Články autora
V Evropě budou jezdit chytrá auta. Hlídat budou i řidiče

Od roku 2022 budou vozy na evropských silnicích povinně plné moderních bezpečnostních technologií. Rozhodl tak Evropský parlament. Zákonodárci nicméně nakonec vyslyšeli výtky kritiků a některé části schválených pravidel přeformulovali. Řidičům tak zůstane více kontroly nad chováním automobilu a silnější bude i ochrana jejich soukromí.
Boeing ztrácí kvůli nehodám na konkurenční Airbus
Čtvrtá generace amerického letounu Boeing 737 měla zvrátit nadvládu Airbusu ve středně velkých letadlech. Dvě nehody v uplynulém půlroce však návrat na výsluní zkomplikovaly. Pro Boeing je to velká rána, která může ohrozit jeho vzestup. Úřady v řadě zemí čekají, zda se potvrdí, nebo vyvrátí, že mají stroje 737 MAX konstrukční vadu.
Celý projekt dopravní stavby by nově měli vypracovat soutěžící

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce stále častěji žádat, aby stavební firmy přicházely s vlastními projekty. O změnu přitom dlouhodobě usilují samotné stavební firmy, kterým se nelíbí, že musejí stavět podle špatných plánů a narychlo. V zahraničí už to funguje, soutěží se tak například téměř všechny dálniční stavby na Slovensku.
Regulace velkoobchodních cen by měla pomoci malým operátorům

Do Bruselu zamíří materiál, podle nějž v tuzemsku nefunguje konkurence mobilních operátorů, a proto je třeba zasáhnout. Pokud na něj Evropská komise kývne, otevře to cestu i k regulaci cen, za něž lidé nakupují mobilní data. Český telekomunikační úřad pracuje na dalších podkladech, jež si před několika týdny Evropská unie vyžádala.
Snahu „ozelenit“ českou ekonomiku zaplatí prakticky všichni

Dle Národního klimaticko-energetického plánu ministerstva průmyslu a obchodu se výroba elektřiny, vytápění či doprava výrazně změní. Byl už sice odeslán do Bruselu, ale stále se na něm pracuje a hotový má být do konce roku.
Extrémní růst ceny elektrické energie zaskočil obchodníky na trhu
Velkoobchodní ceny elektřiny loni téměř zdvojnásobily. Proto se na obchodníky s energiemi obracejí firmy s prosbou o pomoc. Jejich dodavatelé jim kvůli prudkému zdražení na burze nejsou schopní elektřinu dodat za dohodnutou cenu, čímž automaticky spadají k dodavateli takzvané poslední instance, jako je Pražská energetika, Eon a ČEZ.
Mrazivý únor může dostat ceny plynu a elektřiny na nová maxima
Elektřina i plyn na burze mírně zlevnily. Když však bude v únoru zima, bude se víc topit, tudíž elektřina na burze zdraží. To se nakonec odrazí i v tom, kolik budou domácnosti platit příští rok. Proto se zlevňováním počítat nemohou, spíše je bude čekat další růst cen za energie. Mráz může být silným impulzem, který dá věci do pohybu.
Míl: Na jádro se sází až moc. Obří jaderná elektrárna nás nespasí

Nastupující vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl říká, že chce stát u revoluce v klíčovém odvětví. Volá v této věci po shodě mezi parlamentem a veřejností, protože chce z jaderné energetiky projekt hodný celonárodního zájmu. Za příklad dává nadšení, které svého času vzbudilo jádro u Francouzů.
Loňský přebytek státního rozpočtu se zřejmě nepodaří zopakovat

Loni státní rozpočet namísto padesátimiliardového schodku skončil třímiliardovým přebytkem. Česká ekonomika však zpomaluje, a loňský vydatný růst příjmu se proto již nebude opakovat. Letos už se podle analytiků nebudou opakovat loňské příznivé vlivy. Nedá se proto počítat s dalším výrazným růstem výběru daní a sociálního pojistného.
Dostavět Dukovany? Vláda řeší, zda některý z uchazečů není rizikem

Ministryně průmyslu Marta Nováková prosazuje dostavbu jaderných bloků, přestože se tato nákladná investice patrně nikdy nevrátí. Cena však není jediný problém, který je s případnou dostavbou spojen. V současnosti totiž mají prakticky všechny probíhající stavby jaderných reaktorů v západním světě problémy.
Skoro polovina uhelných elektráren prodělává
Podle studie britského think tanku Carbon Tracker by měla být v roce 2030 větrná a sluneční energie výrobně levnější než 96 procent produkce uhelných elektráren. A v současnosti i 21 procent uhelných zdrojů skupiny EPH, za níž stojí miliardář Daniel Křetínský, generuje vedle elektřiny také ztrátu. Čeští analytici to však zpochybňují.
Energetický trh ovládá nejistota. Regulační úřad nefunguje

Domácnosti od ledna zaplatí více za teplo. Ministerstvo průmyslu a obchodu varuje, že ceny mohou vzrůst o 10 až 20 procent. Teplárenské sdružení odhady mírní, přičemž teplárny přenášejí zátěž na zákazníky. Kolik si přidají, usměrňuje Energetický regulační úřad. Proto je právě teď mimořádně ošemetné, že se rozkládá v přímém přenosu.
Stát chce dát rodinám desítky miliard korun na fotovoltaiku

Stát chystá nový solární boom. Podpořit však nehodlá velkovýrobce, ale domácnosti. Vlastní solární elektrárnu by mělo co nejvíce rodin i firem. Dotace budou na solární panely na střechách, tepelná čerpadla nebo zateplení domů. V uplynulých pěti letech už stát na tyto účely dal více než 30 miliard, ale teď si spočetl, že to nestačí.
Velkoobchodní cena elektřiny neklesá. Pro zákazníky bude dražší

Rychlé zdražování elektřiny na trhu dostává řadu obchodníků do problémů, a proto jejím některým dodavatelům nezbývá nic jiného, než ji zdražovat zákazníkům. Například společnost ČEZ, největší dodavatel elektřiny v Česku, ji části domácností – malým odběratelům – zdražuje od nového roku o osm procent. Letos již jde o druhé zdražení.
Firmy nemohou sehnat pracovníky. Proto sázejí i na automatizaci

Nezaměstnanost v říjnu v Česku klesla na rekordní 2,8 procenta. Firmy hledají 300 tisíc pracovníků. Důsledkem je rychlý růst mezd a omezené možnosti jejich růstu, protože nemají dost lidí pro další rozvoj. Proto výrobu přesouvají jinam, nepřijímají nové zakázky, omezují produkci a stále více investují do automatizace a robotizace.