Články autora

Financování vědy: Zákony versus libovůle státní moci

Hodnocení vědy (ilustrační obrázek).

V zákoně o podpoře výzkumu a vývoje jsou již pět let dvě neslučitelná ustanovení, a proto by RVVI měla při přidělování institucionálních prostředků poskytovatelům ignorovat takzvaný kafemlejnek, píše na svém blogu Jiří Chýla. „To je v podstatě výzva k libovůli,“ reaguje Tomáš Opatrný.

Marksova vědecká revoluce aneb Konec kafemlejnku?

Hodnocení vědy (ilustrační obrázek).

Vedení vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace přišlo s průlomovým nápadem: zrušíme kafemlejnek. Ne, že by to bylo něco nového – o problémech současného systému hodnocení a financování výzkumu se ví již řadu let, a stejnou dobu se volá po změně. Dosud ale nikdo přesně neví, jak a čím systém nahradit.

12.12.2014

Způsobí nová evropská regule průšvih v českém výzkumu?

Výjimka ze zákazu veřejné podpory podniků by měla zjednodušit současnou praxi. Česko se ovšem situace chopilo po svém, píše Tomáš Opatrný.

7.3.2014

Putna, Zeman a profesorská ceremonie: Blyštivé ornamenty, nebo prostá důstojnost?

Je možné přijmout pozvání na profesorský obřad, když si prezident vybírá, komu diplom předá, a kdo do Karolina ani nemá chodit?

30.5.2013

O autorovi

Tomáš Opatrný

Tomáš Opatrný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesor obecné a matematické fyziky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, věnuje se kvantové a atomové optice a kvantové informatice. V letech 2010 až 2011 byl členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace, od roku 2012 je místopředsedou Rady vysokých škol.