Články autora

Fotbal? Jako kulturní fenomén nemá konkurenci.

Mistrovství světa ve fotbale se koná v Brazílii.

Ve čtvrtek 12. června se celý svět začal otáčet kolem nového středu. Těžiště dění se přesunulo do Brazílie, která letos hostí mistrovství světa ve fotbale. Mezi favority tradičně patří sousední Německo. Rozhovor ČESKÉ POZICE s historikem Nilsem Havemannem, autorem dvou stěžejních publikací o dějinách německého fotbalu, na nichž lze „velmi dobře ukázat politické, hospodářské a sociální změny“.

11.6.2014

Němečtí euroskeptici: voliči, jež nelze dál ignorovat

Alternativa pro Německo (AfD)

Alternativa pro Německo získala v eurovolbách dva miliony hlasů, a to ve všech voličských kategoriích. V zemi, kde se některým stranám daří oslovovat buď jen mladší ročníky, nebo starší občany, je to minimálně pozoruhodné.

9.6.2014

Turecký premiér agitoval v Německu. Chce se stát prezidentem.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

V srpnových prezidentských volbách v Turecku poprvé budou moci jeho občané hlasovat v zahraničí. Proto Recep Tayyip Erdogan navštívil zemi s největší tureckou menšinou. Ač věděl, že německá média ho budou převážně kritizovat. Píše Zuzana Lizcová.

6.6.2014

Proces století s neonacisty v Německu: Rozsudek stále v nedohlednu

Protirasistická demonstrace před zemským soudem v Mnichově.

Začátkem května uplynul rok od zahájení jednání s Nacionálně socialistickým podzemím (NSU), v němž je hlavní obviněnou Beate Zschäpeová. Advokáti pozůstalých si stěžují, že reakce politiků a německé veřejnosti na zločiny NSU jsou slabé.

5.6.2014

V Německu jásají všichni. V Rakousku populisté.

Německá kancléřka Angela Merkelová během tiskové konference k výsledkům voleb...

Z eurovoleb vyplývá, že Německo je na kontinentální poměry stabilní zemí. Úspěchem by se však nemělo nechat ukolébat. Rakousko zase ukázalo, že není „malým Německem“, píše Zuzana Lizcová.

27.5.2014

Eurovolby v Rakousku: V režii zaměnitelných lídrů

Generální sekretář populistických svobodných Herbert Kickl a kandidát této...

Sociální demokraté a lidovci tvoří velkou koalici, a proto se do sebe v kampani pouštějí jen na půl plynu. Populisté ze strany Svobodných toho mohli využít, naděje jim ale zřejmě zhatila jejich jednička na kandidátce Andreas Mölzer. Píše Zuzana Lizcová.

22.5.2014

Sociální inovace nabízejí nové cesty

Zakladatelka soukromé rakouské nadace Unruhe Wanda Moserová-Heindlová.

Kriminalita, lidé bez domova, práce s mládeží? Soukromá rakouská nadace Unruhe oceňuje projekty, které nabízejí neotřelá řešení pro naléhavé společenské výzvy. Mezi laureáty letošního ocenění SozialMarie byly i dva české projekty. Zakladatelka nadace Wanda Moserová-Heindlová v rozhovoru zdůrazňuje, že obecně prospěšná činnost musí být dobrovolná a není pro každého.

20.5.2014

Kdo zůstane doma, bude hlasovat proti spojené Evropě

Němec Martin Schulz, populární prezident Evropského parlamentu a jeden ze dvou...

V příštích měsících se zřejmě rozhodne, zda se evropské kormidlo stočí k větší integraci, nebo nezávislosti národních států. Přesto se zdá, že nadcházející volby do Evropského parlamentu nikoho příliš nezajímají. A to ani v Německu.

19.5.2014

Dilema okolo Tempelhofu

Letišťní plocha je v současnosti oblíbeným víkendovým místem Berlíňanů.

Bývalé berlínské letiště Tempelhof mělo být hlavním vzdušným přístavem světové Germanie, nyní je atraktivní plochou pro veřejnost i stovky firem. O využití několikasethektarového „prázdného místa“ uprostřed německé metropole rozhodnou Berlíňané na konci května.

10.5.2014

Šéf závodů F1 před soudem. Je Bernie Ecclestone úplatkář?

Bernie Ecclestone v roce 2010.

Dlouholetého šéfa závodů formule 1 obžaloba viní z podplácení a podněcování ke zpronevěře. Třiaosmdesátiletý Bernie Ecclestone může od soudu teoreticky odejít až s deseti lety vězení.

27.4.2014

Hledám práci, zn. inkognito

Úřad práce.

Němci řeší, co s diskriminací při náboru pracovníků. Jak totiž ukázal nedávný německý průzkum, exotické jméno může způsobit i to, že jeho nositel nezíská potřebné vzdělání ani dobrou práci.

25.4.2014

Umění spasí zadlužený Baumax

Karlheinz a Agnes Esslovi svou sbírku moderního umění, vystavenou v soukromém Essl Muzeu v rakouském Klosterneuburgu nedaleko Vídně, budovali několik desetiletí.

Zakladatel firmy Baumax Karlheinz Essl se nedávno pokusil své životní dílo, které bojuje s nepříznivými hospodářskými výsledky, zachránit prodejem sbírky moderního umění, kterou s manželkou Agnes budoval po desetiletí.

25.4.2014

Výuka islámu v Německu: satisfakce pro muslimské starousedlíky

Muslimské děti by se na státních školách v Německu neměly učit jen verše z koránu, ale i historii a zvyky islámu. A to od kvalifikovaných pedagogů.

Někteří spoluobčané naopak průkopnický postup düsseldorfské zemské vlády vnímají jako zmařenou šanci religiózní výuku vůbec zrušit.

22.4.2014

Aby Berlín zůstal dostatečně cool

Jeden z posledních domů, které zůstaly „obsazené“ z těsně popřevratové doby a jejich obyvatelé-umělci se s majiteli dokázali dohodnout, je prenzlauerberská „Kastanienallee 77“.

Město, které se navenek prezentuje jako ráj alternativní kultury, pro umělce ve skutečnosti dělá dost málo.

22.4.2014

Být salafistou se jeví více „sexy“ než stát se katolíkem

V Německu se intenzivně diskutuje o stále častějších odchodech tamních muslimských radikálů do Sýrie. Budou po návratu hrozbou?

17.4.2014

O autorovi

Zuzana Lizcová

Zuzana Lizcová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Absolvovala doktorský program Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a stáž na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Externě spolupracuje s katedrou německých a rakouských studií. Působila v ČTK a v rámci stipendijního pobytu v berlínské redakci dpa. Dlouhodobě se věnuje otázkám německé politiky a vztahům SRN ke státům středovýchodní Evropy. Působí jako analytička Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se specializací na Německo.