Články autora
František Kupka před abstraktním „zjevením“

Před dvěma lety uspořádala Národní galerie v Praze na Hradčanech výstavu Cesta k Amorfě českého, světově proslulého malíře s důrazem na abstraktní tvorbu. Nyní Západočeská galerii v Plzni představuje Kupkovo dílo, jež tomuto „zjevení“ předcházelo.
Poezie racionality Jana Kubíčka

Výstava pořádána Galerií hlavního města Prahy ukazuje, že Kubíček ve svém světě tvarů, logiky a intuice setrvával až do konce života. Pozice takového uměleckého přístupu však v druhé polovině 20. století ztrácela širší dosah a dopad. Píše Radan Wagner.
Fenomén světla Josefa Šímy

Každá, byť komorně laděná výstava malíře Josefa Šímy (1891–1971) je velkou událostí. Jeho světově proslulé dílo nebývá v nějakém uceleném souboru veřejnosti často prezentováno. Nyní se tak ale po letech děje v pražském Museu Kampa.
Cesta Pavla Brázdy z kotelny až na výsluní

Letos osmaosmdesátiletý Pavel Brázda je skutečným nezávislým solitérem na české výtvarné scéně. Jeho osud a dílo jsou až románovým příběhem vinoucím se od poloviny minulého století až po dnešek.
Jiří Načeradský: Obrazy nepřežívají, ony jsou

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů zemřel 16. dubna ve věku 74 let.
Epos 257: Umělec, který prodal zarámovanou loupež

Rozhovor s někdejším sprejerem, co dělá „graffiťák“, když zestárne, o umění krást a o životě v utajení.
„Pisi“ se zabydlel na Národní třídě. Doslova.

Petr Písařík si ve Špálovce zřídil ateliér. V něm rozjímá, tvoří, přijímá návštěvy a doplňuje právě probíhající expozici...
Oheň do papíru nezabalíš

Svatopluk Klimeš dokázal přeměnit živelný potenciál i destruktivní povahu ohně v řízenou sílu a magickou moc.
První světová válka začala v Praze

Rakousko na našem území uvedlo nekonvenční, informační, v mnohém však „cimrmanovsky“ laděnou výstavu…
Lidové divadlo Olbrama Zoubka

Sochařova tvorba byla stejně jako její autor vždy garantem étosu, humanity a krásy. Přehlídka Zoubkova celoživotního díla končí 2. března.
Momentka je rock‘n‘roll fotografie
Výstava Only The Good Ones v Rudolfinu předkládá „amatérismus“ v atraktivní podobě. Nejde však o anonymní práce...
Hískovy řeky radosti i bolesti

Práce Jana Híska z posledních let diváka po chvíli vtahují do zvláštního světa prolínání, přerodů a nových drobnopisných harmonií...
Když Středočeský kraj uzavírá svou „bránu“...

Proč muselo být ze dne na den uzavřeno infocentrum Středočeského kraje a galerie GATE v centru metropole?
Čím nás překvapí nové pomníky?

Zamýšlené pomníky Žofie Chotkové a Marie Terezie v Praze 6 prověří obecný vkus, soudnost zadavatelů i stav současného sochařství.
Rozum a cit Jana Kotíka

Veletržní palác hostí rozsáhlou, těžko zařaditelnou, často i neznámou tvorbu výrazné osobnosti české výtvarné scény 2. poloviny 20. století.
O autorovi
Radan Wagner

Vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je kurátorem, recenzentem, publicistou a malířem na volné noze. Dříve pracoval na různých postech v oblasti kultury. V letech 2004 až 2009 byl šéfredaktorem časopisu Revue Art. Věnuje se především současnému českému umění.