody k nehodě

Málokdo dokáže být pro německá média stejně skvělým terčem komentátorského ostrovtipu jako neobratný kancléřský kandidát sociální demokracie Peer Steinbrück.

Sociálnědemokratický lídr si proti sobě dokázal poštvat média a velkou část veřejnosti. Může ještě v předvolebním boji potrápit Merkelovou?

23.8.2013

Německá předvolební matematika

Bude muset kancléřka Angela Merkelová po volbách opustit dosavadní koaliční partnery z FDP?

Stále není jisté, zda nynější vládní koalice CDU/CSU a FDP získá ve volbách většinu. Otvírají se proto možnosti pro tvorbu nových aliancí.

23.8.2013

Věští změny v koncernu Axel Springer konec žurnalistiky, či její záchranu?

Papírové tituly, které prodalo nakladatelství Axel Springer mediální skupině Funke.

Jeden z nejsilnějších hráčů na německém mediálním trhu se zbavil balíku tištěných titulů a chce se více orientovat na internetové aktivity.

16.8.2013

Německé předvolební léto: Angelu Merkelovou nerozhází nic

Kancléřka zřejmě v pohodě míří k dalšímu vítězství ve spolkových volbách, šéf koaliční FDP Philipp Rösler ke štěstí potřebuje, aby jeho strana získala minimálně pět procent hlasů.

Vzhledem k tomu, že se kancléřka šikovně vyhýbá konfrontaci, velkým slovům a kontroverzním tématům, není pro opozici snadné na ni útočit.

9.8.2013

O autorovi

Zuzana Lizcová

Zuzana Lizcová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Absolvovala doktorský program Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a stáž na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Externě spolupracuje s katedrou německých a rakouských studií. Působila v ČTK a v rámci stipendijního pobytu v berlínské redakci dpa. Dlouhodobě se věnuje otázkám německé politiky a vztahům SRN ke státům středovýchodní Evropy. Působí jako analytička Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se specializací na Německo.