Články autora

Vědecká diplomacie po česku

Studie CERGE-EI ukazuje, která pracoviště byla v letech 2009–2013 publikačně...

Vědecká diplomacie je v Česku naprosté novum. A zdá se, že vládní složky, jež mají rozhodovat o její strategii a o výběru vědeckých atašé, o ní nemají jasnou představu.

22.7.2017

Jak zajistit finance pro české veřejné vysoké školy

Financování veřejných vysokých škol.

Kvalita vysokého školství bývá posuzována počtem institucí terciárního vzdělávání, především univerzit, či jejich umístěním v kvalitativních žebříčcích. Otázkou je financování českých veřejných vysokých škol, zejména po ukončení evropských dotací.

24.2.2017

Odměňování vědců: Jak se přiblížit nejrozvinutějším zemím?

Jak funguje systém odměňování vědeckých pracovníků v Česku a jak v zemích, jež...

Systém odměňování vědeckých pracovníků značně ovlivňuje efektivitu jejich práce. Jak by měl fungovat? Mají mít vědci pevně dané platy, nebo se rozptylovat sháněním časově omezených peněz z grantů? Jak systém funguje v Česku a jak v zahraničí?

16.7.2015

Jak uspořádat výzkum v Česku? Pohled z francouzské perspektivy.

Není pro Českou republiku nepřiměřený luxus financovat výzkum akademický a vysokoškolský bez výrazné koordinace a společné strategie?

29.7.2013

O autorovi

Vladimír Majer

Vladimír Majer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Profesor fyzikální chemie se zaměřením na chemickou termodynamiku, absolvent VŠCHT Praha. Od roku 1986 pracoval na univerzitách v USA a ve Francii. Zastával řídící funkce v Národním centru pro vědecký výzkum Francie (CNRS) a působil pět let ve francouzské vědecké diplomacii. Zabývá se i otázkami vědní politiky, organizace veřejného výzkumu a mezinárodní spolupráce. Od roku 2014 působí na Technické univerzitě v Liberci a jako expert pro české vládní organizace a Evropskou komisi.