Články autora

Merkelová slibuje a levice se nestačí divit

Volební kandidát sociálních demokratů na spolkového kancléře Peer Steinbrück se netěší přílišné oblibě ve srovnání s nynější kancléřkou Angelou Merklovou.

Programy německých politických stran se čím dál více obsahově přibližují ve snaze obsáhnout co nejširší pole možných voličů.

15.7.2013

Bayern versus Borussia: finále, jaké tu ještě nebylo

Bayern a Borussia jsou dva největší rivalové Bundesligy posledních let. Na snímku Arjen Robben, pronásledovaný Svenem Benderem z Dortmundu během čtvrtfinále německého poháru letos v únoru.

Historický zápas rozděluje Německo. Přes 70 procent dotázaných by výhru přálo Borussii, stejné procento ale tipuje na vítěze Bayern.

23.5.2013

Pustí se Němci do kontroverzní těžby břidlicového plynu?

Ministr životního prostředí Peter Altmaier dostal od kabinetu Angely Merkelové za úkol vypracovat a v nejbližší době předložit návrh zákona, který by reguloval hydraulické frakování.

Německým politikům schází odvaha k úplnému zákazu hydraulického frakování, které se používá při získávání plynu ze země.

Kam se poděla německá preciznost?

Historická budova stuttgartského nádraží by měla ustoupit novému projetku za několik miliard eur. Není však jisté, že se v něm bude pokračovat.

U projektu nového železničního nádraží ve Stuttgartu se dosud nahromadily náklady ve výši dvou miliard eur, aniž výstavba započala.

13.3.2013

Kacířská myšlenka: Co takhle zapojit Němce do dostavby Temelína?

V Německu existuje z dob provozování moderních atomových elektráren obrovské know-how, jež zůstane po opuštění výroby z jádra nevyužito.

5.3.2013

Kdo povede Německo v příštích letech

Angela Merkelová má s koaličním kolegou Phillippem Röslerem starosti. Jeho strana FDP se zřejmě nedostane v letošních volbách do spolkového parlamentu.

Nejmenší koaliční strana FDP se letos zřejmě nedostane do parlamentu. Kým ji Angela Merkelová ve vládě nahradí, pokud opět vyhraje volby?

22.1.2013

Kdy už začnou školy dodávat průmyslu opravdu hotové absolventy?

Česká republika by se měla v Německu inspirovat systémem duálního vzdělávání, které úzce propojuje teorii s praxí.

27.12.2012

Prokleté berlínské letiště

Lidé kolem nového letiště v Berlíně kladli důraz hlavně na optickou stránku – aby bylo největší, nejlepší, nejpokrokovější, méně však na funkčnost a obsah.

Otevření nejmodernějšího leteckého přístavu v Evropě se opožďuje a prodražuje. Jak je možné, že se něco takového může stát v Německu?

13.12.2012

Německo-řecké vztahy: Ordnung muss sein!

Protestů proti Německu a kancléřce Angele Merkelové se minulý týden v Aténách zúčastnilo více než 50 tisíc demonstrantů. Došlo i na pálení vlajek s nacistickou symbolikou.

Není divu, že Němci trvají na dodržování fiskální disciplíny v eurozóně. V Řecku by mohli při bankrotu země přijít o víc než 83 miliard eur.

20.10.2012

Poučíme se u sousedů? Lihový monopol po německu.

Na výrobu, distribuci a použití alkoholu dohlíží v Německu Spolková monopolní správa pro líh. Renomé branže si hlídají i sami producenti.

1.10.2012

Banánové Německo: Rok před volbami je země bez volebního zákona

Ústavní soud v Karlsruhe (na snímku jeho předseda Andreas Voßkuhle) letos v létě s okamžitou platností zrušil část volebního zákona, která určuje rozdělení míst ve Spolkovém sněmu.

Ústavní soud zrušil část zákona, dle něhož se řídily parlamentní volby. Podaří se včas nalézt kompromis přijatelný pro malé i velké strany?

8.9.2012

Vznikne v Německu „obřízkový“ zákon?

Rabín Netaniel Wurmser naslouchá debatě o obřízce v německém Bundestagu.

Praktikování obřízky u chlapců není s výjimkou Švédska nikde ve světě jednoznačně vyřešeno. Evropa teď vyhlíží, jak si poradí Německo.

20.8.2012

Proč je důležité podporovat export do Německa

Podle nepsaných pravidel obchodu je třeba vynaložit šestkrát větší úsilí na získání nového zákazníka, než na udržení stávajícího.

26.6.2012

Německem cloumá střet o „sporákovou prémii“

Spor o peníze na péči o malé děti vyvolal silné emocionální diskuse nejen v německé vládní koalici, ale i v celé společnosti.

27.5.2012

Czech-German relations on firm footing for wider cooperation

Angela Merkel and Czech PM Nečas’ declarations that Czech-German relations have never been better were not just formal pleasantries  

12.4.2012

O autorovi

Radomír Šimek