Články autora

Jak zabránit rozvodům uvnitř států

Pod heslem "Katalánsko, nový stát v Evropě" pochodovaly dnes ulicemi Barcelony až dva miliony lidí za nezávislost tohoto regionu ve východní části Španělska.

Důsledná decentralizace vede k požadavku minimálního zdanění. Byrokraté a politici chtějí opak. V demokraciích však lze zvolit politiky, kteří vyznávají minimální stát. Pak nastane hospodářský růst, čímž poklesne motivace k dělení států.

21.4.2015

Ukrajina potřebuje zbraně, neboť konflikt nemá vojenské řešení

Ukrajina, Rusko, USA a Evropská unie.

Říká se, že dodávky válečného materiálu by podráždily ruského prezidenta Putina a jen válku eskalovaly. Zdá se, že na Západě je jen málo takových, kteří jsou ochotní o vojenském posílení Ukrajiny uvažovat. Aby však Rusko pochopilo, že konflikt skutečně nemá vojenské řešení, je třeba mít v ruce pořádný klacek. Píše Václav Rambousek.

4.3.2015

Lze v demokracii stát řídit jako soukromou firmu?

Demokracie, stát a soukromá firma

Jediného nejvyššího cíle – zisku – dosahuje privátní společnost tím, že postupně plní ty nižší. Demokratický stát tento cíl nemá, a ani mít nemůže. Aby takové státní hierarchické uspořádání mohlo vzniknout, bylo by třeba potlačit všechny jiné politické preference. Píše Václav Rambousek.

Ukrajina po parlamentních volbách: Bude brzy repete?

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk (vlevo) s ministrem zahraničí Pavlem...

V ukrajinském parlamentním systému politické strany v pravém smyslu neexistují. Osmý ukrajinský parlament se proto bude stejně jako ty předchozí odehrávat pouze v kulisách stranické demokracie, a tudíž lze očekávat neustálé přeskupování koaličních a protikoaličních sil. Koaliční vláda Arsenije Jaceňuka může trvat jen několik měsíců.

10.12.2014

Povinná maturita z matematiky: Dědictví komunistické výuky

Měření vzdělanosti podle PISA aneb IQ test?

Ve vzdělání se nic nemění, ani nezmění. Proto se i naše děti a děti jejich dětí budou rozčilovat nad podvody okolo veřejných zakázek, korupcí a vydáváním soukromých zájmů za veřejné. A sledovat paralyzování společnosti organizovaným sobectvím.

10.11.2014

Ekonomie možná z plenek nikdy nevyroste

Ekonomický věštec.

Makroekonomie neřeší ekonomický problém, protože se nezabývá omezenými zdroji. A pokud jej neřeší, pak je možná něčím jiným než ekonomií. Proto vzniká otázka, zda lze ekonomii nazývat vědou.

27.9.2014

O autorovi

Václav Rambousek

Václav Rambousek, ekonom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze (1978), poté pracoval v Ekonomickém ústavu Akademie věd, po roce 1989 vyučoval na VŠE na katedře Veřejných financí, specializace Public Choice. V letech 1993 až 1996 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky jako ekonomický analytik. V letech 1996 až 2002 ve stejném postu na ambasádě v Moskvě. V letech 2004 až 2009 byl obchodním radou na zastupitelském úřadě v Kyjevě. Mezitím pracoval na ministerstvu zahraničních věcí jako ekonomický analytik na odboru Analýz a plánování. Nyní na volné noze.